Bitcoin fiyatları ABD Fed’in açıklamalarından sonra ayların en düşüğüne geriledi

79
Bitcoin fiyatları ABD Fed’in açıklamalarından sonra ayların en düşüğüne geriledi
ads

Bitcoin fiyatları, ABD Merkez Bankası Fed’in açıklamalarının ardından son ayların en düşük seviyesine geriledi.

Kripto para biriminin değeri hafta başında 47.000 dolardan (34.700 TL) dijital coin başına 42.000 doların (31.000 TL) altına düştü.

Federal Rezerv’in faiz oranlarını yükseltebileceğini öne süren toplantısından dakikalar sonra geldi.

Kazakistan’daki siyasi olaylar da ağın kapasitesine ilişkin endişelere yol açtı.

Küresel ve merkezi olmayan doğası nedeniyle, Bitcoin fiyatındaki bir yükselişi veya düşüşü tek bir nedene atfetmek zordur. Ancak birçok yorumcu, Federal Rezerv’in Aralık ayı toplantı notlarının açıklanmasını bir faktör olarak işaret etti.

Tutanaklar, Amerika’nın merkez bankasının faiz oranlarını bazılarının tahmin ettiği kadar erken yükseltebileceğini ve bazı varlıklarını satabileceğini gösteriyor.

Bu, bitcoin’i elinde tutan geleneksel yatırımcıların daha az riskli varlıkları takip ettikleri için darbe etkisine yol açabilirdi.

Aynı zamanda, dünyadaki Bitcoin madenciliğinin büyük bir kısmı – işlemlerin doğrulanıp yeni “madeni paralar” yapıldığı süreç – Kazakistan’da gerçekleşir.

Büyük Orta Asya ülkesi, vatandaşların artan akaryakıt fiyatlarını protesto etmek için sokaklara dökülmesiyle bu hafta siyasi huzursuzlukla karşılaştı. Ölümcül şiddet olayları, ülke liderlerinin “isyancı” olarak resmetdiği göstericilerin en büyük kent Almatı’daki binalara el koymasıyla gerçekleşti.

Kazakistan’ın, genellikle ucuz elektriği nedeniyle, süreç olarak adlandırıldığı gibi, tüm Bitcoin “madenciliğinin” yaklaşık beşte birini işleyebildiği düşünülüyor. Ve bu haftanın başlarında bir internet kapanması tüm Bitcoin ağının işlem gücüne çarptı.

Şöyle oldu:

  • Bitcoin haftaya coin başına 47.000 doların üzerinde bir fiyatla başladı
  • Hafta ortasında 46.000 dolara kadar kaymaya başladı.
  • Çarşamba günü, Federal Rezerv tutanakları yayınlandı.
  • Perşembe gününe kadar fiyat sert bir düşüşle 42.000 dolar civarına geriledi.
  • Perşembe günü bir noktada yaklaşık 41.000 doların en düşük seviyesine indi ve hafifçe toparlandı.

Düşüş, Bitcoin’in Kasım ayındaki 60.000 doların üzerinde bir zirveden düşerek Eylül 2021’den bu yana en düşük fiyatına ulaştığı anlamına geliyor.

Diğer kripto para birimlerinde de fiyat düşüşleri görüldü. Ethereum çarşamba günü yaklaşık 3.800 dolardan Cuma günü 3.200 doların altına düştü.

  • Kazakistan’da neden ayaklanmalar ve ölümler oldu?
  • Cambridge verileri Bitcoin madenciliğinin hareket halinde olduğunu gösteriyor
  • BBC Bitcoin madencilik raporu kripto dolandırıcılığında kullanıldı

Singapur merkezli kripto şirketi Stack Funds’tan Matthew Dibb Reuters haber ajansına şunları söyledi: “Enflasyonist endişeler ve kur zamları spekülatörlerin zihninde ön planda göründüğü için şu anda tüm piyasalarda geniş bir risk-off duyarlılığı görüyoruz.”

Başbakan, “kısa vadede 30’ların ortalarına geri çekilme riski olduğu” konusunda da uyardı.

Kripto para birimleri ve özellikle Bitcoin eleştirilerle karşılaşmaya devam ediyor.

Firefox web tarayıcısını diğer açık kaynaklı yazılım projeleri arasında yapan grup olan Mozilla Foundation, kullanıcılardan gelen geri itmelerden sonra artık kripto para birimi bağışlarını kabul etmeyeceğini duyurdu.

Grup yıllardır kripto para birimi bağışlarını kabul etti, ancak dijital para biriminin enerji kullanımı ve düzensiz doğası birçok eleştirmen arasında tartışmalı olmaya devam ettiği için insanlara bu gerçeği hatırlatan yeni bir tweet öfkeli bir tepkiye yol açtı.

ads
Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x