Çayı nasıl demlersiniz?

157
Çayı nasıl demlersiniz?
ads

Çayın bizim yerimizde önemi çoktur. Mesela muhabbet bitmeden kalkmayız şu çayımızı içelim öyle kalkarız, gelen her misafire çay ikram ederiz vs..

Efendim bu sırrı uzun uzun araştırmalar sonucu, bir çok yeri gezme sonucu değil askerde öğrendim. Askerliğimi Erzincan Subay Orduevi’nde S1 ve S3 olarak yaptım yani açıklaması İkmal ve İdari İşler. Kısım amirim Piyade Kıdemli Başçavuş Hasan GÜLKAN kulakları çınlasın on numara bir kısım amiriydi. Çay konusunda ortak yönlerimiz vardı. İkimizde çayı çok severdik. Çay konusunda ondan bayaa bir şeyler öğrenmiştim. Örneğin çay nasıl demlenir. Şimdi size bunu yazıcam.

Öncelikle çay tiryakileri çayı içtiklerinde çayı o hoş tadını bilirler. Tarifimize geçmeden önce gerekli olan malzemeler porselen çaydanlık yada cam çaydanlık bunların dışında çaydanlıkta demlerseniz o enfes tadı tam anlamıyla alamayabilirsiniz. Şimdi geçelim tarifimize.

Oda sıcaklığında en az 1 gün süre ile dinlendirilmiş suyumuzu hem çaydanlığa hemde demliğimize boşaltıyoruz evet yanlış okumadınız her ikisine de boşaltıyoruz. Daha sonra içebileceğimiz kadar çayı demliğimize koyup kapağını kapatıyoruz her ikiside kaynayana kadar bekliyoruz. Demlik kısmına da dinlendirilmiş ılık suyumuzu koyduğumuz için biraz geç kaynar ama kaynadığı zaman içeceğiniz çayın farkını mutlaka anlayacaksınız diğer çaylardan. Hem böylelikle çayın içindeki minerallerden daha çok yararlanmış olacaksınız. Afiyet olsun efendim.

Çay yapmak kadar içmek de bir sanattır. İnsan fizyolojisi ve psikolojisi üzerinde çayın kayda değer olumlu etkileri vardır. Dünyaca ünlü Avusturyalı şair Peter Altenberg tarafından, 1913 yılında çayın “ruh banyosu” olarak tanımlanması şaşırtıcı olmayacaktır. Nasıl ki yediğimiz, enerji aldığımız besinler vücudumuzun; kulaklarımızdan girip bütün varlığımızı saran müzik ruhumuzun gıdasıysa; çay da benliğimizi önce içimiyle sonra da tarih içindeki büyülü yolculuğa çıkarışıyla bulanıklıklardan arındıracaktır. Ruha seslenen bestecinin seçimi gibi çay seçimi de zamanın akışı içinde birey olarak kişi tarafından bulunacaktır. Çay bitkisinin çeşitliliği ve diğer bitkilerle kombinasyonlar üreterek yeni yeni sunumlarının gerçekleştirildiği düşünülürse, elbette ki bu süreç emek ve zaman gerektirecektir. Elbette ki kişiye en uygun çay, çay keyfini ruh banyosu olmaya en yakın kılacaktır.
Ünlü bir Çinli Filozof Derki: “ÇAY DÜNYANIN GÜRÜLTÜSÜNÜ UNUTMAK İÇİN İÇİLİR.”
Bir tutam bitkinin berrak suyla buluşmasıdır…
Bir fincan keyiftir çay…

Buradan bu çay tarifini bana öğreten Piyade Kıdemli Başçavuş Hasan GÜLKAN komutanıma teşekkür ediyorum.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x