Kırdığımız Oyuncaklar – Sunay Akın Kitap İncelemesi

171
Kırdığımız Oyuncaklar – Sunay Akın Kitap İncelemesi
ads

Tahta atlardan tutun kağıttan uçak ve gemilere kadar her türlü oyuncağın tarihini bulabilirsiniz bu sayfalarda. Savaş dönemlerinde ellerinde oyuncaklarıyla canlarına kıyılan çocuklar da görürsünüz kimi sayfalarda. Her hikayenin sonunda tek bir cümledir sizin yüreğinizi sızlatan. Bu kadar geçmişi var mıdır bu oyuncakların diye düşünürsünüz. Adını hiç duymadığımız bir çok yabancı şahıs aklınızı karıştırabilir. Fakat okunmaya gerçekten değer bir kitap.

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Dili çok güzel, geçişleri nasıl yaptığını fark edemiyorsunuz. Kitapta çok sıcak, naif hikayeler var. Kitap sizi yormuyor. Aksine dinlendiriyor. Takıldığım tek nokta bazı hikayelerde toplumun sevgisini kazanmış kıymetli bazı yazarların fikirlerini acımasızca eleştiriyor. Onlara bir cevap hakkı tanımadan ve dar bir pencereden. Sadece bir satır sözüyle. Bu kadar sevgi ve hayat dolu bir kitapta bir anda böyle söylemlerle karşılaşmak istemezdim. Bu küçük nüans dışında şiddetle tavsiye edilir.

Sunay Akın’dan oyuncak ana başlığı altında şaşırtıcı ve gerçek hikayeler. Yazar kitapta kırılan oyuncakları ve kırılan kalpleri o bildiğimiz akıcı anlatımıyla aktarıyor okuyucuya. 69. Sayfadan başlayan Hasan Tahsin ile ilgili bölüm çok düşündürücü. 31. Sayfadan başlayan ve Atatürk ile ilgili olan bölüm de çok güzeldi. Tabi ki bir çok Sunay Akın kitabında olduğu gibi bu kitabı okurken de eserleriyle tanışma hevesine düştüğüm bir kaç yazar ve şair adını da not ettim bir köşeye.

Şu an yetişkin hallerini bildiğimiz bir çok insanın çocukluklarındaki oyuncak hikayeleri. Kitap bittiğinde mutluluk dolduruyor içinizi. Siz de çocukluk zamanlarına dönüyorsunuz. Hatırlıyorsunuz oyuncak hikayelerinizi. Sunay Akın’ ın sohbetlerini dinlemişliğim vardı ama hiç kitabını okumamıştım. Çok hoşuma gitti. Tavsiye ederim.

ads
Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x