Saçkıran nedir?

134
Saçkıran nedir?
ads

Saçkıran Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Saç kıran Dermatofitoz, dermatofit enfeksiyonu veya tine olarak da bilinen saçkıran, cildin mantar enfeksiyonudur.

“Saçkıran” yanlış bir isimdir, çünkü enfeksiyona solucan değil mantar neden olur. Bu enfeksiyonun neden olduğu lezyon, halka şeklinde bir solucana benzer.

Saçkıran genellikle özellikle tinea corporis’i (vücudun saçkıran) tanımlamak için kullanılır, ancak bazen tinea cruris (kasık saçkıran) gibi diğer yerlerdeki tinea enfeksiyonunu tanımlamak için kullanılabilir.

Saçkıran enfeksiyonu hem insanları hem de hayvanları etkileyebilir. Enfeksiyon başlangıçta cildin etkilenen bölgelerinde kırmızı lekeler olarak görünür ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Kafa derisini, ayakları, tırnakları, kasıkları, sakalı veya diğer bölgeleri etkileyebilir.

Saçkıran semptomlarını tanıma

Semptomlar nerede enfekte olduğunuza bağlı olarak değişir. Bir cilt enfeksiyonu ile aşağıdakilerle karşılaşabilirsiniz:

 • kırmızı, kaşıntılı veya pulluk lekeler veya plak adı verilen yükseltilmiş cilt alanları
 • kabarcıklar veya püstüleler geliştiren yamalar
 • dış kenarlarda daha kırmızı olabilecek veya halkaya benzeyen yamalar
 • tanımlanan ve yükseltilebilen kenarlı yamalar

Tırnaklarınızda dermatofitoz yaşıyorsanız, kalınlaşabilir veya renksizleşebilir veya çatlamaya başlayabilirler. Buna dermatofitik onikomikoz veya tinea unguium denir. Kafa deriniz etkilenirse, etrafındaki saçlar kırılabilir veya düşebilir ve kel yamalar gelişebilir. Bunun tıbbi terimi tinea kapitistir.

Saçkıran nedenleri

Üç farklı mantar türü saçkırana neden olabilir: TrichophytonMicrosporumve Epidermophyton. Bu mantarların toprakta spor olarak uzun süre yaşaması mümkündür. İnsanlar ve hayvanlar bu toprakla doğrudan temas ettikten sonra saçkıran kapabilir.

Enfeksiyon ayrıca enfekte hayvanlarla veya insanlarla temas yoluyla da yayılabilir. Enfeksiyon genellikle çocuklar arasında ve mantarı barındıran eşyaları paylaşarak yayılır.

Farklı mantar türleri saçkırana neden olur. Doktorlar, vücudu nerede etkilediğine bağlı olarak saçkırana farklı isimler çağırır:

 • Kafa derisinin saçkıran (tinea kapitis) genellikle kaşıntılı, pullu kel yamalara dönüşen kafa derisinde izole ölçekleme olarak başlar. En çok çocuklar arasında görülür.
 • Vücudun saçkıran (tinea corporis) genellikle karakteristik yuvarlak halka şekline sahip yamalar olarak görünür.
 • Jock kaşıntısı (tinea cruris), kasık, iç uyluk ve kalça çevresindeki cildin saçkıran enfeksiyonunu ifade eder. En sık erkeklerde ve ergen erkeklerde görülür.
 • Atlet ayağı (tinea pedis), ayağın saçkıran enfeksiyonu için yaygın bir isimdir. Soyunma odaları, duşlar ve yüzme havuzları gibi enfeksiyonun yayılabileceği halka açık yerlerde yalınayak giden kişilerde sıklıkla görülür.

Saçkıran tanısı alma

Doktorunuz cildinizi inceleyerek ve muhtemelen etkilenen bölgede cildinizi görüntülemek için siyah bir ışık kullanarak saçkıran teşhisi konur. Mantarın türüne bağlı olarak, bazen siyah ışık altında floresan (parıltı) olabilir.

Doktorunuz belirli testler isteyerek saçkıran tanısından şüphelenildiğini doğrulayabilir:

 • Bir cilt biyopsisi veya mantar kültürü alıyorsanız, doktorunuz cildinizden bir örnek alacak veya bir kabarcıktan taburcu edecek ve mantar varlığını test etmek için bir laboratuvara gönderecektir.
 • Bir KOH muayenesi alıyorsanız, doktorunuz enfekte olmuş cildin küçük bir alanını bir kaydırağa kazıyacak ve üzerine potasyum hidroksit (KOH) adı verilen bir sıvı damlaları yerleştirilecektir. KOH normal cilt hücrelerini parçalar, mantar elementlerini mikroskop altında görmeyi kolaylaştırır.

Saçkıran tedavisi

Doktorunuz saçkıran tedavisi için hem ilaçları hem de yaşam tarzı ayarlamalarını önerebilir.

Ilaç

Doktorunuz saçkıran enfeksiyonunuzun şiddetine bağlı olarak çeşitli ilaçlar yazabilir. Sporcu kaşıntısı, atlet ayağı ve vücudun saçkıran, antifungal kremler, merhemler, jeller veya spreyler gibi topikal ilaçlarla tedavi edilebilir.

Saç derisinin veya tırnakların saçkıranları griseofulvin (Gris-PEG) veya terbinafine gibi reçeteye uygun oral ilaçlar gerektirebilir.

Reçetesiz (OTC) ilaçlar ve antifungal cilt kremleri de kullanım için önerilebilir. Bu ürünler clotrimazole, mikonazol, terbinafin veya diğer ilgili maddeler içerebilir. Antifungal tedavileri çevrimiçi bulun.

Yaşam tarzı ayarlamaları

Reçete ve OTC ilaçlarına ek olarak, doktorunuz enfeksiyonunuzu evde şu şekilde önemsemenizi önerebilir:

 • çevrenizi dezenfekte etmeye yardımcı olmak için enfeksiyon sırasında her gün yatak ve giysi yıkama
 • banyodan sonra iyice kurutma alanları
 • etkilenen bölgelerde bol kıyafetler giymek
 • tüm enfekte bölgelerin tedavisi (tinea pedis’in tedavi olmaması tinea cruris’in tekrarlanmasına neden olabilir)

Burada saçkıran tedavilerine derinlemesine bir göz atın.

Saçkıran ev ilaçları

İnsanlar, araştırmacılar antifungal tedavileri icat edemeden önce uzun yıllar boyunca saçkıran için ev ilaçları kullandılar. Bu ilaçların kullanımı için destek çoğunlukla anekdottur. OTC antifungalleri üzerinde kullanımlarını destekleyecek bilimsel bir veri yoktur.

Bu tedaviler şunları içerir:

Elma sirkesi

Bazı insanlar saçkıran tedavisinde günde üç kez cildin etkilenen bölgelerine elma sirkesi ile ıslatılmış pamuk topları uygular.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı sadece yemek pişirmek için değildir – insanlar saçkıran enfeksiyonlarının görülme sıklığını azaltmak için ciltlerine uygularlar. Bu ilacı denemek istiyorsanız, hindistancevizi yağını günde bir ila üç kez uygulayın.

Zerdeçal

Zerdeçal, antifungal macun yapmak için suyla karıştırabileceğiniz bir baharattır. Macunu doğrudan cildinize uygulayın ve kurumasını bekleyin.

Ev ilaçları hakkında bir uyarı

Bilinen antifungal tedaviler yerine ev ilaçları kullanılmamalıdır. Bunun yerine, doktorunuzla kanıtlanmış tedavilerin yanı sıra denemek isteyebileceğiniz herhangi bir konuyu tartışın. Toz meyan kökü de dahil olmak üzere saçkıran için ev ilaçları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Saçkıran aşamaları

Mantar size bulaştığında hemen saçkıran göremezsiniz. Semptomları fark etmeye başlamanız 2 hafta kadar sürebilir. Görebileceğiniz aşamalardan bazıları şunlardır:

 • İlk aşama. Bu aşamada, pembe veya kırmızı tahriş olmuş bir cilt lekesi görebilirsiniz. Bazen, sadece çok kuru ve pulla görünür – saçkıran gibi olmak zorunda değildir.
 • İkinci aşama. Bu aşamada, lezyonun büyümeye başladığını fark edeceksiniz. Döküntünün merkezi, çevredeki pullun bölgesi ile sağlıklı bir cilde benzeyebilir.

Saçkıran çok bulaşıcı olduğu için, fark ettiğiniz ilk belirtilerle tedaviye başlamak isteyeceksiniz. Eğer yapmazsan, yayılabilir ve büyüyebilir.

Saçkıran bulaşıcı mıdır?

Herkes saçkıran geliştirebilir. Bununla birlikte, enfeksiyon çocuklar ve kedi veya köpek sahibi insanlar arasında çok yaygındır. Hem kediler hem de köpekler saçkıran yakalayabilir ve daha sonra onlara dokunan insanlara aktarabilir.

Evcil hayvanlarda dikkat edilmesi gereken işaretler şunlardır:

 • dairesel görünen cildin tüysüz lekeleri
 • kabuklu veya pulluk yamalar
 • tamamen tüysüz olmayan ancak kırılgan veya kırık tüylere sahip yamalar
 • pençelerin etrafındaki opak veya beyazımsı alanlar

Evcil hayvanınızın saçkıran olduğundan şüpheleniyorsanız, onlara baktırmak için veterinerinize getirin.

Cildiniz uzun süreli suya maruz kalmadan (maceralı) yumuşak ve ıslak hale geldiğinde mantarlarla temas ederseniz veya küçük cilt yaralanmaları veya sıyrıklarınız varsa dermatofitoz geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir. Halka açık bir duş veya halka açık havuz kullanmak da sizi enfektif mantarlara maruz bırakabilir.

Genellikle yalınayaksanız, ayak saçkıran (atlet ayağı) geliştirebilirsiniz. Saç fırçası veya yıkanmamış giysiler gibi eşyaları sıklıkla paylaşanların da enfeksiyona yakalanma riski artar.

Sizin, sevdiğiniz birinin veya evcil hayvanın saçkıranı başka bir kişiye ne kadar süre yayabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Saçkıran egzamaya karşı

Saçkıran başka bir duruma, nummular egzamaya yakından benzeyebilir. Doktorlar ayrıca nummular egzamayı diskoid egzaması veya nummular dermatit olarak da adlandırırlar.

İki durum arasında benzer olan şey, her ikisinin de ciltte yuvarlak veya madeni para şeklinde lezyonlara neden olmasıdır. Lezyonlar genellikle kaşıntılı ve pulladır.

Saçkıranlı bir kişi genellikle nummular egzaması olan bir kişiye göre daha az halka benzeri yamalara sahiptir. Ayrıca, nummular egzama genellikle merkezde açıklık yoktur, saçkıran ise vardır.

Saçkıranın da onunla ilişkili püstülüsleri olabilir, nummular egzama ise yoktur.

Bazen iki durum birbirine o kadar benzer ki, farkı söylemenin tek yolu doktorunuza görünmektir. Bir doktor cilt hücrelerinden örnekler alabilir ve test için bir laboratuvara gönderebilir.

Doktorlar nummular egzamayı saçkırandan farklı şekillerde tedavi ediyor. Saçkıran enfeksiyonları için kullanılırsa, enfeksiyonu maskelemenin yanı sıra kötüleştirebilen topikal steroidler kullanırlar. Antifungal merhemler nummular egzamaya yardımcı olmaz.

Saçkıran esansiyel yağları

Uçucu yağlar çiçeklerden, otlardan ve diğer bitki türlerinden yüksek oranda konsantre özlerdir. Genellikle, insanlar bu yağları satın satın almak ve ciltlerine uygulamadan önce zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltirler.

Saçkıran gibi antifungal enfeksiyonların tedavisinde esansiyel yağların rutin kullanımını destekleyecek bilimsel bir veri yoktur, sadece anekdot kanıtları vardır. Uçucu yağlar kullanmadan önce doktorunuzla tartışılmalı ve geleneksel tedavilerin yerini almamalıdır.

İnsanların saçkıran tedavisinde kullandıkları temel yağlardan bazıları şunlardır:

Kekik yağı

Kekik yağı güçlüdür ve potansiyel olarak bir antifungal olarak işlev alabilir. Kekik yağını özü olarak satın alabilirsiniz, ancak olduğu gibi doğrudan cildinize uygulamayın. Önce hafifçe seyreltmek için hindistancevizi veya zeytinyağı ile karıştırmanız gerekir.

Limon otu yağı

Limon otu yağı saçkıranlara karşı da etki edebilecek uçucu bir yağdır. Etkilenen bölgeye uygulamadan önce zeytin veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırmalısınız.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, antifungal özelliklere sahip olduğuna inanılan başka bir yağdır. Saçkıran için, cildin etkilenen bir bölgesine günde en az üç kez uygulayabilirsiniz. Çay ağacı yağının çok rahatsız edici olduğunu bulursanız, seyreltmek için yağı hindistancevizi yağıyla karıştırın.

Bunlar saçkıran semptomlarını hafifletmek için kullanılan uçucu yağların sadece bazı örnekleridir. Çay ağacı yağının saçkıranları nasıl tedavi edebileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Saçkıran ve sedef hastalığı

Sedef hastalığı bazen saçkırana benzeyen başka bir cilt durumudur. Plak sedef hastalığı, ciltte enflamatuar plaklar üreten bağışıklık fonksiyon bozukluğuna bağlı bir rahatsızlıktır. Ağır beyaz pullu pembe plaklar olarak görünür. Küçük izole plaklar bazen saçkıranlara benzer görünebilir.

Hem saçkıran hem de sedef hastalığı cildin kırmızı lekelerinin yanı sıra cilt kaşıntısına ve ölçeklemelerine neden olabilir.

Bununla birlikte, gövdenizdeki veya uzuvlarınızdaki saçkıran (tinea corporis) genellikle ortada açıklık ile dairesel bir görünüme sahip olacaktır. Ayrıca genellikle izole bir nokta olacaktır (veya sadece birkaç lezyonla sınırlıdır).

Plak sedef hastalığı cilt lezyonları genellikle daha büyüktür, cildin daha fazla bölgesini içerir ve farklı yerlerde (alt sırt, dirsekler, dizler) ortaya çıkar. Sedef lezyonlarının ortasında da açıklık (normal görünen cilt) olmaz.

Koşulların altında da farklı nedenler vardır. Bir mantar saçkırana neden olurken, işlevsiz bir bağışıklık sistemi sedef hastalığına neden olur. Saçkıran ve sedef hastalığını nasıl tanımlayasınız öğrenin.

Saçkıran tedavi edilmez

Tedavi edilmezse, saçkıran vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Bir kişi enfeksiyonu başkasına yayma riski de olabilir. Diğer potansiyel komplikasyon alanları şunlardır:

 • saç dökülmesi ve yara izi
 • tırnak deformiteleri

Tinea kapitisinin (kafa derisinin saçkıran) komplikasyonları özellikle endişe vericidir, çünkü yaşam boyu kalıcı saç dökülmesi üretebilir. Bu potansiyel komplikasyonları göz önünde bulundururken, saçkıranı mümkün olduğunca çabuk tedavi etmek en iyisidir.

Saçkıran önleme

Sağlıklı ve hijyenik davranışlar uygulamak saçkıranları önleyebilir. Enfeksiyonlar hayvanlarla temastan ve uygun hijyen eksikliğinden kaynaklanabilir. Saçkıran önlemek için birkaç ipucu:

 • Bir hayvanla etkileşime girdikten sonra ellerinizi yıkayın.
 • Evcil hayvan yaşam alanlarını dezenfekte edin ve temizleyin.
 • Zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa saçkıranlı insanlardan veya hayvanlardan kaçının.
 • Duş alıyorsanız veya topluluk alanlarında yürüyorsanız ayakkabı giyin.
 • Giysi veya saç fırçası gibi kişisel eşyaları saçkıran olabilecek kişilerle paylaşmaktan kaçının.
 • Cildinizi temiz ve kuru tutun.

Hamilelikte saçkıran

Hamilelik sırasında saçkıran alırsanız, bir bebeğe herhangi bir soruna neden olduğu bilinmeyen saçkıran neden olan mantarları yok etmek için kullanabileceğiniz ilaçlar vardır. Bu ilaçlara örnek olarak (topika ile uygulandığında kullanım ince) şunlar verilebilir:

 • ciclopirox (Loprox)
 • clotrimazole (Lotrimin)
 • naftifin (Naftin)
 • oksikonazol (Oxistat)
 • terbinafine

Ancak, hamileyken herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuzla konuşmak her zaman en iyisidir. Çoğu ilaç, bu çalışmaların etik etkileri nedeniyle hamile kadınlarda düzgün bir şekilde çalışılamıyor. Bu nedenle, topikal veya oral olsun, bir ilacın kullanımının güvenli olacağını kesin olarak söylemek neredeyse imkansızdır.

Emzirme dönemindeyseniz herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuzla da konuşmalısınız.

Doktorlar bazı ilaçları almayı önermezler, çünkü bilinen istenmeyen yan etkilere neden olma potansiyeline sahiptirler. Örnekler:

 • oral ketokonazol
 • oral mikonazol

Doktorlar genellikle hamilelik sırasında mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için oral ilaçlar almayı önermezler.

Tercih ettiğiniz ilaçtan bağımsız olarak, hamileyseniz ve saçkıranınız varsa, durumunuzu tedavi etmek için herhangi bir ilaç veya ev ilacı kullanmadan önce doktorunuza sormanız en iyisidir.

Köpeklerden saçkıran

Köpeğinizden saçkıran alabilirsiniz. Köpekler mantar sporlarını çevreden alabilir ve sporlar köpeğin saçı neye dokunursa geride kalır. Örnekler:

 • yatak
 • halı
 • giysi
 • köpek fırçaları
 • yemek kapları

Köpeğinizi saçkıran olabileceğine dair işaretler için düzenli olarak izleyin. Genellikle ciltlerinde, genellikle dairesel bir desende kürk kaybı olacaktır. Bunu gözlemlerseniz, köpeğinizin veteriner hekimine başvurun.

Ayrıca mümkün olduğunca enfeksiyon riskini azaltmak için köpeğinizi okşadıktan sonra ellerinizi sık sık yıkamalısınız.

Kedilerden saçkıran

Amerikan Kennel Club’agöre, kediler saçkıran almaya köpeklerden daha yatkındır. Durumu insan sahiplerine de iletebilirler.

Köpeklerde saçkıran gibi, kedilerde saçkıran görürseniz, veterineri arayın. Antifungal tedaviler reçete edebilir. Ayrıca kedinizi okşadıktan sonra ellerinizi her zaman yıkamalı ve fırçalar ve su kapları gibi temas ettikleri tüm eşyaları temizlemeye çalışmalısınız.

Kedinizden saçkıran alırsanız, herhangi bir mantar enfeksiyonu gibi tedavi edebilirsiniz. Bu topikal antifungalleri içerir.

ads
Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x