Buzul Çağından Kalma Yünlü Mamut Kalıntıları Bulundu

73
Buzul Çağından Kalma Yünlü Mamut Kalıntıları Bulundu
ads

Uzmanlar, devon’daki bir mağarada çok önemli Buz Devri hayvan kemikleri arasında yünlü bir mamut kalıntıları bulunduğunu söyledi.

Yünlü bir gergedan, kurt ve sırtlan da dahil olmak üzere kemiklerin son Buzul Çağı’na kadar uzanmaya kadar uzan olduğu düşünülmektedir – yaklaşık 30.000 ila 60.000 yıl önce.

Arkeologlar kalıntıları Plymouth yakınlarındaki yeni bir kasabanın geliştirilmesi kapsamında çalışmalar sırasında buldular.

Baş arkeolog Rob Bourn, buluntuların “ulusal öneme” sahip olduğunu söyledi.

Arkeoloji ve miras danışmanlığından Orion Heritage’tan Bay Bourn, bunun “ilgililer için hayatta bir kez yaşanacak bir deneyim” olduğunu söyledi.

İnşa edilmekte olan 5.500 evlik yeni bir kasaba olan Sherford’un geliştiricileri, 2015’te inşaatın başlangıcında arkeolojik çalışmaları teşvik etti ve bu da o zamandan beri devam etti.

Dedi ki: “Sherford’da gerçekleşen inşaat, bu bulguların keşfedilmesinin tek nedenidir ve şimdiye kadar bozulmadan ortaya koymaları dikkat çekicidir.

“Böyle bir eser dizisini bu kadar uzun süre el değmemiş bulmak nadir ve özel bir olaydır.”

Altyapı çalışmaları sırasında yapılan kazılarda, hayvan kalıntılarının eski kireç fırınları ve Sherford Ocağı yakınındaki bir alanda bulunmasına yol açtı.

Arkeoloji ekibi şimdiye kadar yünlü bir mamut ve yünlü bir gergedanın kısmi kalıntılarının yanı sıra neredeyse eksiksiz bir kurt iskeleti ve sırtlan, at, ren geyiği, dağ tavşanı ve kızıl tilkinin kısmi kalıntılarını buldu.

Kemikler şu anda akademik analizden geçiyor, ancak Plymouth’un yeni müzesi The Box’ın bakımına verilmesi bekleniyor.

Sherford Konsorsiyumu – yeni kasabanın gelişiminin arkasındaki ekip – kalıntıların bulunduğu yeraltı alanının korunacağını ve üzerine hiçbir inşaat yapılmayacağını söyledi.

Ancak örgüt, girişin kapatılacağını ve halkın bölgeye güvenli bir şekilde erişmesinin mümkün olmadığını ve olmayacağını da belirtti.

Tarihi İngiltere’nin baş yöneticisi Duncan Wilson, keşfi “olağanüstü” olarak nitelendirdi.

Dedi ki: “Devon’da bu kadar çeşitli türlerin kısmi kalıntılarını bulmuş olmak, binlerce yıl önce Buzul Çağı Britanya’sında dolaşan hayvanlar hakkında parlak bir fikir ve aynı zamanda o zamanki çevre ve iklimi daha iyi anlamamızı sağlıyor.”

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x