Instagram, İran uçak kazası kurbanlarının anısına hashtag’i engelledi

83
Instagram, İran uçak kazası kurbanlarının anısına hashtag’i engelledi
ads

Instagram, iki yıl önce İran güvenlik güçleri tarafından düşürülen Ukrayna havayollarına ait bir uçağın kurbanları anısına bir hashtag kullanarak gönderileri engelledi.

176 kurbanın aileleri, #IWillLightACandletoo hashtag’inin yanı sıra Farsça versiyonuna sahip gönderilerin kullanıcılar tarafından görülmediğini tespit etti.

Bir siber güvenlik uzmanı, İran’ın gönderileri bildirerek engellemeyi düzenlediğinin ortaya çıktığını söyledi.

Sosyal medya devi, hashtag’in “yanlışlıkla kısıtlandığını” söyledi.

Ukrayna Uluslararası Havayolları’nın PS752 sefer sayılı uçağı, 8 Ocak 2020’de Tahran’dan havalandıktan sonra iki füzeyle vuruldu. İran, bir hava savunma biriminin Boeing 737-800’ü ABD füzesi ile karıştırdığını söyleyerek felaketten insan hatasını sorumlu tuttu.

Saldırıda 167 yolcuyla birlikte dokuz mürettebat hayatını kaybetti. Ukrayna, İran’ın kazayla ilgili soruşturmasının bulgularını gerçeği gizlemek için “alaycı bir girişim” olarak reddetti.

Kurbanların Aileleri Derneği, kazanın ikinci yıldönümünden birkaç gün önce #IWillLightACandletoo hashtag’ini dayanışma gösterisi olarak kullanmaya başladı, ancak engellendiğini tespit etti.

Olayda hem eşini hem de kızını kaybeden dernek sözcüsü Hamed Esmaeilion, “Derinden hayal kırıklığı yarattı, hashtag’ler hakkında saldırgan bir şey yoktu, ancak ne yazık ki Facebook gibi [şimdi Meta olarak adlandırılan ve Instagram’ın sahibi] büyük firmalar otoriter rejimlerin siber orduları tarafından kolayca aldatılıyor.” dedi.

Instagram’ın otomatik yanıtı, gönderilerin “topluluk Instagram’ın Topluluk Kuralları’na uymayabilecek bazı içerikler bildirdiği için sınırlı olduğunu” söyledi.

Hashtag’i kimin veya neden bildirdiği belli değil, ancak Orta Doğu siber güvenlik uzmanı Amir Rashidi bunun düzenlendiğiden şüpheleniyor.

“İran’a yakın kullanıcıların hashtag’i bildirmeleri ve yerel siyaset hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan makinelerin bunları yasaklamaya karar vermiş olması muhtemeldir. Bu, otoriter rejimlerin sosyal medya platformlarını sömürmelerini sağlar” dedi Miaan Grubu dijital haklar ve güvenlik direktörü Rashidi.

  • Düşen uçağın kurbanları

Blok neredeyse 24 saat sonra ve ancak birkaç Farsça konuşan aktivist ve medya kuruluşunun Instagram / Meta’ya ulaşmasından sonra kaldırıldı.

Bir Meta sözcüsü BBC soruşturmasına verdiği yanıtta şunları söyledi: “Bu hashtag’lerin yanlışlıkla kısıtlandığının farkına vardık ve düzeltmek için hızlı bir şekilde çalıştık. Artık bu hashtag’leri normal şekilde kullanabilmelisiniz ve neden olduğumuz rahatsızlık veya karışıklık için çok üzgünüz.”

Ancak bu, bir hashtag’in veya gönderinin Instagram tarafından sınırlandırıldığı tek olay değil.

Çok sayıda İranlı kullanıcıya göre Instagram, son haftalarda videoların şiddet içeren doğasını gerekçe göstererek polis vahşetini gösteren içerikleri yasakladı.

Bay Rashidi, “Bastırma aracı olarak kullanılmak istemiyorlarsa, Meta gibi sosyal medya platformları güvenilir internet özgürlüğü örgütleri ve her ülkenin siyasi ve kültürel bağlamı hakkında yerel bilgiye sahip insanlarla işbirliği yapmalıdır.” dedi. “Bunlar makinelere bırakılacak kararlar değil.”

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x