Bitcoin var mı? Bu yıl vergi borcun olabilir.

80
Bitcoin var mı? Bu yıl vergi borcun olabilir.
ads

2021’de kripto para birimi satın aldıysanız, sattıysanız veya işlem yaptıysanız, nasıl vergilendirilir hakkında sorularınız olabilir. IRS, bitcoin ve eter gibi sanal para birimlerine ve hatta NFT’lere diğer bazı varlıklardan ve yatırımlardan farklı davranır ve bu varlıkları geçen yıl sattıysanız veya takas ettiyseniz uymanız gereken belirli kurallar vardır.

“Ortalama bir yatırımcının kripto para biriminin diğer para birimlerine benzemediğini anlaması gerekiyor. Kripto para birimi vergi amaçlı mülk olarak kabul edilir,” diyor Thomson Reuters’te vergi danışmanı olan Shaun Hunley. “Bu nedenle, kripto para birimini kullanacağınız veya kripto para biriminde işlem yapacağınızda, vergi beyannamenizde kazanç veya kayıp potansiyeline sahip olacaksınız.”

Bununla birlikte, önemli bir uyarı var: 2021’de kripto varlıkları satın almak için itibari para birimi – yani ABD doları – kullandıysanız, iadenizde bu konuda hiçbir şey bildirmenize gerek yok. (Şimdilik, en azından— bu hızla gelişen bir vergi hukuku ve genel olarak ABD hukuku.)

Ancak kripto sattıysanız, dönüşünüzde bunu bildirmeniz gerekir. Ve eğer bir kripto parayı diğeriyle takas ettiyseniz, bunun da rapor edilmesi gerekir. İyi haber şu ki, ipleri öğrendikten sonra kazanç ve kayıpları bildirmek oldukça basittir – ve matematiği üstlenmeye ve muhasebe yapmaya meyilli değilseniz, size yardımcı olacak araçlar vardır. Bu yıl eyalet ve federal vergi beyannamelerinizde kripto para birimi kullanımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Not: Aşağıdakiler ABD vatandaşları ve yerleşik yabancılar için geçerlidir. Yabancı ülkelerdeki kripto para birimlerinden para kazandıysanız, orada da vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz.

IRS 2021 vergilerinde kripto para birimini nasıl işliyor?

2019’dan beri olduğu gibi, IRS yine kripto para biriminizi soracak. Bu yıl 1040 ABD Bireysel Gelir Vergisi Beyannamesi formunda kripto ile ilgili bir soru yer alıyor: “2021 yılı boyunca herhangi bir zamanda, herhangi bir sanal para biriminde herhangi bir finansal faiz aldınız, sattınız, takas ettiniz veya başka bir şekilde elden çıkardınız mı?” IRS teknik olarak kripto para almayı sorsa da, aslında onu satarak veya takas ederek boşaltıp boşaltmadığınız üzerinde oldukça odaklanmıştır.

Hunley, “Sadece ABD doları ile kripto para birimi satın alıyorsanız ve yıl boyunca yaptığınız tek şey buysa – satmıyorsunuz, değiş tokuş etmiyorsunuz, sadece tüm yıl boyunca cüzdanınızda tutuyorsunuz – bu soruda ‘hayır’ı kontrol edebilirsiniz,” diyor.

IRS, dijital para birimleriyle ilgili SSS sayfasını da bu noktanın altını çizmek için güncelledi: “2020 boyunca sanal para birimi içeren tek işlemleriniz gerçek para birimiyle sanal para birimi satın alımlarıysa, Form 1040 sorusuna evet yanıtı vermeniz gerekmez.”

Şimdilik, IRS bitcoin ve mülk gibi diğer kripto para birimleriyle ilgili. Yani, bitcoin satın aldıysanız ve hepsini tuttuysanız, vergi beyannamenizde bu işe girmenize gerek yoktur.

“Sonuç olarak, IRS vergiye tabi işlemler arıyor. Bu nedenle, vergiye tabi bir işleminiz varsa, ‘evet’ seçeneğini kontrol etmelisiniz. Vergiye tabi olmayan bir işleminiz varsa, ‘Hayır’ diye kontrol edersiniz,” dedi Hunley.

Yani, örneğin Coinbase’den bitcoin (veya başka bir kripto para birimi) satın aldıysam, bunu bildirmeme gerek yok mu?

Doğru. Bir borsada veya özel bir işlemle kripto para satın almak için ABD doları kullandıysanız, bunu bildirmenize gerek yoktur.

Tamam, biraz bitcoin sattım. Bunu vergilerime bildirmem gerekiyor mu?

Evet. Bir kazanç veya kaybı sattıktan ve “fark ettikten” sonra, bunu bildirmeniz ve herhangi bir sermaye kazancı için vergi ödemeniz gerekir.

Sermaye kazançları ve kayıpları nelerdir?

Kısacası, bir varlığı satın alırken ne kadara mal olduğunuzla sattığınız arasındaki farktır. Eğer fiyat yükseldiyse, bu bir sermaye kazancıdır. Eğer battıysa, bu bir sermaye kaybıdır. IRS daha uzun ve çok daha ayrıntılı bir açıklama yayınladı .

Sermaye kazançları hakkında bilinmesi gereken diğer şey, IRS’nin bunları kısa veya uzun vadeli olarak kategorize etmesidir. Genellikle, 365 günden uzun süredir tuttuğunuz varlıklarla ilişkili gelirler, genellikle yüzde 15 oranında vergilendirilen uzun vadeli sermaye kazançları olarak sınıflandırılır. Daha kısa bir süre için tutulan tüm varlıklar kısa vadeli kazançlardır ve normal gelir gibi vergilendirilir – yüzde 37’ye kadar çıkabilen oranlarda.

Tabii ki, bu her iki şekilde de işe yarar. Geçen yıl kripto hilelerinizde para kaybettiyseniz, artık bu kayıpları iadenizde düşebilirsiniz. (IRS, sermaye kaybı kesintilerini yılda 3.000 $ veya evli ve ayrı olarak dosyalama durumunda 1.500 $ olarak sınırlar.)

Kripto para sermaye kazançlarını ve kayıplarını nasıl hesaplayabilirim?

Her işlem için – kısmi veya eksiksiz – aşağıdaki ayrıntıları bilmeniz gerekir:

1.Paraları satın alırken.

2.Onlar için ne kadar ödediğiniz (ABD doları cinsinden).

3.Paraları sattığınızda.

4.Onlar için ne kadar aldınız.

Daha karmaşık borsalar, bu tür bilgileri toplamanıza yardımcı olacak bir raporlama mekanizmasına sahip olabilir. Aksi takdirde, kendi ayrıntılı kayıtlarınızı tutmadıysanız, e-posta, banka veya cüzdan makbuzlarınızı rootlanız gerekebilir.

Bu bilgilere sahip olduktan sonra, hesap yapmak için çeşitli seçenekler vardır. Örneğin, bazı yatırımcılar “ilk gelen, ilk çıkan” (veya FIFO) metodolojisini kullanır, burada satın alacağınız ilk paralar (ve maliyeti olan fiyat) aynı zamanda sattığınız ilk paralardır. Buradaki tüm yöntemleri ve matematiği kapsamayacağız. Sermaye kazançlarını hesaplama seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google’ı kullanabilirsiniz.

Bitcoin (veya başka bir coin) bazı eter veya dogecoin ile takas ettim. Vergilerim hakkında bildirmem gerekiyor mu?

Evet. Bir kripto para birimini başka bir kripto para birimiyle takas yapmak vergiye tabi bir olaydır.

Kripto para birimlerini bildirmek için hangi vergi formunu kullanırım?

Her şey, sermaye kazançlarını bildirmek için kullanılan federal vergi formu olan D Çizelgesi’ne gidiyor.

İnsanlara bitcoin kullanarak ödeme yaptım. Dosyaya ihtiyacım var mı?

Evet, çalışan kazançlarını W-2 ile IRS’ye bildirmeniz gerekir. Ve yüklenicilere kripto para ile tazminat verdiyseniz, onlara bir 1099 çıkarmanız gerekir.

Geçen yıl 100 dolarlık bitcoin sattım. Tüm bunlar için endişelenmeme gerek var mı?

Evet. Bir kazanç için bitcoin sattıysanız, vergiye tabi bir olay olarak nitelendirilir. IRS genellikle araştırma kaynaklarını denetim açısından daha büyük balıklara ayırsa da, kıyafet kripto adli tıpa daha fazla kaynak ayırıyor ve güvenli bir şekilde oynamanız daha iyi.

Kullandığım kripto borsası veya market için herhangi bir vergi formu alacak mısınız?

Bazı borsalar, belirli hacim veya değer eşiklerini karşılayan müşterilere Form 1099-K gönderebilir. Coinbase, Coinbase Pro ve Coinbase Prime aracılığıyla 600 $ veya daha fazla ödül ve/ veya ücret alan Coinbase müşterileri 1099-MISC formu alacak.

Bunu çözmeme yardımcı olacak bir yazılım var mı?

Evet. TurboTax, H&R Block ve diğer bazı çevrimiçi vergi platformları, bu tür işlemler için dosyalama sürecinde size yol gösterecektir. Seçtiğiniz platform kriptoyu desteklemiyorsa, hisse senetleriyle ilgili sermaye kazançlarını veya kayıplarını bildirmek için hangi sisteme sahipse onu kullanabilmelisiniz.

CoinTracker gibi, kripto para birimi vergi raporlaması için özel destek sunan özel araçlar da vardır – sık sık işlem yapanlar veya birden fazla cüzdana sahip kişiler için daha karmaşık senaryolar da dahil olmak üzere. (Tam açıklama: Cointracker.IO henüz test etmedik ve hala büyük vergi platformlarının kripto raporlama yeteneklerini değerlendiriyoruz.)

Bitcoin vergilerimi anlamama kim yardımcı olabilir?

Daha fazla el ele tutuşmak istiyorsanız, bir vergi uzmanına danışmanızı öneririz. Temel vergi kodu oldukça karmaşıktır ve kripto etkinliği hızlı bir şekilde karmaşık hale gelebilir. Şüpheye düştüğünüzde, bir profesyonel kiralayın.

“İnsanlara her zaman kripto para birimine yatırım yaptığınızı vergi beyannamesi hazırlayıcınıza erken bildirmelerini söylüyorum. Yıl boyunca onlara kripto paranız olduğunu ve kripto işlem yapacağınızı söyleyin,” diyor Hunley. “Ve eğer kripto para birimine yatırım yapacaksanız, bir yıldan fazla tutabilirseniz, bunu yapmanız gerekir. Sonra daha düşük bir vergi oranı elde edersiniz ve bundan yararlanmak istersiniz.”

Ve, kripto para birimi ile ilgili her şeyde olduğu gibi: Araştırmanızı yapın, vergilerinizi ödeyin ve emptor ‘ u uyarın.

ads
Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x