Antibiyotik nedir? Antibiyotikler Nasıl Çalışır?

127
Antibiyotik nedir? Antibiyotikler Nasıl Çalışır?
ads

Antibiyotik nedir?

İlk günümüz antibiyotiği 1936’da kullanıldı. Antibiyotiklerden önce, yüzde 30 Güvenilir Kaynak tüm ölümler bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanmıştır. Antibiyotikler sayesinde, daha önce ölümcül enfeksiyonlar tedavi edilebilir.

Bugün, antibiyotikler hala bazı ciddi enfeksiyonları olan insanlar için güçlü, hayat kurtaran ilaçlardır. Ayrıca daha az ciddi enfeksiyonların ciddileşmesini önleyebilirler.

Birçok antibiyotik sınıfı vardır. Bazı antibiyotik türleri en iyi bakteriyel enfeksiyon türleri için çalışır.

Antibiyotikler, şunları da dahil olmak üzere birçok şekilde gelir:

 • Tablet
 • Kapsül
 • Sıvı
 • Krem
 • Merhem

Çoğu antibiyotik sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir. Tezgahın üzerinde bazı antibiyotik kremler ve merhemler mevcuttur.

Antibiyotikler bakterilere karşı nasıl çalışır?

Antibiyotikler bakteriyi öldürerek veya büyümesini yavaşlatarak ve askıya alarak bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır. Bunu şu şekilde yaparlar:

 • Duvara saldırmak veya bakterileri çevreleyen kaplama
 • Bakteri üremesini engelleme
 • Bakterilerde protein üretimini engelleme

Antibiyotiklerin çalışması ne kadar sürer?

Antibiyotikler almaya başladıktan hemen sonra çalışmaya başlar. Ancak, iki ila üç gün boyunca kendinizi daha iyi hissetmeyebilirsiniz.

Antibiyotik tedavisi sonrası ne kadar çabuk iyileşebilirsiniz değişir. Ayrıca tedavi ettiğiniz enfeksiyonun türüne de bağlıdır.

Çoğu antibiyotik 7 ila 14 gün boyunca alınmalıdır. Bazı durumlarda, daha kısa tedaviler de işe yarar. Doktorunuz en iyi tedavi süresine karar verecek ve antibiyotik türünü sizin için düzeltecektir.

Birkaç günlük tedaviden sonra kendinizi daha iyi hissetseniz de, enfeksiyonunuzu tam olarak çözmek için tüm antibiyotik rejimini bitirmek en iyisidir. Bu aynı zamanda antibiyotik direncini önlemeye yardımcı olabilir. Önce sağlık uzmanınızla konuşmadan antibiyotiğinizi erken durdurmayın.

Antibiyotikler neyden yapılır?

İlk beta-laktam antibiyotik olan penisilin kazara keşfedildi. Petri kabındaki küf damlasından büyüyordu. Bilim adamları, belirli bir mantar türünün doğal olarak penisilin ürettiğini buldular. Sonunda, penisilin mantar kullanılarak fermantasyon yoluyla bir laboratuvarda büyük miktarlarda üretildi.

Diğer bazı erken antibiyotikler toprak toprağında bulunan bakteriler tarafından üretildi.

Bugün, tüm antibiyotik ilaçlar bir laboratuvarda üretilmektedir. Bazıları, ilaçta kullanılan maddeyi üreten bir dizi kimyasal reaksiyonla yapılır.

Diğer antibiyotikler en azından kısmen doğal ama kontrollü bir işlemle yapılır. Bu işlem genellikle farklı bir ilaç oluşturmak için orijinal maddeyi değiştirebilecek bazı kimyasal reaksiyonlarla geliştirilmiştir.

Antibiyotik direnci nedir?

Antibiyotikler, belirli hastalık türleri için çok iyi çalışan güçlü ilaçlardır. Bununla birlikte, bazı antibiyotikler antibiyotik direncindeki artış nedeniyle bir zamanlar olduğundan daha az yararlıdır.

Antibiyotik direnci, bakterilerin artık belirli antibiyotikler tarafından kontrol edilemeyeceği veya öldürülemeyeceği durumlarda ortaya çıkar. Bazı durumlarda, bu belirli durumlar için etkili tedaviler olmadığı anlamına gelebilir.

Her yıl, 2 milyon kişi antibiyotiklere dirençli bakterilerle enfekte oluyor ve en az 23.000 ölüme neden oluyor.

Antibiyotik aldığınızda hassas bakteriler yok edilir. Antibiyotik tedavisi sırasında hayatta kalan bakteriler genellikle bu antibiyotiğe karşı dirençlidir. Bu bakteriler genellikle antibiyotiklerin üzerinde çalışmasını engelleyen benzersiz özelliklere sahiptir.

Bazı ciddi antibiyotiğe dirençli enfeksiyonlar şunlardır:

Clostridium difficile (C. diff)

Bu tür bakterilerin aşırı büyümesi hem ince hem de kalın bağırsaklarınızda enfeksiyona neden olur. Bu genellikle birisi farklı bir bakteriyel enfeksiyon için antibiyotiklerle tedavi edildikten sonra ortaya çıkar. C. diff doğal olarak birçok antibiyotiğe karşı dirençlidir.

Vankomasin dirençli enterokok (VRE)

Bu bakteriler genellikle kan dolaşımınızı, idrar yolunuzu veya cerrahi yaralarınızı enfekte eder. Bu enfeksiyon tipik olarak hastaneye yatırılan kişilerde görülür. Enterokok enfeksiyonları antibiyotik vankomisin ile tedavi edilebilir, ancak VRE bu tedaviye dirençlidir.

Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA)

Bu tür enfeksiyonlar geleneksel stafilokok enfeksiyonu antibiyotiklerine karşı dirençlidir. MRSA enfeksiyonları tipik olarak cildinizde görülür. En sık hastanelerdeki insanlarda ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde görülür.

Karbapenem dirençli Enterobacteriaceae (CRE)

Bu bakteri sınıfı diğer birçok antibiyotiğe karşı dirençlidir. CRE enfeksiyonları tipik olarak hastanelerde bulunan ve mekanik ventilatörde olan veya indwelling kateterleri olan kişilerde görülür.

Antibiyotik direncinin en önemli nedeni antibiyotiklerin uygunsuz kullanımı veya aşırı kullanımıdır. En az. yüzde 30 Güvenilir Kaynak antibiyotik kullanımının gereksiz olduğu düşünülmektedir. Bunun nedeni, antibiyotiklerin genellikle ihtiyaç duyulmadığında reçete edilir.

Uygunsuz antibiyotik kullanımını azaltmak için birkaç önemli adım atılabilir:

 • Sadece bakteriyel enfeksiyonlar için antibiyotik alın. Soğuk algınlığı, grip, öksürük veya boğaz ağrısı gibi virüslerin neden olduğu durumlar için antibiyotik kullanmayın.
 • Sağlık hizmeti sağlayıcınızın yönlendirdiği antibiyotikleri alın. Yanlış doz kullanmak, dozları atlamak veya yönlendirilenden daha uzun veya daha kısa almak bakteri direncine katkıda bulunabilir. Birkaç gün sonra kendinizi daha iyi hissetseniz bile, bir antibiyotiği kesmeden önce sağlık uzmanınızla konuşun.
 • Doğru antibiyotiği al. Enfeksiyon için yanlış antibiyotik kullanmak direniğe yol açabilir. Başkasına verilen antibiyotikleri almayın. Ayrıca, önceki bir tedaviden kalan antibiyotikleri almayın. Sağlık uzmanınız, spesifik enfeksiyon türünüz için en uygun antibiyotiği seçebilecektir.

Antibiyotikler tedavi etmek için ne kullanılır?

Antibiyotikler bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Bazen enfeksiyonunuzun bakteri veya virüsten kaynaklanıp kaynaklan olmadığını belirlemek zordur, çünkü semptomlar genellikle çok benzerdir.

Sağlık uzmanınız semptomlarınızı değerlendirecek ve enfeksiyonunuzun nedenini belirlemek için fiziksel bir muayene yapacaktır. Bazı durumlarda, enfeksiyonun nedenini doğrulamak için kan veya idrar testi isteyebilirler.

Bazı yaygın bakteriyel enfeksiyonlar şunlardır:

Antibiyotikler soğuk algınlığı veya grip gibi virüslere karşı etkili değildir. Ayrıca mantarların neden olduğu enfeksiyonlar üzerinde de çalışmazlar, örneğin:

 • Maya enfeksiyonları
 • Atlet ayağı
 • Mantar tonail enfeksiyonları
 • Ringwormu

Bunlar antifungal adı verilen farklı bir ilaç grubu ile tedavi edilir.

Antibiyotiklerin yaygın yan etkileri nelerdir?

Çoğu antibiyotik benzer yan etkilere sahiptir. Belki de en yaygın yan etki gastrointestinal (GI) üzgün, dahil olmak üzere:

 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Kramp

Bazı durumlarda, antibiyotiği yiyeceklerle alırsanız bu yan etkiler azaltılabilir. Bununla birlikte, bazı antibiyotikler aç karnına alınmalıdır. Doktorunuza veya eczacınıza antibiyotiğinizi almanın en iyi yolunu sorun.

GI üzgün genellikle tedaviyi bıraktıktan sonra gider. Eğer işe yaramazsa, doktorunu aramalısın. Ayrıca, geliştirirseniz doktorunuzu arayın:

 • Şiddetli ishal
 • Mide ağrısı ve kramp
 • Dışkında kan var
 • Ateş

Antibiyotikleri etkili bir şekilde almak

Antibiyotikler en uygun şekilde kullanıldığında etkilidir. Bu, gerçekten antibiyotiğe ihtiyacınız olmasını sağlamakla başlar. Bakteriyel bir enfeksiyon için sadece doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotikleri kullanın.

Doktorunuzla veya eczacınızla antibiyotiğinizi almanın en iyi yolu hakkında konuşun. Bazıları yan etkileri azaltmak için yiyeceklerle alınmalıdır, ancak diğerlerinin aç karnına alınması gerekir.

Antibiyotikler de öngörülen miktarda ve yönlendirilmiş tedavi süresi boyunca alınmalıdır. Antibiyotiğe başladıktan sonra birkaç gün içinde kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz, ancak tedavinizi erken durdurmadan önce sağlık uzmanınızla konuşmalısınız.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
2
0
Would love your thoughts, please comment.x