Bilgisayarınızın Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir?

87
Bilgisayarınızın Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir?
ads

Windows Kayıt Defteri, bir Web sitesinin ziyaretinden program yüklemesine kadar bilgisayarda meydana gelen hemen hemen her şey hakkında bilgi içeren muazzam bir dosya grubudur. Kayıt defteri ayrıca sürücüler ve DLL’ler gibi diğer temel programlar hakkında da bilgi içerir – genellikle birden fazla uygulamayla çalışan küçük yardımcı programlar. Bu bilgiler, programların çalışmasına yardımcı olan “keys” biçiminde depolanır. Yalnızca Windows işletim sistemlerini çalıştıran bilgisayarların kayıtları vardır.

Bir kayıt defterinin yüz binlerce girişi olabilir ve her zaman yeni girdiler oluşturulur. Bilgilerle dolduğunda, kayıt defteri bilgisayarın performansının zarar görmesine neden olabilir. Bir sorun, çoğu kaldırıcı kendi kayıt defteri anahtarlarını etkili bir şekilde kaldıramadığı için, bir program kaldırılsa bile Windows’un kayıt defteri o programın bilgilerini saklar ve siz kayıt defterinden silmediğiniz sürece orada kalır. Dosyalar taşındıkça ve programlar kaldırıldıkça, bazı kayıt defteri anahtarları artık var olmayan veya başka bir yerde bulunan programlara veya dosyalara işaret ediyor.

Neyse ki, bu hatalara müsamaha gösterilmek zorunda değil. Kayıt defteri tamamen olmasa da temizlenebilir. Ve sorunlarınız için, daha iyi performans ve azaltıcı önyükleme süresi alabilirsiniz. Tam performans artışı, kayıt defterinin durumuna ve kullanılan temiz programın etkinliğine bağlı olarak değişir. Kayıt defteri girdilerinin çoğu çok küçük olmasına rağmen, disk alanı da boşaltabilirsiniz.

Kayıt defteri temizliği risksiz değildir. Bu, bilgisayarınızın çok hassas bir alanıdır ve bilgisayarınızın çalışma şekliyle memnunsanız, etrafı kazmaya gitmeyin. Kayıt defterinizi el ile düzenlemeye çalışmak, kayıt defterinde Windows’un yüklenmesini imkansız kılan hatalara neden olabilir. Bazı kayıt defteri temizleme programlarının önemli kayıt defteri anahtarlarını veya temel DLL dosyalarını sildiği bilinmektedir. Ve performans iyileştirmeleri ihmal edilebilir olabilir, ancak programı çalıştırmak ve önerilen her silmeyi onaylamak saatler alabilir. Ayrıca, kayıt defteri temizleyicilerinin performansı nasıl etkilediğine dair güvenilir veriler bulmak neredeyse imkansızdır. Çoğu “performans testi” aslında kayıt defteri temizleme araçlarının geliştiricileri tarafından üretilir.

Bu endişelere rağmen, kayıt defterinin bazı gunk’larını temizlemek mümkündür ve bilgisayarınız bunun için daha iyi olabilir.

Kayıt Defterini Temizleme

Kayıt defteriyle uğraşmadan önce, kayıt defterinin yedek bir kopyasını oluşturmak ve önemli verileri harici bir sabit sürücüye veya diske kaydetmek en iyisidir. Bazı kayıt defteri temizleme programlarının, sisteminizin kayıt defterinin bir kopyasını yedekleme özelliği vardır. Değilse, basit bir İnternet araması sizi ücretsiz bir yedekleme programına yönlendirmelidir.

Windows’un kayıt defterini düzenlemek için yerleşik bir programı vardır. Yaratıcı bir şekilde regedit.exe olarak adlanmıştır ve Başlat menüsüne giderek, Çalıştır’ı tıklatarak ve program adına yazarak erişilebilir. Bu programa erişmek kolay olsa da, kullanımı zordur. Kayıt defteri girdileri, neyi temsil ettikleri hakkında fazla bir şey söylemeyen uzun, eğik adlara sahiptir. Bilgili bilgisayar kullanıcıları bile belirli bir girişin neye işaret eden şey hakkında hiçbir fikri olmayabilir. Bu nedenle, açıkça tanımlanmış bir girişin nasıl değiştirileceği veya silindiği hakkında özel talimatlarınız yoksa, regedit.exe denememek en iyisidir.

Üçüncü taraf kayıt defteri temizleyici programları boldur ve kayıt defteri girdilerini ayrıştırma ve silmenin kafa karıştırıcı homurdanma çalışmalarının çoğunu kaldırır. Size uygun bir program bulmak için ZDNet, CNET, PC World veya PC Magazine gibi sitelerdeki yorumları kontrol edin. Bu programlardan bazıları ücretsizdir veya aynı anda yalnızca birkaç girişi düzeltir, bu da bir kayıt defterinde 2.000 bozuk giriş olduğunda oldukça zahmetli olabilir. Diğerleri 20 $ veya daha fazlaya mal olabilir ve bir sistem yardımcı programları paketinin bir parçası olarak gelebilir.

Bir kayıt defterini ayda bir kereden fazla temizlemek gerekli değildir. Disk birleştirme programı kullanmak ek performans artışı sağlayabilir.

Seçtiğiniz programı çalıştırmadan önce, diğer tüm açık programların yanı sıra sistem tepsisinde çalışan programları ekranınızın sağ alt köşesindeki saatin yanında kapattığınızdan emin olun. Talimatları yakından takip edin: Bu temiz programların çoğu sezgiseldir, önce kayıt defterini hatalar için tarar ve ardından bozuk girişleri düzeltmek için seçenekler sunar, ancak çılgınca tıklarsanız ve işlemi hızlandırmaya çalışırsanız önemli bir adımı veya uyarıyı kaçırabilirsiniz.

Bazı uzmanlar, kayıt defteri hatalarını otomatik olarak silen programların kullanmamanızı önerir [kaynak: Bas]. Bunun yerine, silmeleri el ile onaylamak daha iyidir. Temizleyici büyük olasılıkla silinmenin güvenli olduğu kayıt defteri girdilerinin bir listesini sunacaktır, çünkü bunlar kesinlikle eskidir. Ayrıca, bir girişi “onarmak” için bir seçenek sağlayabilir. Daha derine inmek ve sınır girdilerini silmek, temizleyicinin birden fazla program tarafından paylaşılmadığını fark etmediği bir DLL’yi silmek gibi bir programın çalışma yeteneğini etkileyebilir veya Windows yüklemenize onarılamaz şekilde zarar verebilirsiniz. Şüpheye düştüğünüzde, girişin kalmasına izin verin.

Ve hepsi bu kadar. Umarım birkaç yüz girişi bilgisayarınızı bozmadan temizlemeyi başarmışızdır. Değilse, muhtemelen bunu artık okuyamazsınız ve bir sonraki sayfada kayıt defteri temizleyicileri ve diğer ilgili konular hakkındaki bağlantılarla ilgilenmezsiniz.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x