Klamidya Nedir? Klamidya Enfeksiyonu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

164
Klamidya Nedir? Klamidya Enfeksiyonu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
ads

Klamidya, bakterilerin neden olduğu yaygın bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur (CYBE). Klamidya olan kişilerde genellikle erken evrelerde dışa dönük semptomlar olmaz.

Aslında, kadınların yaklaşık yüzde 90’ında ve CYBE’li erkeklerin yüzde 70’inde semptom yoktur. Ancak klamidya daha sonra hala sağlık sorunlarına neden olabilir.

Tedavi edilmeyen klamidya ciddi komplikasyonlara neden olabilir, bu nedenle düzenli taramalar yaptırmanız ve herhangi bir endişeniz varsa doktorunuzla veya sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşmanız önemlidir.

Klamidya vajinal akıntıya neden olabilir. İrin veya mukusa benzeyebilir.

Kadınlara klamidya tanısı konmuş olma olasılığı erkeklere göre daha yüksektir.

Chalymidia’nın en yaygın belirtilerinden bazıları idrar yaparken yanma, sarı veya yeşil vajinal veya penis akıntısı, karın ağrısı ve ilişki sırasında ağrıdır.

Klamidya belirtileri diğer CYBE’lerin semptomlarına benzer olabilir.

Klamidya nedenleri

Prezervatifsiz seks ve korunmasız oral seks, klamidya enfeksiyonunun bulaşmasının ana yollarıdır. Ama nüfuz etmek için ortaya çıkmak zorunda değil.

Cinsel organlara birlikte dokunmak bakterileri iletebilir. Anal seks sırasında da kasılabilir.

Yenidoğan bebekler doğum sırasında annelerinden klamidya elde edebilir. Doğum öncesi testlerin çoğu klamidya testi içerir, ancak ilk doğum öncesi kontrol sırasında bir OB-GYN ile iki kez kontrol etmekten zarar gelmez.

Gözde klamidya enfeksiyonu, gözlerle oral veya genital temas yoluyla ortaya çıkabilir, ancak bu yaygın değildir.

Klamidya, enfeksiyonu daha önce bir kez geçirmiş ve başarılı bir şekilde tedavi etmiş birisinde bile yakalanabilir.

Klamidya ne kadar yaygındır?

2017’de, 1.7 milyon vaka klamidya hastalığı Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) bildirilmiştir. Bununla birlikte, birçok vaka bildirilmez, bu nedenle her yıl gerçek klamidya enfeksiyonları daha yakın olabilir 3 milyon.

Erkekler ve kadınlar enfeksiyonu kaptırabilir, ancak kadınlarda daha fazla vaka bildirilmektedir.

Enfeksiyon oranları genç kadınlar arasında en yüksektir ve en yüksek enfeksiyon oranları 15 ila 24 yaşları arasındaki kadınlarda görülür.

Bu, bir sonraki CDC 25 yaş ve altındaki tüm cinsel olarak aktif kadınların ve birden fazla veya yeni partner gibi risk faktörlerine sahip yaşlı kadınların her yıl klamidya taraması yaptırmalarını önerir.

İstatistiksel olarak, bir kişi birden fazla kişiyle seks yapmışsa CYBE alma olasılığı daha fazladır. Diğer risk faktörleri arasında geçmişte bir CYBE geçirmiş olmak veya şu anda bir enfeksiyona sahip olmak yer almaktadır, çünkü bu direnci azaltabilir.

Klamidya ve diğer CYBE’lerin oranları son yıllarda tırmanıyor.

Erkeklerde klamidya belirtileri

Birçok erkek klamidya belirtilerini fark etmez. Çoğu erkekte hiç belirti yoktur.

Semptomlar ortaya çıkarsa, genellikle bulaşmadan 1 ila 3 hafta sonra olur.

Erkeklerde klamidyanın en yaygın semptomlarından bazıları şunlardır:

 • idrara çıkma sırasında yanma hissi
 • penisten sarı veya yeşil akıntı
 • alt karın bölgesinde ağrı
 • testislerde ağrı

Anüste klamidya enfeksiyonu da olabilir. Bu durumda, ana semptomlar genellikle akıntı, ağrı ve bu bölgeden kanamadır.

Enfeksiyonu olan biriyle oral seks yapmak boğazda klamidya olma riskini yükseltir. Semptomlar boğaz ağrısı, öksürük veya ateş içerebilir. Boğazda bakteri taşımak ve bunu bilmemek de mümkündür.

Kadınlarda klamidya belirtileri

Klamidya genellikle “sessiz enfeksiyon” olarak bilinir. Bunun nedeni klamidyalı kişilerin semptomlarla hiç karşılaşamayabilir.

Bir kadın CYBE’ye yakalanırsa, herhangi bir semptomun ortaya çıkması birkaç hafta sürebilir.

Kadınlarda klamidyanın en yaygın belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • ağrılı cinsel ilişki (dispareunia)
 • vajinal akıntı
 • idrara çıkma sırasında yanma hissi
 • alt karın bölgesinde ağrı
 • serviks iltihabı (serviksit)
 • dönemler arasında kanama

Bazı kadınlarda, enfeksiyon fallop tüplerine yayılabilir Pelvik inflamatuar hastalık (PID)adı verilen bir duruma neden olabilir. PID tıbbi bir acil durumdur.

PID belirtileri şunlardır:

 • ateş
 • şiddetli pelvik ağrı
 • mide bulantısı
 • dönemler arasında anormal vajinal kanama

Klamidya rektuma da bulaşabilir. Kadınlar rektumda klamidya enfeksiyonu varsa semptomlarla karşılaşamayabilirler. Bununla birlikte, rektal enfeksiyon belirtileri ortaya çıkarsa, rektal ağrı, akıntı veya kanama içerebilir.

Ek olarak, kadınlar enfeksiyonu olan birine oral seks yaparlarsa boğaz enfeksiyonu geliştirebilirler. Bilmeden bulaşabilir olsa da, boğazınızdaki klamidya enfeksiyonunun belirtileri arasında öksürük, ateş ve boğaz ağrısı bulunur.

Erkeklerde ve kadınlarda CYBE belirtileri farklı olabilir, bu nedenle yukarıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız bir sağlık uzmanıyla konuşmak önemlidir.

Klamidya tedavisi

İyi haber, klamidyanın tedavisi kolaydır. Doğada bakteriyel olduğu için antibiyotiklerle tedavi edilir.

Azitromisin genellikle tek ve büyük dozda reçete edilen bir antibiyotiktir. Doksiksin, yaklaşık bir hafta boyunca günde iki kez alınması gereken bir antibiyotiktir.

Diğer antibiyotikler de verilebilir. Hangi antibiyotik reçete edilirse verilmesin, enfeksiyonun tam olarak temizlendiğini sağlamak için dozaj talimatları dikkatle takip edilmelidir. Bu, tek doz ilaçlarla bile iki hafta kadar sürebilir.

Tedavi süresince seks yapmamak önemlidir. Daha önceki bir enfeksiyonu tedavi etseniz bile, tekrar maruz kalırsanız klamidyayı iletmek ve büzmek hala mümkündür.

Klamidya tedavi edilebilir olmasına rağmen, korunmaya devam etmek ve tekrarlamayı önlemek hala önemlidir.

Klamidya için ev ilaçları

Klamidya bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır. Bu tür enfeksiyonların tek gerçek tedavisi antibiyotiktir.

Ancak bazı alternatif tedaviler semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Tedavi edilmeyen klamidyanın doğurganlık sorunları ve kronik inflamasyon da dahil olmak üzere uzun süreli komplikasyonlara yol açabileceğini hatırlamak önemlidir.

Klamidya için etkili olabilecek ev ilaçları (enfeksiyonun kendisi için değil, semptomlar için) şunları içerir:

 • Altınmühür. Bu şifalı bitki iltihabı azaltarak enfeksiyon sırasında semptomları sınırlayabilir.
 • Ekinezya. Bu bitki, insanların soğuk algınlığından cilt yaralarına kadar birçok türdeki enfeksiyonların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek için yaygın olarak kullanılmıştır. Klamidya semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu bitkilerdeki bileşikler genel olarak iltihaplanmayı ve enfeksiyonu hafifletmeye yardımcı olsa da, özellikle klamidya semptomları için etkili olduklarını gösteren herhangi bir kalite çalışması yoktur.

Klamidya testi

Klamidya hakkında bir sağlık uzmanına görünürken, muhtemelen semptomları soracaklardır. Eğer yoksa, neden endişeniz olduğunu sorabilirler.

Semptomlar varsa, doktor fiziksel bir muayene gerçekleştirebilir. Bu, olası bir enfeksiyonla ilgili olabilecek herhangi bir akıntıyı, yarayı veya olağandışı lekeleri gözlemlemelerini sağlar.

Klamidya için en etkili tanı testi kadınlarda vajinayı taramak ve erkeklerde idrar testi yapmaktır. Enfeksiyonun anüs veya boğazda olma ihtimali varsa, bu bölgeler de sürünebilir.

Sonuçlar birkaç gün sürebilir. Sonuçları tartışmak için doktorun ofisi aramalı. Test pozitif çıkarsa, takip randevusu ve tedavi seçenekleri tartışılacaktır.

CYBE testi çeşitli şekillerde yapılabilir.

Klamidya tedavi edilmez

Klamidyadan şüphelenilir şüphelenilmez bir sağlık hizmeti sağlayıcısı görülürse, enfeksiyon büyük olasılıkla kalıcı bir sorun olmadan temizlenecektir.

Bununla birlikte, insanlar tedavi etmek için çok uzun süre beklerlerse ciddi tıbbi sorunlar yaşayabilirler.

Tedavi edilmemiş klamidyanın kadın komplikasyonları

Bazı kadınlar rahim, serviks ve yumurtalıklara zarar verebilen bir enfeksiyon olan PID geliştirir. PID sıklıkla hastanede tedavi gerektiren ağrılı bir hastalıktır.

Klamidya tedavi edilmezse kadınlar da kısırlaşabilir, çünkü fallop tüpleri yaralanabilir.

Enfeksiyonu olan hamile kadınlar, doğum sırasında bakterileri bebeklerine geçirebilir ve bu da yeni doğanlarda göz enfeksiyonlarına ve zatürreye neden olabilir.

Tedavi edilmemiş klamidyanın erkek komplikasyonları

Klamidya tedavi edilmediğinde erkekler de komplikasyon yaşayabilir. Epididimis – testisleri yerinde tutan tüp – iltihaplanarak ağrıya neden olabilir. Bu epididimit olarak bilinir.

Enfeksiyon prostat bezine de yayılabilir Ateş, ağrılı bir ilişki ve bel bölgesinde rahatsızlığa neden olur. Başka bir olası komplikasyon erkek klamidyasal üretrittir.

Bunlar tedavi edilmemiş klamidyanın en yaygın komplikasyonlarından sadece bazılarıdır, bu yüzden hemen tıbbi yardım almak önemlidir. Hızlı bir şekilde tedavi olan çoğu insanın uzun süreli tıbbi sorunları yoktur.

Boğazda klamidya

CYBE’ler oral seks sırasında da bulaşabilir ve kasılabilir. Klamidyayı iletmek için ağız, dudak veya dil ile temas yeterli olabilir.

Oral seksten klamidya kaparsanız, hiçbir belirti yaşamayabilirsiniz. Vajinal veya anal klamidya enfeksiyonları gibi semptomlar her zaman ortaya çıkmaz.

Boğazda klamidya ile semptomlar varsa, şunları içerebilir:

 • boğaz ağrısı
 • kuru boğaz
 • ateş
 • öksürük

Boğazda başka CYBE’ler gelişebilir. Boğazdaki her CYBE türü benzersiz semptomlara ve endişelere neden olur.

Gözde klamidya

Klamidya enfeksiyonu en sık genital bölgede görülür, ancak anüs, boğaz ve hatta gözler gibi daha az yaygın yerlerde ortaya çıkabilir. Gözlerde bakteri ile doğrudan veya dolaylı temas yoluyla ortaya çıkabilir.

Örneğin, ellerinizi yıkamadan gözünüze dokunursanız enfeksiyon cinsel organlardan göze gidebilir.

Klamidya konjonktivit olarak da bilinen klamidya göz enfeksiyonunuz varsa, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • kızarık -lık
 • şişme
 • kaşıntı
 • tahriş
 • mukus veya akıntı
 • ışığa duyarlılık(fotofobi)

Tedavi edilmezse gözdeki klamidya körlüğe yol açabilir. Ancak kolayca tedavi edilir ve erken tedavi enfeksiyonun tedavisine ve komplikasyonların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Gözdeki klamidya daha sık görülen göz enfeksiyonları ile karıştırılabilir. 

Klamidya ve belsoğukluk

Klamidya ve belsoğukluk iki yaygın CYBE’dir. Her ikisi de vajinal, oral veya anal seks sırasında geçirilebilen bakterilerden kaynaklanır.

Her iki CYBE’nin de semptomlara neden olması olası değildir. Semptomlar ortaya çıkarsa, klamidyalı insanlar enfeksiyona yakalandıktan sonraki birkaç hafta içinde ilk belirtileri yaşarlar. Belsoğukluk ile, semptomlar ortaya çıkmadan önce çok daha uzun olabilir, eğer hiç değilse.

Her iki enfeksiyon da benzer semptomları paylaşır. Bunlar şunlardır:

 • idrara çıkma sırasında ağrı veya yanma
 • penis, vajina veya anüsten anormal bir akıntı
 • testislerde veya skrotumda şişlik
 • rektal ağrı
 • rektum kanaması

İki enfeksiyon, tedavi edilmezse pelvik inflamatuar hastalığa ve üreme sorunlarına da yol açabilir.

Tedavi edilmeyen belsoğukluğu, bağırsak hareketleri sırasında olduğu gibi rektumda kaşıntıya, ağrıya ve ağrıya yol açabilir. Tedavi edilmeyen belsoğukluklu kadınlarda da cinsel ilişki sırasında uzun süreli, ağır dönemler ve ağrı görülebilir.

Hem klamidya hem de bel soğuktu antibiyotiklerle etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Her ikisi de tedavi edilebilir ve hızlı bir şekilde tedavi edilirse uzun vadeli sorunlara neden olma olasılığı düşüktür.

Diğer birkaç temel fark, iki CYBE arasında ayrıma yardımcı olan yardımcıdır.

Klamidya önleme

Cinsel olarak aktif bir kişinin klamidyaya yakalanmaktan kaçınmasının en kesin yolu cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmaktır.

Güvenli seks yapmak için şunları yapmanız önerilir:

 • Her yeni ortakla koruma kullanın.
 • Yeni iş ortaklarıyla CYBE’ler için düzenli olarak test ettirin.
 • Bir partner STİ’ler için taranana kadar oral seks yapmaktan kaçının veya oral seks sırasında koruma kullanın.

Güvenli seks herkesi enfeksiyonlardan, istenmeyen hamilelikten ve diğer komplikasyonlardan koruyabilir. Güvenli seks doğru yapılırsa inanılmaz derecede başarılıdır.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x