Kronik Yorgunluk Sendromu (KYS) Nedir? Neden Olur?

128
Kronik Yorgunluk Sendromu (KYS) Nedir? Neden Olur?
ads

Kronik yorgunluk sendromu (KYS), istirahatle gitmeyen ve alttaki tıbbi bir durumla açıklanılabilen aşırı yorgunluk veya yorgunluk ile karakterize bir bozukluktur.

Kronik Yorgunluk Sendromu ayrıca miyalgic ensefalomyelit (ME) veya sistemik efor intoleransı hastalığı (SEID) olarak da adlandırılabilir.

Kronik Yorgunluk Sendromun nedenleri henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bazı teoriler viral enfeksiyon, psikolojik stres veya faktörlerin bir kombinasyonunu içerir.

Tek bir neden tanımlanamadığı için ve diğer birçok durum benzer semptomlar ürettiğinden, KYS’nin teşhisi zor olabilir.

Kronik Yorgunluk Sendromu için test yoktur. Doktorunuz bir tanı belirlerken yorgunluğunuzun diğer nedenlerini göz ardı etmek zorunda kalacaktır.

Kronik Yorgunluk Sendromu daha önce tartışmalı bir tanı olsa da, şimdi yaygın olarak tıbbi bir durum olarak kabul edilmektedir.

KYS herkesi etkileyebilir, ancak en çok 40’lı ve 50’liyaşlardaki kadınlar arasında yaygındır. Şu anda bir tedavisi yok, ancak tedavi semptomları hafifletebilir.

İşte semptomlar, tedavi seçenekleri ve görünüm dahil olmak üzere KYS hakkında bilmeniz gerekenler.

Kronik Yorgunluk Sendromu (KYS) neden olur?

KYS’nin nedeni bilinmemektedir. Araştırmacılar, katkıda bulunan faktörlerin şunları içerebileceğini tahmin ediyor:

 • virüs
 • zayıflamış bir bağışıklık sistemi
 • stres
 • hormonal dengesizlikler

Bazı insanların genetik olarak KYS geliştirmeye yatkın olması da mümkündür.

KYS bazen viral bir enfeksiyondan sonra gelişebilse de, KYS’ye neden olan tek bir enfeksiyon türü bulunmamıştır. KYS ile ilgili olarak incelenen bazı viral enfeksiyonlar şunlardan kaynaklanır:

 • Epstein-Barr virüsü (EBV)
 • insan herpesvirüs 6
 • Ross Nehri virüsü (RRV)
 • kızamıkçık virüsü

Coxiella burnetii ve Mycoplasma pneumoniaede dahil olmak üzere bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar da KYS ile ilgili olarak incelenmiştir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (HKM) KYS’nin belirli bir durum yerine birden fazla farklı durumun son aşaması olabileceğini öne sürtüyor.

Aslında, EBV, Ross River virüsü veya Coxiella burnetii enfeksiyonu olan yaklaşık 10 kişiden 1’i KYS tanısı kriterlerini karşılayan bir durum geliştirecektir.

Ek olarak, araştırmacılar bu üç enfeksiyondan herhangi biriyle ciddi semptomlara sahip olanların daha sonra KYS geliştirmek için daha yüksek risk altında olduğunu söylüyor.

KYS’li insanlar bazen bağışıklık sistemlerini zayıflattılar, ancak doktorlar bunun rahatsızlığa neden olmak için yeterli olup olmadığını bilmiyorlar.

KYS’li insanlar bazen anormal hormon seviyelerine’de sahip olabilir. Doktorlar da bunun önemli olup olmadığı konusunda henüz bir sonuca varmadılar.

KYS için risk faktörleri

KYS en sık 40’lı ve 50’li yaşlardaki insanlar arasında görülür.

Kadınlara KYS tanısı konma olasılığı erkeklere göre iki ila dört kat daha fazla olduğu için seks de KYS’de önemli bir rol oynar.

KYS riskinizi artırabilecek diğer faktörler şunlardır:

 • genetik yatkınlık
 • alerjiler
 • stres
 • çevresel faktörler

CFS belirtileri nelerdir?

KYS belirtileri bireye ve durumun ciddiyetine bağlı olarak değişir.

En sık görülen semptom, günlük aktivitelerinizi engelleyecek kadar şiddetli yorgunluktur.

KYS’nin teşhis edilebilmesi için, her zamanki günlük aktivitelerinizi yorgunlukla gerçekleştirme yeteneğinin önemli ölçüde azalması en az 6 ay sürmelidir. Yatak istirahati ile tedavi edilemez olmalıdır.

Ayrıca fiziksel veya zihinsel aktivitelerden sonra aşırı yorgunluk yaşayacaksınız Efor sonrası halsizlik (PEM) olarak adlandırılır. Bu, etkinlikten sonra 24 saatten fazla sürebilir.

KYS ayrıca uyku sorunlarına da neden olabilir, örneğin:

 • bir gece uykusundan sonra kendini yeniden özgür hissetme
 • kronik uykusuzluk
 • diğer uyku bozuklukları

Ayrıca, şunları da yaşayabilirsiniz:

 • hafıza kaybı
 • azaltılmış konsantrasyon
 • ortostatik hoşgörüsüzlük (yatmaktan veya oturmaktan ayakta durma pozisyonlarına gitmek sizi hafif başlı, baş döndürücü veya soluk yapar)

KYS’nin fiziksel semptomları şunları içerebilir:

 • kas ağrısı
 • sık baş ağrısı
 • kızarıklık veya şişlik olmadan çoklu eklem ağrısı
 • sık boğaz ağrısı
 • boynunuzda ve koltuk altlarınızda yumuşak ve şişmiş lenf düğümleri

KYS, bazı insanları döngüler halinde etkiler, daha kötü ve daha sonra daha iyi hissetme dönemleri ile.

Semptomlar bazen tamamen kaybolabilir, bu da remisyon olarak adlandırılır. Bununla birlikte, semptomların daha sonra geri dönmesi hala mümkündür, bu da nüks olarak adlandırılır.

Bu remisyon ve nüks döngüsü semptomlarınızı yönetmeyi zorlaştırabilir, ancak mümkündür.

KYS tanısı nasıl konur?

KYS tanı koymak için çok zor bir durumdur.

Tıp Enstitüsü’ne göre , 2015 itibariyle, KYS yaklaşık 836.000 ila 2.5 milyon Amerikalıda ortaya çıkıyor. Ancak yüzde 84 ila 91’inin henüz tanı almadığı tahmin ediliyor.

KYS taraması için tıbbi test yoktur. Semptomları diğer birçok durumla benzer. KYS’li birçok kişi “hasta görünmüyor”, bu nedenle doktorlar gerçekten bir sağlık durumları olduğunu fark etmeyebilir.

KYS tanısı almak için doktorunuz diğer olası nedenleri eleyecek ve tıbbi geçmişinizi sizinle birlikte gözden geçirecektir.

En azından daha önce bahsedilen temel semptomlara sahip olduğunuzu doğrulayacaklardır. Ayrıca açıklanamayan yorgunluğunuzun süresini ve şiddetini de soracaklar.

Yorgunluğunuzun diğer olası nedenlerini göz ardı etme, tanı sürecinin önemli bir parçasıdır. KYS’ninkine benzeyen semptomları olan bazı durumlar şunlardır:

 • mononükleoz
 • Lyme hastalığı
 • multipl skleroz
 • lupus (SLE)
 • hipotiroidi
 • fibromiyalji
 • majör depresif bozukluk
 • ağır obezite
 • uyku bozuklukları

Antihistaminikler ve alkol gibi bazı ilaçların yan etkileri KYS semptomlarını da taklit edebilir.

KYS semptomları ve diğer birçok durum arasındaki benzerlikler nedeniyle, kendi kendine teşhis koymamak önemlidir. Semptomlarınız hakkında doktorunuzla konuşun. Rahatlamak için seninle çalışabilirler.

KYS nasıl tedavi edilir?

Şu anda KYS için özel bir tedavi yok.

Her kişinin farklı semptomları vardır ve bu nedenle bozukluğu yönetmek ve semptomlarını hafifletmek için farklı tedavi türleri gerektirebilir.

Sizin için en iyi tedavi planını oluşturmak için sağlık hizmeti sağlayıcıları ekibinizle birlikte çalışın. Terapilerin olası faydalarını ve yan etkilerini sizinle birlikte üzerinden geçebilirler.

Efor sonrası halsizlik (PEM) semptomlarının ele alınması

PEM, küçük fiziksel, zihinsel veya duygusal efor bile KYS semptomlarının daha da kötüleşmesine neden olduğunda ortaya çıkar.

Kötüleşen semptomlar genellikle aktiviteden 12 ila 48 saat sonra ortaya çıkar ve günler hatta haftalar sürer.

Tempo olarak da adlandırılan etkinlik yönetimi, PEM alevlenmelerini önlemek için dinlenme ve aktiviteyi dengelemeye yardımcı olabilir. Zihinsel ve fiziksel aktiviteler için bireysel sınırlarınızı bulmanız, bu aktiviteleri planlamanız ve ardından bu sınırlar içinde kalmak için dinlenmeniz gerekir.

Bazı doktorlar bu sınırlar içinde kalmayı “enerji zarfı” olarak adlandırır. Etkinliklerinizin günlüğünü tutmak kişisel sınırlarınızı bulmanıza yardımcı olabilir.

Güçlü aerobik egzersizin çoğu kronik durum için iyi olmasına dikkat etmek önemlidir, ancak KYS’li insanlar bu tür egzersiz rutinlerine tolerans göstermezler.

Ev ilaçları ve yaşam tarzı değişiklikleri

Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

Kafein alımınızı sınırlamak veya ortadan kaldırmak daha iyi uyumanıza ve uykusuzluğunuzu hafifletmenize yardımcı olabilir. Nikotin ve alkolü de sınırlamalı veya önlemelisiniz.

Geceleri uyuma yeteneğinize zarar veriyorsa gün boyunca uyuklamaktan kaçınmaya çalışın.

Bir uyku rutini oluşturun. Her gece aynı saatte yatağa gidin ve her gün aynı saatte uyanmayı hedefleyin.

İlaç

Tipik olarak, hiçbir ilaç tüm semptomlarınızı tedavi edebilir. Ayrıca, semptomlarınız zamanla değişebilir, bu nedenle ilaçlarınızın da değişmesi gerekebilir.

Çoğu durumda, KYS depresyon belirtisi olabilir veya tetikleyebilir. Düşük doz anti-depresan tedavisine veya bir ruh sağlığı sağlayıcısına yönlendirmeye ihtiyacınız olabilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri size dinlendirici bir gece uykusu vermiyorsa, doktorunuz bir uyku yardımı önerebilir. Ağrı kesici ilaç, KYS’nin neden olduğu ağrılar ve eklem ağrısı ile başa çıkmanıza da yardımcı olabilir.

İlaç tedavisi gerekiyorsa, ihtiyaçlarınıza göre uyarlanması gerekecektir. Doktorunuzla yakın çalışın. KYS için herkese uyan tek bir tedavi yoktur.

Alternatif tıp

Akupunktur, tai chi, yogave masaj KYS ile ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Alternatif veya tamamlayıcı tedavilere başlamadan önce her zaman doktorunuzla konuşun.

Uzun vadede ne beklenebilir?

Artan araştırma çabalarına rağmen, KYS kesin olarak bilinen bir nedeni ve tedavisi olmayan karmaşık bir durum olmaya devam etmektedir. Kurtarma oranı sadece% 5. Bu nedenle KYS’yi yönetmek zor olabilir.

Kronik yorgunluğunuza uyum sağlamak için muhtemelen yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekecektir. Sonuç olarak, depresyon, anksiyete veya sosyal izolasyon yaşayabilirsiniz. Karar verirken ve geçiş yaparken bir destek grubuna katılmanın yararlı olabileceğini görebilirsiniz.

KYS herkeste farklı ilerler, bu nedenle ihtiyaçlarınızı karşılayan bir tedavi planı oluşturmak için doktorunuzla birlikte çalışmak önemlidir.

Birçok kişi sağlık hizmeti sağlayıcılarından oluşan bir ekiple çalışmaktan yararlanır. Bu, doktorları, terapistleri ve rehabilitasyon uzmanlarını içerebilir.

KYS ile yaşıyorsanız, Çöz ME/KYS Girişimi yararlı bulabileceğiniz kaynaklara sahiptir. CDC ayrıca KYS’nu yönetmek ve onlarla yaşamak için öneriler de sunmaktadır.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x