Nazlı Ilıcak, Protestanlık ve Cemaat

146
Nazlı Ilıcak, Protestanlık ve Cemaat
ads

2007’de İngiltere’de, “Müslüman Dünyasındaki Değişime Fethullah Gülen’in Katkıları” konulu bir konferans yapılmıştı. Bu konferans, Batı ülkelerini etkilemek için Türkiye’deki Cemaat şakirtlerinden toplanan himmet parasıyla düzenlenmişti.

Konferansa katılan Nazlı Ilıcak, Gülen hareketini, ABD’nin kuruluşunda rol oynayan püriten Protestan hareketle mukayese ederek, “Avrupa’daki dini baskılardan kurtulmak için yeni bir kıtaya kaçan dindarlar, ‘Protestan ahlakı’nın yanı sıra, ticari faaliyete ve zenginleşmeye de önem verdiler. Dünyevi hayata sırtlarını çevirmediler, ama kazançlarını hayır işlerinde kullanmak suretiyle, ‘cennetlerini’ de satın aldılar” demişti.

Nazlı Ilıcak’ın, “Hizmet, hoşgörü, diyalog, üstün ahlak” gibi insani ve İslami değerleri Fethullah Gülen Cemaati’yle ilişkilendirip, özdeşleştirmesini 2005 yılı öncesine kadar “kabul edilebilir” görebiliriz. Çünkü o tarihe kadar Cemaat’in kirli çamaşırları henüz ortaya çıkmamıştı.

Ilıcak, 18 Aralık 2002 günü öldürülen Necip Hablemitoğlu’nun katilinin henüz yakalanmadığını biliyor; hepimiz biliyoruz. Ama Hablemitoğlu’nun öldürülmesine, yazdığı Köstebek adlı kitabın neden olduğunu da öğrenmiş bulunuyoruz. Bu, aydınlatılamayacak bir olay değildir.

2014 Kasım’ında bu durumu en iyi “Ak Parti İktidar, Cemaat (halen) muktedir” sözüyle açıklayabiliriz.

Örneğimize devam edelim:

Aral, 5 Eylül 2011 tarihinden bu yana meslekten çıkartılmış durumda, dönem arkadaşı Murat Nemrutlu ise halen Çankırı’da görevine devam etmekte…

Suçları aynı olmasına rağmen uygulamadaki farklılığın sebebi, Mustafa’nın “Alevi”, Murat ise “Sünni” olması mıdır?

ads
Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x