Apple Airport Express Nasıl Çalışır?

94
Apple Airport Express Nasıl Çalışır?
ads

Apple Airport Express Nedir? Nasıl Çalışır?

Eskiden internet’e bağlanmak, kısa ancak pahalıydı. İnternete bağlanmak masaüstü bilgisayarda oturmak anlamına geldiği bir zamanlar vardı. Ve bu, sabit hat tabanlı bir telefon sistemine bağlı bir modeme ihtiyacınız olduğunda, geçen yıllara kıyasla göreceli bir lükstü. Günümüzde, kablosuz İnternet, kısmen Apple AirPort Express gibi cihazlar sayesinde neredeyse her yerde bulunur.

AirPort Express, evde, otel odasında veya hızlı ve güvenilir bir bağlantıya ihtiyacınız olan herhangi bir yerde kablosuz bir İnternet erişim noktası oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca, her türlü multimedya ürün yelpazesini çeşitli cihazlara akışa almanızı ve mevcut bir kablosuz ağın menzilini genişletmenizi sağlar. AirPort’u, ethernet bağlantı noktası olan ancak kendi kablosuz kartı olmayan oyun konsolu gibi herhangi bir cihaza kablosuz bağlantı eklemek için bile kullanabilirsiniz.

Apple Airport Express 9.4 santimetre yüksekliğinde ve 7.5 santimetre genişliğinde ve 2.8 santimetre kalınlığında bir cihazdır. Küçük olduğuna bakmayın işlevi önemli 🙂 Küçük olması sizin için avantaj sağlar çünkü dizüstü bilgisayarınız ile birlikte taşıma çantasının yan cebine düzgün bir şekilde sığdığı anlamına gelir.

802.11b, 802.11a, 802.11g ve 802.11n dahil olmak üzere tüm popüler Wi-Fi  portlarıyla çalışır. Ayrıca hem Mac hem de Windows işletim sistemleriyle uyumludur. Güvenlik açısından, Express’i WPA (Wi-Fi Korumalı Erişim) veya WPA2, 40 bit veya 128 bit Kablosuz Güvenlik (WEP) ve MAC adresi filtreleme kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

AirPort’u DSL’nize (doğrudan telefon hattı) veya kablolu modeminize veya Ethernet ağınıza bağlayın ve 10 kullanıcıya kadar kablosuz internet erişimi sağlar. USB kablosuyla bir yazıcıya takın ve bu 10 kullanıcıdan herhangi biri belgeleri kablosuz olarak yazdırabilir. Mac kullanıyorsanız yerleşik Bonjour özellikleri, ağdaki kullanıcıların resim, video veya başka bir veriyi paylaşmak için birbirlerini kolayca bulabilecekleri anlamına gelir.

İTunes yetenekleri başka bir önemli AirPort satış noktasıdır. 3,5 mm ses mini jakını evin herhangi bir hoparlöre takın ve ardından masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızdaki iTunes arşivinden bu hoparlörlere kablosuz olarak dijital veya analog olarak müzik akışı yapabilirsiniz. İPhone veya iPod Touch gibi el tipi bir Apple cihazınız varsa, çok daha iyi; rahat kanepenizden hiç ayrılmadan iTunes’ı uzaktan kontrol edebilir ve isteğe bağlı olarak müzik çalabilirsiniz.

Bir otel odasında ve 6 metre uzunluğundaki Ethernet kablosu sayesinde rahatsız edici masaya zincirlenmiş mi? AirPort’u bağlayın ve şimdi odanızda gösterişli, güvenli kablosuz var, böylece küvette keyif yaparken aynı zamanda sörf yapabilirsiniz. Büyük evindeki son oda zayıf bir kablosuz sinyalden muzdarip mi? Baz istasyonunuzun menziline bir AirPort’un sinyalini verir ve çok daha hızlı hale getirir.

Apple AirPort Extreme

Tüm popüler donanımda olduğu gibi, bu Apple ürünü de tanıtıldığından beri değişti. AirPort Express’in ilk sürümü 2004 yılında geldi. Orijinali 802.11g ağ çipi ile gönderildi ve 7 onstan daha hafifti ve şirketin ultra taşınabilir yönlendirici pazarına girişini işaret etti. Resmi özellikler menzilini yaklaşık 50 metre olarak listeledi.

2008’de Apple, Express’i bir çentik atarak kablosuz menzilini yaklaşık 300 feet’e katlayan 802.11n çipini attı. Bu frekans aynı zamanda öncekinden yaklaşık beş kat daha hızlı veri aktarım hızları anlamına geliyordu [kaynak: Apple]. Ancak ağ yongalarındaki değişimin ötesinde, ürün hemen hemen aynıydı.

Express şehirdeki tek AirPort değil. Güçlü kullanıcılar için Apple, Express’in kavramlarını alan ve önemli ölçüde artıran Airport Extreme’i de serbest bıraktı.

Şirket ilk Extreme’i 2003 yılında tanıttı ve Express’te olduğu gibi 802.11g çip kullandı. Express’in tüm aynı özelliklerine sahipti, ancak 10 kullanıcının maksimumunu almak yerine 50’ye kadar destekledi. Kapasitedeki bu artışla Extreme, her türlü küçük ve orta ölçekli kuruluşlar için uygundu.

Apple, 2007 yılında Extreme için bir güncelleme yayınladı. Mevcut ünite, eski 802.11g için 802.11n çipini ikame ediyor, yani kabaca beş kat daha hızlı. Bu artan hızlar, elbette, hem kişisel hem de iş yazışmalarının temeli haline gelen görüntü ve ses yüklü multimedya dosyalarını göndermeyi çok daha kolay hale getirir.

Extreme, bir değil, üç LAN (yerel ağ) bağlantı noktası da dahil olmak üzere güçlü kullanıcılar için değerli kılan başka özelliklere sahiptir. Ayrıca birden fazla antene sahiptir, yani daha hızlı aktarım için aynı anda veri gönderip alabilir.

Bu nedenle, Extreme Express’ten biraz daha büyüktür. 16,5 santimetre kare ve 3,3 santimetre kalınlığındadır.

Yine de hem Express hem de Extreme geleneksel yönlendirici standartlarına göre oldukça küçüktür. Taşınabilirlikleri, hemen hemen herkesin ihtiyaç duyduğu her yerde kablosuz baz istasyonu kurabileceği anlamına gelir. Ve bir sonraki sayfada, verilerin kendi Apple AirPort’ta uçması için gerekenler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Apple Airport Express Kurulumu

Birçok Apple cihazı gibi, düz beyaz AirPort Express’in kurulumu ve kullanımı basit olmalıdır. Elbette, donanım tarafı söz konusu olduğunda, bu küçük kutu daha basit olamazdı.

AirPort’unuzu internet erişim noktası olarak ayarlamak için, Ethernet kablosunu DSL veya kablolu modeminizden AirPort’a bağlayarak başlayın. Bu ürünün bir Ethernet kablosuyla birlikte gelmediğini unutmayın, bu nedenle kullanışlı bir kablonuz yoksa bir elektronik mağazasına koşacaksınız. Bir otel odasındaysanız, elbette, herhangi bir modem göremezsiniz; yine de odanızdaki Ethernet kablosunu Havaalanı’na bağlayabilirsiniz.

Sonra AirPort’ı bir elektrik prizine takarsınız. Güç anahtarı yok, bu yüzden durum ışığı hemen aydınlatılmalıdır. Ünite başladıkça, aktivite ışığı koyu sarı renkte parlar. Işık, kullanıma hazır olduğunda bağlantısız bir yeşile dönüşür.

Birçok yönlendiricinin aksine, tarayıcı tabanlı kurulum yordamı yoktur. Bunun yerine, CD’de bulunan AirPort Kur Yardımcısı yazılımını yüklemeniz gerekir.

Hangi AirPort özelliğini kullanmak isterseniz isteyin, bu yazılım merkezi yapılandırma ve kontrol merkeziniz olarak hizmet verir. Kurulum işlemini tamamlamak, yalnızca ekrandaki istemleri takip etmek anlamına gelir. “Yeni bir ağ oluştur” seçeneğini seçecek ve ardından yeni ağınıza bir parola vereceksiniz. Ardından AirPort ağı kablosuz aygıtlarınızdan herhangi birinde görünür.

Bir sonraki sayfada, AirPort trafiğinizi hareket ettirecek kurulum işlemlerinin geri kalanına değineceğiz.

AirPort Son İniş

Tabii ki, tipik bir ağ kurmak AirPort’unuzun gücünün yalnızca bir parçasıdır. Gerçek eğlence, müzik işlevlerine daldığınızda devreye girer.

AirPort’u stereo hoparlörlerinizle kurmak için analog mini jak konektörüne veya optik, dijital muadili gerekir. AirPort’ta bir tane bulunmadığından kabloyu ayrı olarak satın almanız gerekir. Bir ucunu Express’e, diğer ucunu hoparlörlerinize takın. AirPort Kurulum Yardımcısı yazılımıyla yeni bir ağ oluşturun. Ardından, iTunes’da hoparlörlerinizi iTunes’un sağ alt tarafında görünen hoparlörler açılır penceresinden seçeceksiniz.

Bir şarkı çalmak için tıklayın ve melodileriniz büyük stereo hoparlörlerinizi açacaktır. Yine de bir uyarı — yalnızca iTunes üzerinden oynatmayı kontrol edebilirsiniz. Evde taşıyabileceğiniz bir iPhone veya dizüstü bilgisayarınız varsa, bu yeterince kolaydır, ancak iTunes kopyanız sabit bir masaüstü bilgisayarda yüklüyse, Blake Shelton’dan Miranda Lambert’e geçmek için o makineye geri dönmeniz gerekir.

Kablosuz yazdırma için Express’i bir USB kablosuyla doğrudan yazıcınıza bağlarsınız. Ardından, ağdaki yazıcıyı bulmak için bilgisayarınızın işletim sistemini kullanırsınız.

Son olarak, AirPort’u mevcut bir kablosuz ağın aralığını genişletecek şekilde de ayarlayabilirsiniz. Yeni başlayanlar için, elbette mevcut bir kablosuz bağlantıya sahip olmalısınız. AirPort’ı, mevcut kablosuz sinyal aralığının bozulmaya başladığı evinizdeki bir elektrik prizine takacaksınız. Ardından, AirPort Kurulum Yardımcısı programını yükler ve yeni AirPort’unuzu yönetmek için yapılandırma yardımcı programını kullanırsınız.

İster AirPort Express’i ister Extreme sürümünü tercih edin, Apple’ın cihazları her türlü veri yoğun durumda kablosuz olarak bilgi taşımanıza yardımcı olur. Müzikten multimedya videosuna, hızlı

AirPort kurulumu, verilerinizi pistten ve havadan çıkarmanın kolay bir yoludur.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x