Microsoft Uyardı, Ukrayna Devlet Ağlarına Kötü Amaçlı Yazılım Bulaştı!

73
Microsoft Uyardı, Ukrayna Devlet Ağlarına Kötü Amaçlı Yazılım Bulaştı!
ads

Yazılım devi olan Microsoft, hedeflenen sistemlerin yönetici ve acil durum müdahale işlevleri sağlayan ajansları içerdiğini söylüyor.

Microsoft, Cumartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Ukrayna devlet kurumları ve kuruluşlarında fidye yazılımı kılığında yıkıcı kötü amaçlı yazılımlarla enfekte olmuş düzinelerce bilgisayar ağı tespit ettiğini söyledi.

Microsoft, kötü amaçlı yazılımın Ukrayna’da kritik yürütme organı veya acil durum müdahale işlevleri sağlayan devlet kurumları da dahil olmak üzere birden fazla kuruluşu hedef aldığını ve bir saldırgan tarafından etkinleştirilmesi durumunda bilgisayarları çalışamaz hale getirmek için tasarlandığını söyledi.

Microsoft Cumartesi günü yayınladığı blog yazısında, “Soruşturma ekiplerimiz, etkilenen düzinelerce sistemde kötü amaçlı yazılımı tespit etti ve soruşturmamız devam ettikçe bu sayı artabilir.” dedi. “Bu sistemler, hepsi Ukrayna merkezli birden fazla hükümet, kar amacı gütmeyen ve bilgi teknolojileri kuruluşuna yayılmıştır.”

Microsoft, operasyonun Perşembe günü tespit edildiğini ve aynı anda düzinelerce Ukrayna hükümet sitesini Ukraynalıları “korkmaları ve en kötüsünü beklemeleri” konusunda uyaran bir mesajla karalayan büyük bir siber saldırıyla çakıştığı belirtildi.

Microsoft’un duyurusu, Moskova’nın Ukrayna sınırı yakınlarında yaklaşık 100 bin asker toplaması ve saldırı korkusuna yol açmasının ardından Rusya ile artan gerilimin ortasında geldi.

Ukraynalı bir güvenlik yetkilisi Cumartesi günü Reuters’e verdiği demeçte, hükümetin Rusya’nın istihbarat servisleriyle bağlantılı hacker gruplarının siber saldırıyı hükümet web sitelerine gerçekleştirdiğine inandığını söyledi. Moskova, Ukrayna’ya yönelik siber saldırılarda yer aldığını defalarca reddetti.

2017 yılında, Ukrayna’daki hükümet, finans ve enerji kurumlarını hedef alan ve dünya çapında 10 milyar dolardan fazla zarara neden olan büyük NotPetya fidye yazılımı saldırısından Rus ordusu sorumlu tutuldu. ABD’ den yapılan açıklamada, “tarihteki en yıkıcı ve maliyetli siber saldırı” olarak adlandırdığı saldırının Kremlin’ in Ukrayna’yı istikrarsızlaştırma çabalarının bir parçası olduğu belirtildi.

Microsoft, kötü amaçlı yazılımın daha fazla yayılmasını önlemek için fidye yazılımı enfeksiyonuna tipik bir ilk yanıt olduğunu belirterek, “ilişkili bir cihaz kapatıldığında yürütülür” dedi. Microsoft, yıkıcı etkinliğin amacını değerlendiremediğini veya bilinen tehdit aktörlerine bağlayan benzersiz özellikleri belirleyemediğini söyledi.

ads
Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x