Dünyanın En Gürültülü 5 Hayvanı

115
Dünyanın En Gürültülü 5 Hayvanı
ads

Sabahın köründe, güneş ufukta zar zor göründüğünde ve sıcacık yatağın içinde kıvrıldığınızda, dünyanın en gürültülü hayvanı muhtemelen kediniz ya da köpeğiniz mama için yalvarıyordur size.

Bununla birlikte, bilim adamları aslında vahşi doğada hayvanların yaptığı sesleri ölçtüler ve onlar da çok çok gürültülü. Belki sabah ilk iş evcil hayvanlarınızdan daha yüksek sesle, ama muhtemelen değil. Bununla birlikte, sadece insan kulak zarlarımızı patlatabilecek kadar yüksek sesler yaratabilen hayvanlar olduğunu söylüyoruz. Kediniz bile bunu yapamaz, ancak deneyebilir.

İşte bilim tarafından ölçülen dünyadaki en gürültülü 5 hayvan.

1. Kaplan Tabancası Karidesi

Pow pow! Bu küçük Akdeniz karidesi ağzıyla, hatta teknik olarak vücuduyla ses getirmiyor. Büyük pençesini, bir hava kabarcığı oluşturacak kadar güçlü bir şekilde su jetlerini vurmak için kullanır. Bu kabarcık patladığında, 200 desibelden fazla ölçülen bir şok dalgası oluşturur. Bu şok dalgası diğer karidesleri 2 metre uzağa kadar öldürebilir ve güneş kadar sıcak bir ışık parlaması yaratır. Referans olarak, saf sesin çoğu insanın kulaklarında ağrı hissetmesine neden olur. İnsan kulağının ağrı kapasitesi 120 desibeldir. İnsan kulak zarı 160 desibelde yırtılır.

2. Mavi Balina

Mavi balina dünyadaki en büyük memeli ve en gürültülülerinden biridir.

Dünyadaki bu en gürültülü hayvan aynı zamanda dünyadaki en büyük hayvandır. Mavi balinanın çağrısı 188 desibel’e ulaşabilir. Gezegeni mavi balinalar ve  kaplan tabanca karidesleriyle paylaşıyoruz. Bu yaratıkların su altında yaşaması ve yaşamamasıyla korunuyoruz. Eğer denizde yaşasaydık, mavi balinanın şarkısını 1609 kilometre uzaktan duyabilirdik.

3. Büyük Bulldog Yarasası

Karayipler’e özgü olan büyük bulldog yarasası, tüm yarasalar gibi yiyecek bulmak için ekolokasyon kullanır. Ancak daha tipik böcekler yerine, bu yarasalar balıklarla beslenir. Bu, hem havaya, hem uçtukları yere hem de yiyeceklerinin yüzdüğü suya nüfuz edebilecek bir ses yaymaları gerektiği anlamına gelir. Eko konumları 140 desibel ulaşabilir. Ama biz insanlar dünyayı bu yarasalarla paylaşmada tekrar şanslıyız, çünkü bu son derece yüksek sesler ultrasonik, yani insan işitme aralığının dışındalar.

4. Kakapo

Bir sonraki en gürültülü hayvanımız aynı zamanda en gürültülü kuş kakapo. Bu Yeni Zelanda yerlilerinin çiftleşme çağrısı 132 desibel kadar yüksek olabilir. Gece ve uçamayan kakapo birkaç kayıt daha tutuyor. Erkekler için 4,85 pound (2,2 kilogram) ile dünyanın en ağır papağan türüdür. Ve bu en uzun ömürlü kuş – 90.

5. Ağustos Böcekleri

Bu böceğin iki türü – manav ağustos böceği ve sarı Pazartesi ağustos böceği – bilinen en gürültülü böceklerdir. Her iki türün erkekleri 120 desibel’e kadar ses üretebilir. Ağustos böcekleri kesinlikle her şeyde ciğerlerini haykırıyormuş gibi gelebilir (hepimiz değil miyiz?), ama aslında karınlarının davul benzeri dış iskeletini titreştiriyorlar. Karın çağrıları türe özgüdür, bu yüzden çiftleşemedikleri dişileri çekmezler.
ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x