Google, Sonos Akıllı Hoparlörlerin Patent Savaşını Kaybetti

95
Google, Sonos Akıllı Hoparlörlerin Patent Savaşını Kaybetti
ads

Akıllı hoparlör firması Sonos, firmanın ihlal ettiğini söylediği patentler nedeniyle Google’a karşı büyük bir hukuk savaşı kazandı.

Karar, Google’ın akıllı hoparlörlerinin ve rahatsız edici sistemleri kullanan diğer akıllı ev teknolojisinin ABD’ye aktarılamayacağı anlamına geliyor.

Sonos, Google’ın Sonos’a lisans ücreti ödemeyi reddetmesi durumunda hoparlörlerini “alçaltmak” zorunda olacağını iddia ediyor.

Ancak teknoloji devi, herhangi bir kesintiyi önlemek için geçici çözümler tasarladığını söylüyor.

Google, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun kararına katılmadığını ve “Sonos’un ortaklığımız ve fikri mülkiyetimiz hakkındaki anlamsız iddialarına karşı kendimizi savunmaya devam edeceğini” söylüyor.

Komisyon, Google’ın Sonos’un şikayet ettiği beş patenti de ihlal ettiğini tespit etti ve Ağustos 2021’de alınan ilk kararı onayladı.

Patentler, çok odalı hoparlörlerle ve bir evde birden fazla odada veya “bölgede” aynı ses seviyesinde müzik çalmak için nasıl senkronize edildikleri ile ilgilidir.

Çok odalı ses, Sonos’un ilk piyasaya sürüldünde öne çıkan özelliğiydi ve yeni başlayan şirkete 2005’teki CES teknoloji gösterilerinde inovasyon ödülü kazandırdı.

Sonos baş hukuk sorumlusu Eddie Lazarus yaptığı açıklamada, ABD’nin kararından etkilenen özelliklerin “ev ses sistemlerini kontrol etmek için kurulan kurulum, birden fazla hoparlörün senkronizasyonu, farklı hoparlörlerin bağımsız ses kontrolü ve hoparlörlerin stereo eşleştirmesini” içerdiğini söyledi.

  • Amazon, İngiltere’de ‘çocuk dostu’ akıllı hoparlörü piyasaya sürdü
  • Alexa-hijacking eski intikam çıplak için hapishane kurtuldu
  • Sonos yeni soundbar ile Dolby Atmos’a atlıyor

“Google’ın ürün özelliklerini ithalat yasağını atlatacak şekilde alçaltma veya ortadan kaldırma olasılığı var,” dedi – patentleri ihlal ederken ve zarar verirken “tüketici deneyimini feda edeceğini” savunduğu bir şey.

“Alternatif olarak, Google – diğer şirketlerin daha önce yaptığı gibi – kötüye sunduğu teknolojiler için adil bir telif hakkı ödeyebilir.” dedi.

Ancak Google, Sonos’un patentlerini kullanmaktan kaçınan hukuk savaşı sırasında ortaya koyduğu inceltilmiş tasarımlara işaret etti ve ticaret komisyonunun yeni sistemle ilgili bir sorun yaşamadığını söyledi.

 

Bununla birlikte, Google Nest akıllı ev ekibi, kullanıcıların aynı anda değil, “her hoparlörü tek tek ayarlamaları gerekeceğini” ve “artık telefonunuzun fiziksel ses düğmesini kullanarak hoparlör grubunuzun ses düzeyini değiştiremeyeceğini” belirten bir bildirim yayınladı.

Az sayıda kullanıcının kurulumu tamamlamak için özel bir uygulama kullanması da gerekebilir.

Bir Google sözcüsü, “Bugünkü karara katılmamakla birlikte, Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun değiştirilmiş tasarımlarımızı onayladığını takdir ediyoruz ve ürünlerimizi ithal etme veya satma yeteneğimiz üzerinde herhangi bir etki beklemiyoruz.” dedi.

Google, “daha fazla inceleme isteyeceğini” de söyledi.

Ticaret komisyonu kararının ithalat yasağından önce 60 günlük yetkisiz kullanım süresi varken, karar cumhurbaşkanlığı incelemesine tabi tutuluyor. Google’ın herhangi bir kesinti beklemediğini açıklaması, geçici çözümlerinin o zamana kadar hazır olacağını düşündürebilir.

Sonos ve Google, uzun süredir devam eden bir dizi savaşa karıştı ve Sonos’un teknolojisinde Google Asistan gibi akıllı asistanların uygulanması konusunda darbeler aldı.

Şu anda ikisi arasında bir dizi başka aktif dava var.
ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x