Belsoğukluğu Nedir?

130
Belsoğukluğu Nedir?
ads

Gonorrhea(Gonore) Belsoğukluk Nedir?

Belsoğukluk cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur (CYBE). Neisseria gonorrhoeaebakterisi neden olur. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere vücudun sıcak, nemli bölgelerini hedefleme eğilimindedir:

 • üretra (idrarı mesaneden boşaltan tüp)
 • göz
 • boğaz
 • vajina
 • makat
 • kadın üreme sistemi (fallop tüpleri, serviks ve uterus)

Belsoğukluk, prezervatif veya başka bir bariyer yöntemi olmadan oral, anal veya vajinal seks yoluyla kişiden kişiye geçer. İletime karşı en iyi korumalar yoksunluk ve uygun prezervatif veya bariyer yöntemi kullanımıdır.

Belsoğukluğu belirtileri

Semptomlar genellikle maruziyet sonrası 2 ila 14 gün içinde ortaya çıkar. Bununla birlikte, belsoğukluk elde eden bazı insanlar asla gözle görülür semptomlar geliştirmez.

Asemptomatik taşıyıcı olarak da adlandırılan semptomları olmayan belsoğuklu bir kişinin enfeksiyonu hala yayabileceğini hatırlamak önemlidir. Bir kişinin gözle görülür semptomları olmadığında bel soğuk algınlığını diğer ortaklara iletme olasılığı daha fazladır.

Erkeklerde ve penisi olanlarda semptomlar

Penisi olan bir kişi birkaç hafta boyunca gözle görülür semptomlar geliştirmeyebilir. Bazı erkeklerde asla semptom gelişmeyebilir.

Tipik olarak, semptomlar bulaşmadan bir hafta sonra göstermeye başlar. Erkeklerde ilk göze çarpan semptom genellikle idrara çıkma sırasında yanma veya ağrılı bir histir.

İlerledikçe, diğer belirtiler şunları içerebilir:

 • idrara çıkmanın daha fazla sıklığı veya aciliyeti
 • penisten irin benzeri bir akıntı (veya damlama) (beyaz, sarı, bej veya yeşilimsi)
 • penisin açılışında şişlik veya kızarıklık
 • testislerde şişlik veya ağrı
 • kalıcı bir boğaz ağrısı

Nadir durumlarda, belsoğukluk vücuda, özellikle üretra ve testislere zarar vermeye devam edebilir. Semptomlar tedavi edildikten sonra durum birkaç hafta vücutta kalacaktır.

Ağrı rektumada yayılabilir.

Kadınlarda ve vajinası olanlarda semptomlar

Vajinası olan birçok kişi bel soğuk algınlığı belirtileri geliştirmez. Semptomlar geliştirdikleri zaman, hafif veya diğer teşhislere benzer olma eğilimindedirler, bu da onları tanımlamayı daha zor hale getirir.

Belsoğukluk belirtileri yaygın vajinal maya veya bakteriyel enfeksiyonlar gibi ortaya çıkabilir.

Belirtiler şunlardır:

 • vajinadan akıntı (sulu, kremsi veya hafif yeşil)
 • idrar yaparken ağrı veya yanma hissi
 • daha sık idrara çıkma dürtüsü
 • daha ağır dönemler veya tespit
 • boğaz ağrısı
 • cinsel ilişki sırasında ağrı
 • alt karın bölgesinde keskin ağrı
 • ateş

Belsoğukluk testleri

Sağlık çalışanları belsoğukluk tanılarını çeşitli şekillerde koyabilirler. Semptomatik bölgeden (penis, vajina, rektum veya boğaz) bir çubukla sıvı örneği alabilir ve cam bir kaydırağa yerleştirebilirler.

Doktorunuz eklem enfeksiyonundan veya kanın enfeksiyonundan şüpheleniyorsa, sıvıyı çekmek için kan çekerek veya semptomatik eklem içine bir iğne sokarak numuneyi elde ederler.

Daha sonra örneğe bir leke ekleyip mikroskop altında inceleyecekler. Hücreler lekeye tepki verirse belsoğukluk tanısı konulabilir. Bu yöntem nispeten hızlı ve kolaydır, ancak mutlak kesinlik sağlamaz. Bu test bir laboratuvar teknisyeni tarafından da tamamlanabilir.

İkinci bir yöntem, aynı tür numunenin alınıp özel bir yemeğe yerleştirilmesini içerir. Bu, birkaç gün boyunca ideal büyüme koşulları altında inkübe edilecektir. Belsoğukluk varsa belsoğukluk bakteri kolonisi büyüyecektir.

Ön sonuç 24 saat içinde hazır olabilir. Nihai sonuç 3 güne kadar sürecektir.

Belsoğukluk komplikasyonları

Vajinası olan kişiler tedavi edilmeyen bir bulaşmadan kaynaklanan uzun süreli komplikasyonlar için daha fazla risk altındadır. Tedavi edilmezse, bakteriler üreme sistemine yükselebilir ve uterus, fallop tüpleri ve yumurtalıkları içerebilir.

Bu durum pelvik inflamatuar hastalık (PID) olarak bilinir ve şiddetli ve kronik ağrıya ve üreme organlarının zarar görmesine neden olabilir. PID diğer CYBE’ler tarafından da neden olabilir.

Kadınlar ayrıca gelecekteki hamileliği önleyebilecek veya ektopik gebeliğe neden olabilecek fallop tüplerinin bloke edilmesi veya yara izi geliştirebilir. Ektopik bir hamilelik, döllenmiş bir yumurtanın uterusun dışına implante edilmesidir.

Belsoğukluk doğum sırasında yeni doğmuş bir bebeğe de geçebilir.

Penisi olan kişi üretrada yara izi yaşayabilir. Belsoğukluğunuz da penisin iç kısmında ağrılı bir apse gelişmesine neden olabilir. Bu, doğurganlığın veya sterilitenin azalmasına neden olabilir.

Belsoğukluğu kan dolaşımına yayıldığında, artrit, kalp kapak hasarı veya beyin veya omurilik astarının iltihaplanması oluşabilir. Bunlar nadir ama ciddi koşullardır.

Belsoğukluk tedavisi

Modern antibiyotikler çoğu belsoğukluk bulaşmasını tedavi edebilir. Çoğu eyalet ayrıca devlet destekli sağlık kliniklerinde ücretsiz tanı ve tedavi sağlar.

Evde ve reçetesiz (OTC) ilaçlar

Belsoğukluk tedavisi görecek evde ilaç veya OTC ilacı yoktur. Bir eşten belsoğukluk edinmiş olabileceğini düşünen herkes bir sağlık uzmanından bakım almalıdır.

Antibiyotik

Belsoğuklığı genellikle kalçalara bir kez sedtriakson antibiyotik enjeksiyonu ve ağızdan tek doz azitromisin ile tedavi edilir. Antibiyotiklere başladıktan sonra, birkaç gün içinde rahatlama hissetmelisiniz.

Yasa, sağlık çalışanlarının teşhisi genellikle ilçe halk sağlığı departmanına bildirmelerini gerektiriyor. Halk sağlığı yetkilileri, yayılmayı önlemeye yardımcı olmak için teşhis edilen kişinin cinsel partnerlerini belirleyecek, iletişime geçecek, test edecek ve tedavi edecektir.

Sağlık yetkilileri, bu kişilerin cinsel temasta olmuş olabileceği diğer kişilerle de iletişime geçecektir.

Antibiyotiğe dirençli bel soğukluğu suşlarının ortaya çıkması, büyüyen meydan okuma. Bu vakalar, genellikle toplam 7 günlük tedavi için, 7 günlük bir oral antibiyotik veya iki farklı antibiyotikle ikili tedavi ile daha kapsamlı bir tedavi gerektirebilir.

Uzun süreli tedavi için kullanılan antibiyotikler genellikle günde bir veya iki kez verilir. Kullanılan bazı yaygın antibiyotikler arasında azitromisin ve doksisiklin bulunur.

Bilim insanları belsoğukluk bulaşmasını önlemek için aşı geliştirmek için çalışıyor.

Belsoğukluğunun önlenmesi

Belsoğukluğu veya diğer CYBE’leri önlemenin en güvenli yolu yoksunluktur. Cinsel aktivitelerde bulunursanız, her zaman prezervatif veya başka bir bariyer yöntemi kullanın.

Cinsel partnerlerinizle açık olmak, düzenli test yaptırmak ve test edilip olmadıklarını öğrenmek önemlidir.

Eşiniz herhangi bir semptom gösteriyorsa, herhangi bir cinsel temastan kaçının. Geçebilecek olası koşulları göz ardı etmek için tıbbi yardım almalarını isteyin.

Zaten veya başka bir CYBE’niz varsa belsoğukluk elde etmek için daha yüksek bir risk altındasınız. Birden fazla cinsel partnerin veya yeni bir partnerin varsa da daha yüksek risk altındasın.

Belsoğukluysanız ne yapmalısınız?

Belsoğukluk kapmış olabileceğinizi düşünüyorsanız, herhangi bir cinsel aktiviteden kaçınmalısınız. Ayrıca derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Sağlık ziyaretiniz sırasında şunları yapmaya hazır olun:

 • semptomlarınızı detaylandırmak
 • cinsel geçmişinizi tartışmak
 • önceki cinsel partnerlerin iletişim bilgilerini sağlamak, böylece halk sağlığı yetkilileri sizin adınıza anonim olarak onlarla iletişim kurabilir

Cinsel partnerinizle veya partnerlerinizle iletişim halindeyseniz, derhal test edilmesi gerektiğini bildirin.

Antibiyotik kullanıyorsanız, tamamen tedavi gördüğünüzden emin olmak için tam ilaç tedavisi almak önemlidir. Antibiyotik rotanızı kısa kesmek, bakterilerin antibiyotiğe karşı direnç geliştirme olasılığını daha yüksek hale getirebilir.

Ayrıca her şeyin temiz olduğundan emin olmak için 1 ila 2 hafta sonra doktorunuzla takip etmeniz gerekir.

Sonuçlar negatif çıkarsa ve cinsel eşiniz de herhangi bir enfeksiyondan temizlenirse, cinsel aktiviteye devam etmek mümkündür.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
2
0
Would love your thoughts, please comment.x