Oral Cinsel Hastalıklar Nelerdir? Belirtileri Nelerdir?

163
Oral Cinsel Hastalıklar Nelerdir? Belirtileri Nelerdir?
ads

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve hastalıklar (CYBE’ler) sadece vajinal veya anal seks yoluyla bulaşmaz – cinsel organlarla ciltten cilde herhangi bir temas eşinize bir CYBE geçirmek için yeterlidir.

Bu, ağız, dudak veya dil kullanarak oral seksin diğer cinsel aktivitelerle benzer riskler oluşturabileceği anlamına gelir.

Bulaşma riskinizi azaltmanın tek yolu, her cinsel karşılaşma için prezervatif veya başka bir bariyer yöntemi kullanmaktır.

Hangi CYBE’lerin oral seks yoluyla yayılabileceğini, dikkat edilmesi gereken semptomları ve nasıl test edileceğini öğrenmek için okumaya devam edin. ­­

Klamidya

Klamidya, Chlamydia trachomatis bakterisi tarafından neden olur. Amerika Birleşik Devletleri’nde tüm yaş grupları arasında en sık görülen bakteriyel CYBE’dir.

Klamidya geçirilebilir  oral seks yoluyla, ama anal veya vajinal seks yoluyla bulaşma olasılığı daha fazladır. Klamidya boğazı, cinsel organları, idrar yollarını ve rektumları etkileyebilir.

Boğazı etkileyen çoğu klamidya hiçbir belirtiye neden olmaz. Semptomlar ortaya çıktığında, boğaz ağrısı içerebilirler. Klamidya ömür boyu süren bir durum değildir ve doğru antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Gonore

Bel soğukluğuNeisseria gonorrhoeae bakterisinin neden olduğu yaygın bir CYBE’dir. CDC tahminleri hakkında 1.14 milyon yeni vaka her yıl bel soğukluk, ile yaklaşık yarısı 15 ila 24 yaşları arasındaki insanları etkiler.

Hem bel soğukluğu hem de klamidya teknik olarak CDC’ye göre oral seksten geçirilebilir, ancak kesin riskler belirlemek zor. Oral seks yapanlar da vajinal veya anal sekse girebilirler, bu nedenle durumun nedeni açık olmayabilir.

Bel soğukluk boğaz, cinsel organlar, idrar yolu ve rektum etkileyebilir.

Klamidya gibi, boğazın bel soğukluk da çoğu zaman herhangi bir belirti göstermez. Semptomlar ortaya çıktığında, genellikle maruziyetin bir hafta sonrasıdır ve boğaz ağrısı içerebilir.

Bel soğukluk doğru antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyada ilaca dirençli bel soğukluk raporlarında bir artış olmuştur.

CDC, antibiyotiklerin tam seyrini tamamladıktan sonra semptomlarınızın geçip geçmemeleri durumunda yeniden test etmenizi önerir.

Ayrıca, herhangi bir ortağın maruz kalabilecekleri CYBE’ler için test ve tedavi yaptırmaları da önemlidir.

Frengi

Frengi, Treponema pallidum bakterisinin neden olduğu bir CYBE’dır. Diğer CYBE’ler kadar yaygın değildir.

Göre, CDC, 2018 yılında 115.045 yeni frengi tanısı bildirilmiştir. Frengi ağız, dudaklar, cinsel organlar, anüs ve rektum etkileyebilir. Tedavi edilmezse, frengi kan damarları ve sinir sistemi de dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerini etkilemek için de yayılabilir.

Frengi belirtileri evreler halinde ortaya gelir. İlk aşama (birincil frengi), cinsel organlarda, rektumda veya ağızda ağrısız bir ağrı (chancre olarak adlandırılır) ile karakterizedir. Ağrı fark edilmeden gidebilir ve tedavi olmadan bile kendiliğinden kaybolur.

İkinci aşamada (ikincil frengi), deri döküntüsü, şişmiş lenf düğümleri ve ateş yaşayabilirsiniz. Yıllarca sürebilen durumun gizli aşaması hiçbir belirti veya semptom göstermez.

Durumun üçüncü aşaması (üçüncül frengi) beyninizi, sinirlerinizi, gözlerinizi, kalbinizi, kan damarlarınızı, karaciğerinizi, kemiklerinizi ve eklemlerinizi etkileyebilir.

Ayrıca hamilelik sırasında bir fetüse yayılabilir ve bebek için ölü doğuma veya diğer ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Frengi doğru antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Tedavi edilmezse, durum vücutta kalır ve organ hasarı ve önemli nörolojik sonuçlar gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

HSV-1

Herpes simpleks virüs tip 1 (HSV-1) yaygın viral CYBE iki tür biridir.

HSV-1 esas olarak oral-oral veya oral-genital temas yoluyla yayılır ve hem oral herpes hem de genital herpes neden. Göre, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), HSV-1 dünya çapında 50 yaşın altında yaklaşık 3,7 milyar insanı etkilemektedir.

HSV-1 dudakları, ağzı, boğazı, cinsel organları, rektum ve anüsleri etkileyebilir. Oral uçuk belirtileri ağız, dudaklar ve boğazda kabarcıklar veya yaralar (soğuk yaralar olarak da adlandırılır) içerir.

Bu, semptomlar olmasa bile yayılabilen ömür boyu süren bir durumdur. Tedavi uçupes salgınlarını azaltabilir veya önleyebilir ve sıklıklarını kısaltabilir.

HSV-2

HSV-2 öncelikle cinsel ilişki yoluyla bulaşır ve genital veya anal uçkun neden olur. Göre, KİM, HSV-2, dünya çapında 15 ila 49 yaşları arasındaki tahmini 491 milyon kişiyi etkiler.

HSV-2 oral seks yoluyla yayılabilir ve HSV-1 ile birlikte bazı insanlarda herpes özofajit gibi ciddi hastalıklara neden olabilir, ancak bu nadirdir. Herpes özofajit belirtileri şunlardır:

 • ağızda açık yaralar
 • yutma güçlüğü veya yutma ile ağrı
 • titreme
 • ateş
 • halsizlik (genel olarak iyi olmayan his)

Bu, semptomlarınız olmadığında bile yayılabilen ömür boyu süren bir durumdur. Tedavi uçkuz salgınlarını kısaltabilir ve azaltabilir veya önleyebilir.

HPV

HPV, Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın CYBE’dir. CDC tahminler hakkında 79 milyon Amerikalı şu anda HPV ile yaşıyor.

Virüs vajinal veya anal seks kadar sık oral seks yoluyla yayılabilir. HPV ağız, boğaz, cinsel organlar, serviks, anüs ve rektum etkiler.

Bazı durumlarda, HPV herhangi bir semptom göstermez.

Bazı HPV tipleri ağız ve boğazı etkileyen gırtlak veya solunum papillomatozisine neden olabilir. Belirtiler şunlardır:

 • boğazdaki siğitler
 • ses değişiklikleri
 • konuşma zorluğu
 • nefes darlığı

Ağız ve boğazı etkileyen diğer bazı HPV tipleri siğillere neden olmaz, ancak baş veya boyun kanserine neden olabilir.

HPV’nin bir tedavisi yoktur, ancak HPV iletimlerinin çoğu vücut tarafından soruna neden olmadan kendi başına temizlenir. Ağız ve boğaz siğilleri ameliyat veya diğer tedavilerle çıkarılabilir, ancak tedavi ile bile nüksedebilir.

2006 yılında FDA, en yaygın yüksek riskli HPV suçlarından bulaşmayı önlemek için 11 ila 26 yaş arası çocuklar ve genç yetişkinler için bir aşıyı onayladı. Bunlar servikal, anal ve baş boyun kanserleri ile ilişkili suçlardır. Ayrıca genital siğillere neden olan yaygın suçlara karşı da korur.

2018’de FDA onayını genişletti 45 yaşına kadar yetişkinlere.

HIV

CDC’nin tahmin ettiği gibi 1.17 milyon kişi Amerika Birleşik Devletleri’nde 2018 yılında HIV ile yaşıyordu.

HIV en sık vajinal ve anal seks yoluyla yayılır. Göre, CDC, oral seks yoluyla HIV yayma veya edinme riskiniz son derece düşüktür.

HIV ömür boyu süren bir hastalıktır ve birçoğu yıllardır herhangi bir semptom görmez. HIV ile yaşayan kişide başlangıçta grip benzeri semptomlar olabilir.

HIV’in tedavisi yok. Bununla birlikte, HIV’li insanlar antiviral ilaçlar alarak ve tedavide kalarak daha uzun, daha sağlıklı yaşam sürebilirler.

Nasıl test edilir

CYBE taramaları için, CDC tavsiye eder 25 yaşından küçük tüm cinsel olarak aktif kadınlar ve erkeklerle seks yapan tüm cinsel olarak aktif erkekler (MSM) için klamidya ve belsoğukluk için yıllık test (en azından). MSM ayrıca en az yılda bir frengi taramasından alınmalıdır.

Yeni veya birden fazla seks partneri olan kişilerin yanı sıra hamile kadınlar da yıllık CYBE taramaları yapmalıdır. CDC ayrıca 13 ila 64 yaş arası tüm insanların yaşamları boyunca en az bir kez HIV testi yaptırmalarını önermektedir.

HIV ve diğer CYBE’ler için tarama yaptırmak için doktorunuzu veya bir sağlık kliniğini ziyaret edebilirsiniz. Birçok klinik ücretsiz veya düşük maliyetli test seçenekleri sunmaktadır. Bir testten bekleyebileceğiniz her koşul arasında farklılık gösterecektir.

Test türleri şunlardır:

 • Klamidya ve belsoğukluk. Bu, genital bölgenizin, boğazınızın veya rektumunuzun bir bezini veya idrar örneğini içerir.
 • HIV. HIV testi için ağzınızın içinden bir bez veya kan testi gerekir.
 • Uçk herpes (semptomlarla). Bu test, etkilenen bölgenin bir bezini içerir.
 • Frengi. Bu, bir kan testi veya bir ağrıdan alınan bir örnek gerektirir.
 • HPV (ağız veya boğaz siğili). Bu, semptomlara veya pap teste dayalı görsel bir tanı içerir.
ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x