İngiltere Kör Hastaya Biyonik Göz İmplantı Sonrası Sinyaller Görüyor

77
İngiltere Kör Hastaya Biyonik Göz İmplantı Sonrası Sinyaller Görüyor
ads

‘Bu çığır açan cihaz, kuru AMD nedeniyle görme kaybı yaşayan insanlara görmenin restorasyonu umudunu sunuyor’

Bir zamanlar bilim kurgunun bir parçası olarak, şimdi biyonik gözlerin çığır açan bir tedavinin son başarısını takiben körlerde görme yetisini geri kazanmak için kullanılabileceği bir dünyaya yaklaşıyor olabiliriz.

Sol gözüyle göremeyen 88 yaşındaki bir büyükanne, “devrim niteliğinde” yeni bir biyonik çip takıldıktan sonra ilk kez görsel sinyalleri tespit edebildi.

Dagenham’lı kadın, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen ve görme kaybına neden olabilen kuru yaşa bağlı makula dejenerasyonunun (AMD) en yaygın şekli olan coğrafi atrofiden muzdariptir.

Kimliği açıklanmayan hasta, “Sol gözümdeki görme yetisini kuru AMD ile kaybetmek, bahçe işleri, kapalı kaseler oynamak ve su renkleriyle boyamak gibi sevdiğim şeyleri yapmamı engelledi” dedi.

“Bu implantı ilk yaptıran ben olduğum için çok heyecanlıyım, hobilerimin tadını tekrar çıkarma umuduyla heyecanlıyım ve gerçekten başkalarının da bundan yararlanacağını umuyorum.”

Tedavi için hastanın sol gözünün ortasına cerrahi olarak 2 mm genişliğinde bir mikroçip yerleştirildi. Daha sonra önündeki sahneleri yakalaması ve kaydetmesi için yüksek teknoloji kamera gözlükleri verildi.

Bu, gözündeki mikroçip implanta aktarılır ve bu da verileri, bilgileri işlemek ve gözlüklerin odağını yönlendirmek için yapay zeka algoritmalarını kullanan beline bağlı küçük bir bilgisayara iletir.

Son olarak, gözlükler bu görüntüyü gözden çipe geri dönen bir kızılötesi ışın olarak yansıtır, bu da bunu retina hücrelerinden ve beyne geri dönen bir elektrik sinyaline dönüştürür. Beyin daha sonra bu sinyali doğal görüş gibi yorumlar.

Hastaya, Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü (NIHR), Biyomedikal Araştırma Merkezi ve UCL Oftalmoloji Enstitüsü tarafından desteklenen Avrupa çapında bir klinik çalışma kapsamında Londra’daki Moorfields Göz Hastanesi’nde implant takıldı.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x