Microsoft, Chromebook Rakibini Okullar İçin Özel Yazılımlarla Piyasaya Sürdü

75
Microsoft, Chromebook Rakibini Okullar İçin Özel Yazılımlarla Piyasaya Sürdü
ads

Microsoft‘un Google’ın Chromebook’larına rakibi nihayet okullar ve öğrenciler için kullanılabilir.

Kasım ayında yazılım devi, işletim sisteminin sınıflar için özel olarak tasarlanmış bir sürümü olan Windows 11 SE’yi duyurdu. Düşük maliyetli cihazlarda kullanılacağını ve Edge, Microsoft Office ve şirketin OneDrive gibi diğer bulut tabanlı araçları için optimize edilmiş olduğunu söyledi.

Makinede kullanılamadığından kullanıcılar Windows Mağazası’ndan uygulama yükleyemeyecek; bunun yerine, bilgisayarlar Zoom ve Google Chrome gibi üzerine yüklenebilen yetkili bir uygulama seçimine sahiptir.

İşletim sistemi, uygulamaların yalnızca tam ekran çalışabilmesi ve Yaslama Düzenleri’nin yalnızca yan yana yüklenebilmesi için de basitleştirilmiştir. Microsoft, sınıfta dikkat dağıtıcı bir öğe olacağını bulduğu için Widget’lar da kaldırıldı.

Bu arada bu düşük maliyetli cihazlar arasında ABD’de 249 dolar ve İngiltere’de 229 sterlin fiyatlı Surface Laptop SE yer alıyor. Acer, Asus, Dell ve HP’den başka dizüstü bilgisayarlar da vardır.

Bunlar yalnızca okulların yetkili satıcılar aracılığıyla satın alabildiği şekilde kullanılabilir. BT yöneticileri cihazın indirmelerini, dağıtımını ve güvenlik ayarlarını yönetebilir ve örneğin yalnızca okul saatleri dışında güncellemelerini sağlar.

Microsoft, bu çabaların, google’ın ucuz cihazlar ve Google Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar gibi ücretsiz yazılımlar nedeniyle okullarla bir hit olduğunu kanıtlayan dizüstü bilgisayar yazılımı Chromebook’lar ve Chrome OS ile rekabet etmesine yardımcı olacağını umuyor.

ads
Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x