Dünya’nın Kara Kutusu İklim Değişikliği Nedeniyle Gezegenin Sonu Konusunda Uyardı

98
Dünya’nın Kara Kutusu İklim Değişikliği Nedeniyle Gezegenin Sonu Konusunda Uyardı
ads

2021 sonbaharında, dünyanın dört bir yanından liderler insan kaynaklı iklim değişikliğinin etkisi hakkında konuşmak için Glasgow’da bir araya gelirken, Avustralya’daki sanatçılar, mimarlar ve araştırmacılardan oluşan bir koalisyon kıyameti belgelemenin bir yolunu tasarladı. Nasıl? Verileri Tazmanya’da büyük bir metal monolitte depolayarak, Avustralya kıyılarındaki bir ada.

Dünya’nın Kara Kutusu olarak bilinen proje, eşit parça sanat enstalasyonu ve zaman kapsülü, küresel ısınmanın yarattığı fiziksel değişimleri ve insanlığın bunlara jeopolitik tepkisini belgelemeyi amaçlıyor.

Kurulumun adı, yaygın bir havacılık uygulamasına bir baş sallamadır. Ticari uçaklar ve birçok özel uçak, irtifa, hava saati, geçen zaman ve ekipman işlevselliği gibi önemli uçuş ayrıntılarını otomatik olarak kaydeden bir mekanizma olan “kara kutu” (uçuş kaydedici olarak da bilinir) ile donatılmıştır. Genellikle siyah yerine parlak turuncu olan bu kutular, aşırı sıcaklıkların yanı sıra muazzam miktarda kuvvet ve basınca dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Bazen bir uçak kazasından sağlam olarak kurtulan tek nesnelerdir, bu da araştırmacıların sonrasında neyin yanlış gittiğine dair bir zaman çizelgesini yeniden oluşturmalarını sağlar.

Dünya’nın Kara Kutusu bu mekanizmalardan ilham alıyor. Kasa, yangın ve su hasarına dayanıklılığının yanı sıra genel tokluğu için seçilen özel olarak tasarlanmış, 3 inç (76 milimetre) kalınlığında güçlendirilmiş çelikten yapılacaktır.

Tazmanya Üniversitesi ve Tutkal Topluluğu adlı bir sanatçı kolektifi ile birlikte, Avustralyalı bir iletişim firması olan Clemenger BBDO, 10 metre uzunluğundaki kasayı batı Tazmanya’nın uzak bir bölgesinde inşa etmeyi planlıyor. Göreceli jeolojik ve jeopolitik istikrarı için yeri seçtiler.

Clemenger BBDO’nun yönetici kreatif direktörü Jim Curtis e-posta yoluyla “Öngörülebilir doğal olaylara dayanması gerektiğine inanıyoruz,” diyor.

Bununla birlikte, bir uçağın uçuş kaydedicinin aksine, Dünya’nın Kara Kutusu tamamen gezegensel yıkıma dayanmamalıdır – örneğin Dünya (bir şekilde) patlarsa, muhtemelen hayatta kalamaz. Bunun yerine, projenin arkasındaki sanatçılar ve veri bilimcileri, bunu, çevreyi zaten derinden değiştiren Dünya’nın mevcut ekolojik çöküşünün ilerleyişini kaydetmenin bir yolu olarak düşünüyor.

Curtis, “Özünde, kutunun kendimizi içinde bulduğumuz felaket durumunun bir sembolü olması amaçlanıyor” diyor. “Ve daha da önemlisi, liderlerimize eylemlerinin ya da eylemsizliklerinin gelecek nesiller için kaydedileceğini hatırlatan kaçırılmayacak bir yapı olarak hesap verme amacı var.”

Kutu iki tür veri kaydeder: birincil ve bağlamsal. Birincil veriler, gezegenin günlük sıcaklıklardan atmosferik karbondioksit konsantrasyonuna ve deniz seviyesine kadar uzanan yaşamsal işaretlerinden oluşacak. Curtis’in hükümet belgeleri, sosyal medya ve gazetecilik parçaları gibi kaynaklardan çıkarılacağını söylediği bağlamsal veriler, dünya liderlerinin iklim krizine verdiği tepkileri (veya eksikliğini) göstermeyi amaçlıyor.

Dünya’nın Kara Kutuya İhtiyacı Var mı?

Birçok bilim adamı insanlığın bir iklim kavşağında olduğuna inanıyor. Uluslararası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) 2021 yazında yayınladığı Altıncı Değerlendirme Raporu’na göre, mevcut 2 derecelik küresel ısınmamız kasırga ve hortum gibi fırtınaları yoğunlaştırdı, büyük bölgesel kuraklıklara yol açtı ve bazı kıyı kentlerini sel ile batırdı. Raporda, özellikle 2,7 fahrenheit (1,5 santigrat derece) aşan ısınmanın devam ediyor olmasının küresel olarak milyarlarca insan için felaket olacağı sonucuna varıldı. BIRLEŞMIŞ Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptığı açıklamada, bu verilerin “insanlık için kırmızı kod” olduğunu söyledi.

Curtis, projeyi neyin tetiklediğini şöyle açıklıyor: “İklim değişikliğiyle mücadele söz konusu olduğunda çok önemli bir noktadayız ve sürekli bir sorumluluk eksikliği olduğunu hissettim. Çok konuşulur, hareket olmaz. Ve düşündük ki, “Yapılan her taahhüdü ve adımı (veya eksikliğini) kaydedersek ne olur? Bu, insanları sorumlu tutmaya yardımcı olur mu?'”

Bununla birlikte, iklim değişikliğinin hızı göz önüne alındığında, bu etkilerin en kötüsü muhtemelen çoğu modele göre birkaç on yıl veya yüzyıllar boyunca gelmeyecektir. Uzun vadede, Dünya’nın Kara Kutusu gelecekteki arkeologlar için felaket iklim değişikliğini kaydetmekle ilgilidir. Ancak bir sanat eseri olarak daha acil amacı, iktidardaki insanlara eylemlerinin kaydedildiğini hatırlatmaktır.

Proje, 930.000’den fazla farklı tarımsal ürün çeşidinden örnekler içeren Svalbard Global Seed Vault ve İngiltere’de nesli tükenmekte olan tüm hayvan türlerinin DNA’larını dondurma girişimi olan Frozen Ark gibi diğer “kıyamet günü” depolama alanlarını anımsatıyor. Her iki girişim de kitlesel yok oluş karşısında küresel biyo çeşitliliği korumak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, iklim değişikliği bu arıza emniyetlerini bile tehdit etmeye başlıyor İçine kaplandıkları kuzey kutbu permafrost giderek daha az güvenilir hale geliyor. Buna karşılık, Dünya’nın Kara Kutusu canlı kalmak için soğuk sıcaklıklara güvenmeyecektir – daha az bir ark ve daha fazla bir zaman kapsülüdür.

Şimdilik, kutunun yaratıcılarının proje tamamlanmadan önce çalışması gereken birkaç hata var. The New York Times’ın haberine göre, hala kutunun içindeki verilerin nasıl kodlanılacağına karar veriyorlar – ikili kod da dahil olmak üzere birkaç farklı biçimde depolayabilirler. Veriler, 50 yıl boyunca bilgi toplamak için yeterli alana sahip güneş enerjisiyle çalışan dev bir sabit diskte saklanacak.

Verileri alma talimatları kutunun dışına kazınabilir, ancak vandalizm olasılığı projeye dahil olan bazılarını hemen dahil etme konusunda tereddüt etti. Black Box’ın yönetici danışmanlarından Michael Ritchie, Aralık 2021’de New York Times’a verdiği demeçte, “Beta’da.

Yine de Curtis ve ortakları, projenin 2022’nin ortalarında çalışmaya başlayacak olmasını umuyorlar. Yanmış turuncu bir “Canlı Kayıt” parşömeni projenin web sayfasında size hatırlattığı için veri toplamaya başladılar bile. “Kesin olan tek bir şey var,” diyor site, “eylemleriniz, eylemsizlikleriniz ve etkileşimleriniz şimdi kaydediliyor.

“Hikayenin nasıl bitiyor tamamen bize bağlı.”

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x