Andy Weir – Marslı Kitap İncelemesi

181
Andy Weir – Marslı Kitap İncelemesi
ads

Andy Weir – Marslı

Konuya önce şuradan gireyim dedim. Adam Mars’ta ölmemek için patates yetiştiriyor ki elinde yetiştirmek için sadece patates var çünkü. Biz patatesi başka ülkelerden alıyoruz. Mars’ta harbiden patates yetişse neredeyse oradan da alacağız. Bir Mark Watney kadar olamadık, kendi ülkemizde kendimize yetecek kadar mahsul yetiştiremedik. Bence bu kitabı Tarım ve Orman Bakanlığında görevli herkesin okuması lazım.

Kitaba gelirsek,
Emre Aygün’ün çevrimiyle okuduğumuz kitapta
Mars’tan görevden dönerken öldüğü zannedilerek unutulan bir astronotun Mars’ta tek başına yaşam mücadelesini anlatmaktadır. Diğer kurgusal kitaplara göre bu kitabın insana katabileceği artılar bulunmaktadır.
Birisi şudur: insana inanılmaz bir beyin egzersizi yaptırır. Filmi izlediğinizde bunları anlamak veya hissetmek imkansızdır, zaten bundan dolayı film izlemek ve televizyon seyretmek pasiftir, izleyenin ve özellikle çocukların beyin gelişimlerini durdurur. Bu kitapta, oksijen elde etmekten bitki yetiştirmeye süper düşünülmüş çok sayıda kurgu var. İkincisi ise psikolojiktir. O Marslı yerinde olsaydık neler yapardık/nasıl hissederdik? Veya biz niye böyle bizim bütün ihtiyaçlarımızın karşılandığı muhteşem bir dünyada yaratıldık? Kim bize hazırladı bu dünyayı? Bizden ne ister? Şükretmek nedir? gibi soruları tetikler. Eğer bir kurgu, bir roman okuyacaksanız, bu kitabı diğer binlerce kitabın yerine tavsiye ederim.

ads
Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x