Dev Afrika Kara Salyangozları Güney Florida’yı Yeniden İşgal Etti

24
Dev Afrika Kara Salyangozları Güney Florida’yı Yeniden İşgal Etti
ads

Teksas’ta her şeyin daha büyük olduğunu söylüyorlar, ancak salyangozlar söz konusu olduğunda bu doğru olmayabilir. Ve bu mutlaka iyi bir şey değil. Bunun nedeni, Florida’nın bir kez daha ünlü dev Afrika kara salyangozunun (Lissachatina fulica) istilasını görmesidir.

Florida Tarım ve Tüketici Hizmetleri Bakanlığı (FDACS), 23 Haziran 2022’de Pasco County’de dev Afrika kara salyangozlarının (GALS) varlığını, usta bir bahçıvanın ilk kez bir tane gördüğünü bildirdikten sonra doğruladı. Altı gün sonra, FDACS, istilacı salyangozları içermeye ve tedavi etmeye çalışmak için bölgeyi karantinaya aldı. Bir FDACS kamu enformasyon direktörü CNN’e Pasco County’deki salyangozların muhtemelen yasadışı evcil hayvan ticaretinden kaynaklandığını söyledi.

Dev Afrika Kara Salyangozları Neden Bu Kadar Kötü?

Peki bu salyangozlar neden böyle bir sorun? FDACS, gezegendeki en istilacı zararlılardan biri olduklarını söylüyor. En az 500 farklı bitki türünü yiyorlar, bu yüzden Florida tarımı ve doğal alanları için potansiyel olarak yıkıcılar. FDACS’a göre, tropikal ve subtropikal ortamlara büyük zarar verebilirler.

Ama aynı zamanda insanlar için de zararlıdırlar. Menenjite neden olduğu bilinen sıçan akciğer kurdu olarak bilinen bir parazit taşıyabilirler. İnsanlar, parazitle enfekte olmuş çiğ veya az pişmiş salyangozları yerlerse, sıçan akciğer kurdu ile enfekte olabilirler. İnsanlar ayrıca marul gibi kontamine ürünleri yedikten sonra hastalanabilirler.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dev Afrika kara salyangozlarının sıçan akciğer kurdu ile enfekte olup olmadığını bilmediğini söylüyor, ancak insanları eldiven giymeden salyangozlarla uğraşmamaları konusunda uyarıyor. Ayrıca insanlara enfeksiyonu önlemek için taze ürünleri iyice yıkamalarını tavsiye eder. Salyangozların bu nedenlerden dolayı Florida’da izinsiz olarak sahip olması, ithal edilmesi veya satılması yasa dışıdır.

Ve bu isim? Hiçbir şey için dev salyangozlar olarak bilinmezler. Bu devasa yumuşakçalar diğerlerini cüceleştiriyor – Florida’da ve Dünya’nın herhangi bir yerinde. Kabukları genellikle dikey çizgili açık ila koyu kahverengidir ve 8 inç (20 santimetre) uzunluğa kadar büyüyebilirler. Bunu, ortalama 1 ila 1,5 inç (2,5 ila 3,8 santimetre) uzunluğunda olan diğer tipik Florida salyangozlarıyla karşılaştırın.

Coğrafi Dağılım ve Kullanım Ömrü

Uzmanlar, dev Afrika kara salyangozunun aslen Doğu Afrika’dan geldiğine inanıyor, ancak şimdi Fildişi Sahili ve Fas’ta ve Hint-Pasifik Havzası, Karayipler, Brezilya ve en kuzeydeki Arjantin’de bulunuyor. İlk olarak 2014 yılında Küba’nın Havana kentinde tespit edildi ve o zamandan beri adaya hızla yayıldı. Kosta Rika’da da 2021 yılında bir nüfus keşfedildi.

Bu salyangozlar birçok ortamda hayatta kalabilir, ancak kalsiyum gerektirirler. Kireçtaşı, mermer, hatta beton ve çimento bakımından zengin yerlerde gelişirler. Ortalama olarak üç ila beş yıl arasında yaşarlar, ancak dokuz yıl kadar yaşayabilirler.

Bu süre zarfında hızlı çoğalırlar. Yetişkin salyangozların hem erkek hem de dişi cinsel organları vardır, ancak yine de yumurta üretmek için çiftleşmeleri gerekir. Bunu yaptıktan sonra, bir salyangoz 380 güne kadar yumurta bırakabilir ve bir yılda 400 ila 1000 yumurta üretebilir. Salyangozlar yumurtaları serin toprağa gömerler ve yumurtadan çıktıklarında yavru salyangozlar yumurta kabuklarını yerler ve daha sonra iki haftaya kadar yeraltına gömülürler.

Yetişkin salyangozlar için koşullar kötüleşirse, kendilerini toprağa gömebilir ve bir yıla kadar uykuda kalabilirler.

Onları Ortadan Kaldırmak Florida

Bu, Florida’nın dev Afrika kara salyangozlarının akınını ilk kez görmesi değil. Zararlılar ilk olarak 1969’da tespit edildi ve 1975’te yok edildi. En son eradikasyon, FDACS’ın Broward ve Miami-Dade ilçelerindeki 32 bölgeden 168.538 salyangoz bulmak ve çıkarmak için ABD Tarım Bakanlığı (USDA) ve K-9 dedektör köpekleriyle birlikte çalıştığı 11 yıl sürdü – 2011’den 2021’e kadar. Şimdi Pasco County’de çalışmalar başlıyor.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x