Covid: Ölümcül Omicron hafif olarak adlandırılmamalı, DSÖ’leri uyardı

98
Covid: Ölümcül Omicron hafif olarak adlandırılmamalı, DSÖ’leri uyardı
ads

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omicron varyantını hafif olarak tanımlamaması konusunda uyarıda bulunarak, bunun dünyanın dört bir yanındaki insanları öldürdüğünü söyledi.

Son çalışmalar, Omicron’un insanları önceki Covid varyantlarına göre ciddi şekilde hasta etme olasılığının daha az olduğunu göstermektedir.

Ancak DSÖ başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, bunu yakalayan rekor sayıda insanın sağlık sistemlerini ciddi baskı altında bıraktığını söyledi.

Pazartesi günü, ABD 24 saat içinde bir milyondan fazla Covid vakası kaydetti.

BM’nin sağlık dairesi DSÖ, küresel vaka sayısının son bir haftada %71, Amerika’da ise %100 arttığını belirtti. Dünya genelindeki ağır vakalar arasında %90’larının aşılanmamış olduğu belirtildi.

Dr. Tedros Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, “Omicron Delta’ya kıyasla daha az şiddetli görünse de, özellikle aşılananlarda hafif olarak kategorize edilmesi gerektiği anlamına gelmez.” dedi.

“Tıpkı önceki varyantlarda olduğu gibi, Omicron insanları hastaneye yatırıyor ve insanları öldürüyor.

“Aslında, vakaların tsunamisi o kadar büyük ve hızlı ki, dünyadaki sağlık sistemlerini bunaltıyor.”

Omicron oldukça bulaşıcıdır ve tamamen aşılanmış olsalar bile insanlara bulaşabilir. Bununla birlikte, aşılar sizi hastaneye yatırabilecek ağır hastalıklardan korunmaya yardımcı oldukları için hala çok önemlidir.

  • Omicron’un hastane bakımına ihtiyaç duyma olasılığı %70’e kadar daha az
  • Omicron dalgası daha hafif görünür, ancak endişe devam eder

Perşembe günü İngiltere’de 179.756 vaka ve 231 Covid’e bağlı ölüm bildirildi. Bir dizi hastane, personelin yokluğu ve Covid nedeniyle artan baskılar nedeniyle “kritik” olaylar ilan etti.

Başka yerlerde de hastane sayıları artıyor. Fransa sağlık bakanı Olivier Veran bu hafta yaptığı açıklamada, Ocak ayının hastaneler için zor olacağı konusunda uyardı.

Omicron hastalarının hastanelerde “konvansiyonel” yataklar aldığını, Delta’nın ise yoğun bakım bölümlerine baskı yaptığını da sözlerine ekledi. Fransa Perşembe günü 261.000 vaka bildirdi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç, ülkedeki sağlık sisteminin şu anda büyük baskı altında olduğunu söyledi. Yerel basında yer alan haberlere göre, ülke Perşembe günü 9 binden fazla vaka kaydetti.

Son yorumlarında Dr. Tedros, yoksul ülkelerin nüfuslarını yoğunluklarına göre yardımcı olmak için daha fazla aşı dağıtımı çağrılarını yineledi.

Bakan, mevcut aşı dağıtımına dayanarak, 109 ülkenin DSÖ’nün Temmuz ayına kadar dünyanın %70’inin tamamen aşılanacağı hedefini kaçıracağını söyledi.

Geçen yıl, DSÖ başkanı, Batılı ülkeler güçlendirici programlarda kullanmak için aşı istiflemezse, dünyanın 2022’de tüm küresel yetişkin nüfusunu yumruklamak için yeterli dozda aşıya sahip olacağını söyledi.

 

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x