Daha Fazla Uyumak İçin 9 Neden

116
Daha Fazla Uyumak İçin 9 Neden
ads

İyi bir uyku almak sağlığınız için inanılmaz derecede önemlidir. Aslında, dengeli, besleyici bir diyet yemek ve egzersiz yapmak kadar önemlidir.

Uyku ihtiyaçları kişiden kişiye değişmekle birlikte, çoğu yetişkin gecede 7 ila 9 saat uyku gerektirir. Yine de, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin% 35’ine kadarı yeterli uyku alamıyor.

Uyku yoksunluğu sağlığınızı ve güvenliğinizi riske atabilir, bu yüzden uykunuzu günlük olarak önceliklendirmeniz ve korumanız önemlidir.

Bu makale, daha fazla uyumanız için 9 neden söyler.

1. Kilo vermenize veya kaybetmenize yardımcı olabilir

Çok sayıda çalışma, gecede 7 saatten az uyumak olarak tanımlanan kısa uykuyu daha fazla kilo alma riski ve daha yüksek vücut kitle indeksi (VKİ) ile ilişkilendirmiştir.

Aslında, 2020’de yapılan bir analiz, gecede 7 saatten az uyuyan yetişkinlerin obezite gelişme riskinin% 41 arttığını buldu. Bu arada, daha uzun süre uyumak riski artırmadı.

Uykunun kilo alımı üzerindeki etkisinin çok sayıda faktörden etkilendiğine inanılmaktadır Hormonlar ve egzersiz motivasyonu da dahil olmak üzere.

Örneğin, uyku yoksunluğu ghrelin seviyelerini arttırır ve leptin seviyelerini azaltır. Ghrelin, leptin bizi tok hissettirirken aç hissetmemizi sağlayan bir hormondur. Bu, daha aç ve fazla yememize neden olabilir.

Bu, uykusuz bireylerin daha büyük bir iştahı olduğunu ve daha fazla kalori yeme eğiliminde olduğunu gösteren çeşitli çalışmalarla desteklenir.

Dahası, enerji eksikliğini telafi etmek için, uyku yoksunluğu, daha yüksek kalori içeriği nedeniyle şeker ve yağ bakımından daha yüksek yiyecekleri arzulamanıza neden olabilir.

Daha da kötüsü, çok az uykulu bir geceden sonra yorgun hissetmek, spor salonuna gitmek, yürüyüşe çıkmak veya zevk ettiğiniz diğer fiziksel aktiviteyi yapmak için motivasyonsuz hissetmenize neden olabilir.

Bu nedenle, uykuya öncelik vermek sağlıklı vücut ağırlığını destekleyebilirsiniz.

Kısa uyku süresi, obezite ve kilo alma riskinin artmasıyla ilişkilidir. Uyku yoksunluğu iştahınızı artırabilir ve daha fazla kalori yemenize neden olabilir. Özellikle, şeker ve yağ oranı yüksek yiyecekler yeme olasılığınız daha yüksektir.

2. Konsantrasyonu ve üretkenliği artırabilir

Uyku, beyin fonksiyonlarının çeşitli yönleri için önemlidir.

Biliş, konsantrasyon, üretkenlik ve performans uyku yoksunluğundan olumsuz etkilenir.

Aşırı çalışan hekimler üzerinde yapılan özel bir çalışma iyi bir örnektir. Orta, yüksek ve uykuya bağlı bozukluğu olan doktorların klinik olarak önemli tıbbi hatalar bildirme olasılığının% 54, % 96 ve% 97 daha fazla olduğu bulunmuştur.

Benzer bir notta, yeterli uyku almak çocuklarda, ergenlerde ve genç yetişkinlerde akademik performansı artırabilir.

Son olarak, iyi uykunun hem çocuklarda hem de yetişkinlerde problem çözme becerilerini geliştirdiği ve hafıza performansını artırdığı gösterilmiştir.

İyi uyku, problem çözme becerilerini en üst düzeye çıkarır ve hafızayı geliştirebilir. Buna karşılık, zayıf uykunun beyin fonksiyonlarını ve karar verme becerilerini bozduklarına gösterilmiştir.

3. Atletik performansı en üst düzeye çıkarabilir

Uyku atletik performansı artırmak için gösterilmiştir.

Çok sayıda çalışma, yeterli uykunun ince motor becerileri, reaksiyon süresini, kas gücünü, kas dayanıklılığını ve problem çözme becerilerini geliştirebileceğini göstermiştir.

Dahası, uyku eksikliği yaralanma riskinizi artırabilir ve egzersiz motivasyonunuzu azaltabilir.

Bu nedenle, yeterli uyku almak, performansınızı bir sonraki seviyeye taşımak için ihtiyacınız olan şey olabilir.

Yeterli uyku almanın atletik ve fiziksel performansın birçok yönünü iyileştirdiği gösterilmiştir.

4. Kalbinizi güçlendirebilir

Düşük uyku kalitesi ve süresi kalp hastalığına yakalanma riskinizi artırabilir.

19 çalışmanın bir analizi, günde 7 saatten az uyumanın kalp hastalığından ölüm riskinin% 13 artmasına neden olduğunu buldu.

Başka bir analiz, 7 saatlik uyku ile karşılaştırıldığında, uykudaki her 1 saatlik düşüşün, tüm nedenli mortalite ve kalp hastalığı riskinin% 6 artmasıyla ilişkili olduğunu buldu.

Dahası, kısa uyku, özellikle obstrüktif uyku apnesi olanlarda yüksek tansiyon riskini artırdığı görülmektedir – uyku sırasında solunumun kesilmesiyle karakterize bir durum.

Aslında, bir çalışma, gecede 5 saatten az uyuyan insanların, 7 saat uyuyanlara göre yüksek tansiyon gelişme riskinin% 61 daha yüksek olduğunu buldu.

İlginçtir ki, yetişkinlerde aşırı uyku – 9 saatten fazla – kalp hastalığı ve yüksek tansiyon riskini artırdığı da gösterilmiştir.

Gecede yedi saatten az uyumak, kalp hastalığı ve yüksek tansiyon riskinin artmasıyla bağlantılıdır.

5. Şeker metabolizması ve tip 2 diyabet riskini etkiler

Kısa uyku, tip 2 diyabet ve insülin direnci geliştirme riski ile ilişkilidir – bu da vücudunuzun insülin hormonunu düzgün kullanamadığı zamandır.

Aslında, 1 milyondan fazla katılımcıda yapılan 36 çalışmanın analizi, 5 saatten az çok kısa uyku ve 6 saatten az kısa uykunun tip 2 diyabet gelişme riskini sırasıyla% 48 ve% 18 artırdığını buldu.

Uyku yoksunluğunun insülin duyarlılığının azalması, iltihaplanmanın artması ve açlık hormonu değişiklikleri gibi fizyolojik değişikliklerin yanı sıra kötü karar verme ve daha fazla gıda alımı gibi davranış değişikliklerine neden olabileceği düşünülmektedir – bunların hepsi diyabet riskini arttırır.

Ayrıca, uyku yoksunluğu obezite, kalp hastalığı ve metabolik sendrom gelişme riski ile ilişkilidir. Bu faktörler diyabet riskinizi de artırır.

Birçok çalışma kronik uyku yoksunluğu ile tip 2 diyabet gelişme riski arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x