Salkım Salkım Asılacak Adamlar – Aziz Nesin Kitap İncelemesi

176
Salkım Salkım Asılacak Adamlar – Aziz Nesin Kitap İncelemesi
ads

Selamlar olsun hepinize… Bugün size bir dönem kitabından bahsedeceğim… Uzun bir inceleme olacak çünkü kitapçıya gidip baktığınızda muhtemelen dikkatinizi hiç çekmeyecek bu kitap. O dönemde oynanan bu oyunun boyutundan neredeyse hiç kimsenin haberi yok… Bilin istedim… O yüzden sarıldım klavyeye .. 6 Eylül 1955 – 7 Eylül 1955 arasında olanlardır bu kitabın konusu… O dönemi ve toplumun genel yapısını daha iyi anlayabilmeniz için 50’lere uzanarak başlayacağız… Kahve, Bira, Votka neyin varsa kap gel.. Başlıyoruz !

Öncelikle ‘1950 ‘ de iktidara gelen Demokrat Partiyi değerlendirmekte yarar var.. DP, Osmanlı -Türk uluslaşma ve modernleşme sürecinde tutucu kanadı temsil eden, dini politikaya alet edecek olan “sözde” muhafazakar ama özde emperyalizmin işbirlikçisi olacak kanadın temsilcisiydi.. Bundan kelli kendilerine Hürriyet ve İtilaf Fırkası ile Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın devamı dersek yanılmış sayılmayız… Devrimlere, aydınlanmaya ve modernleşmeye direnen, komprador burjuvazi ve feodal sınıfların sancağını taşıyan, onların sesi olan bir parti idi. 2. Dünya Savaşı’nın ortalığı yakıp yıkıp yok ettiği bir dünyada, Türkiye savaşa alenen girmemiş olsa da, ekonomisi perişan durumdaydı… Halk savaşın getirisi olarak yoksulluk içindeydi ve geniş köylü yığınları ağır vergiler altında eziliyordu. İsmet İnönü savaşa girmeye girmemişti ama uyguladığı yanlış politikalar yüzünden Türkiye’yi dünyada yalnız bırakmıştı.. Savaşta sözde tarafsızdık ama bu politikayı da tutarlı bir şekilde yürütemedik.. Önce kazanacağı düşünülen Almanya ile örtülü işbirliğine gidildi.. Bu nedenle ülke içindeki sol’u ve sosyalistleri köfte harcına çevirip kıyma makinasından geçirdiler bir güzel.. Sonrasında Almanya’nın yenileceği anlaşılınca, oklava bu kez aralarında Nihal Atsız, Reha Oğuz Türkkan ve Alparslan Türkeş gibi isimlerin bulunduğu ülkedeki Nazi yanlısı ırkçı- turancı güruha yöneldi. Tutuklandılar ve haklarında ” Irkçılık- Turancılık Davası” açıldı. Ancak Nazi Almanya’sı ile yaşanan bu yakınlaşma,1922’de Türkiye ile SSCB arasında yapılan Dostluk Antlaşmasının ihlali anlamına geliyordu. Nitekim savaştan dev bir güç olarak çıkan ve Nazileri kovalıyorum diyerek demir perde bloku olarak anılacak olan ülkeleri birer birer bünyesine katan Sovyetler de durumu böyle algıladı. Sonrasında paniğe kapılan Türkiye, kendisini bir zamanlar göğüs göğüse çarpıştığı ve anti-emperyalist bir Kurtuluş Savaşı verdiği batının kapısı önünde buldu.. ABD ve İngiltere başta olmak üzere emperyalist ülkelerin tüm istek ve operasyonlarına açık hale geldi. Böylece bugün ve dün başımızın belası olan Nato üyeliğine giden kanlı yolun kapısı aralanmış oldu…
Komprador yani avantacı ve işbirlikçi burjuvazinin ve toprak ağalarının partisi olarak kurulan Osmanlı’nın tortusu ve gericilikle işbirliğine giden DP işte böyle bir ortamda iktidara geldi.. Yaptıkları ilk icraat sanayileşmenin önünü kesmek oldu.. Eğitimimizi de baltaladılar.. Kendimizin ürettiği uçağa, uçak motoruna ne gerek var diyerek uçak ve uçak motoru fabrikalarımızı, askeri mühimmat fabrikalarımızı; komünist yuvası, kızlı erkekli öğretim olmaz, dinimiz elden gidiyor diyerek ve Cumhuriyet devrimlerini TUTANLAR VE TUTMAYANLAR diye ikiye ayırarak Halk Evleri ve Köy Enstitülerimizi kapattılar. Partinin neredeyse tümü toprak ağalarından oluştuğu için TOPRAK REFORMU YASASI’nı da iptal ederek rafa kaldırdılar. Ekip biçecek toprağı olmayan köylü bu yüzden şehirlere göç etmeye başlad .. Dolayısıyla İstanbul’ un gecekondulaşmasının sebeplerinden biri dersek kendileri için yalan söylemiş olmayız.. Tüm bunlar olup sayaç aleyhimizde ve geriye dönük işlerken, ne meclise ne de halka sormadan Kore’ ye asker gönderdiler. Bizden bunu isteyen olmamıştı lakin Mehmetçik’in kanı-canı ucuzdu ?!?!?! tabii!!! Ne diyordu ABD Dışişleri Bakanlarından John F. Dulles daha 1950’ler de? “NATO’ya en ucuz askeri Türkiye sağlıyor. Bir Türk askerinin bize maliyeti 23 centtir!” Bunun üzerine Adnan Menderes ve orkestrası dörtlüleri açıp, uzunları da yakıp sinyalli verince ve emperyalizme yönelik sınırsız işbirliğine dair bağlılığını da ispatlayınca Nato’ ya üyeliğimiz resmen onaylanmış oldu… Nazım Hikmet’ in vatandaşlıktan çıkarılıp sol muhalefetin ezildiği günler.. DP 1954’te ilk iş olarak gerçek üssü PENTAGON’da olan, dünyadaki asıl, daha doğrusu esas isminin Süper Nato olduğu belirtilen, Nato’ya bağlı gizli bir örgütlenme olarak KONTRGERİLLA’yı kurdu.. O sıralar bizdeki adı Seferberlik Tetkik Kurulu idi .. Nasıl masum bir isim öyle değil mi? Olası bir Sovyet istilası sırasında halkı örgütleyecek milis kuvvetler (sizin anlayacağınız şekliyle NENE HATUNLAR, KARA FATMALAR, HASAN TAHSİNLER, SÜTÇÜ İMAMLAR ) yetiştirmek amacıyla kurulan bu örgüt Türkiye’de sayısız cinayet ve katliama imza attı.. Bu sadece bizde değil Nato’ ya üye olan tüm ülkelerin bünyesinde yaşandı. Misal vermem gerekirse, siyah ciplere 8 er kişi binmek suretiyle dolanan minik polat alemdarların dillerine doladıkları Gladio, bu oluşumun İtalya’daki adıydı.. Ülkemizdeki versiyonu ise başta sol’u ve sol muhalefeti ezmek için kullanıldı.. Çünkü Nato’nun başındaki güç ABD, kendisine göbekten bağlı olan ve SSCB korkusuyla hizaya getirdiği ülkelerin iç siyasetinin asla komünizme ya da sol cenaha kaymasını istemiyordu emperyalist bir ülke olduğundan dolayı.. Aksi eşyanın tabiatına ters olurdu zaten .. Şimdi zurnanın zarıldadığı yerlerdeyiz pek sevgili fındık fıstık kemiren sayın Cevizkabukları..

– ESAS KİTABIMIZA KONU OLAN İNCELEME BURADA BAŞLIYOR! –

DP iktidarındaki en büyük ve en kapsamlı kontrgerilla hareketi, 6-7 Eylül 1955 tarihinde İstanbul’daki Rum asıllı yurttaşlarımıza yönelik gerçekleştirilen yağma ve talan hareketiydi.. Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin bombalandığı, yakılıp yıkıldığı yönündeki yalan haberlerle halk galeyana getirldi. İstanbul’a göç etmiş köylü kitlesi provoke edilerek ve yönlendirilerek, Rum vatandaşlarımızın ev ve işyerleri iki gün boyunca yağmalandı.. Olayın nasıl kapsamlı ve organize bir iş olduğunu görmeniz açısından bir örnek vermek istiyorum. DP’li milletvekili ve İstanbul Expres gazetesi sahibi Mithat Peril, ciddi bir tirajı olmayan gazetesini bu olaylar öncesinde 290 bin adet bastırarak bedava elden dağıttı.. Manşet ne miydi? ATA’NIN EVİNİ BOMBALADILAR!!!
Otuzarlı kişiden ve organize gruplardan oluşan ekipler kalabalıkları yönlendirdi.. Bu arada “Kıbrıs Türk’tür Cemiyeti” gibi gerici ve faşizan örgütler de ateşe benzin döküp kitleleri kışkırtıyorlardı.. DP’ nin başlangıçta azınlıklara karşı yürüttüğü liberal politika sonrasında ülke ekonomik krize girince, başta Rumlar olmak üzere gayrimüslüm azınlığın varlıklarının yağmasına dönüşmüştü.. Velhasıl kelam, iki gün süren olaylar dahilinde yaklaşık 5300 işyeri ve ev yağmalandı, iş makinaları, mallar, kumaş topları, çeşit çeşit üretim aletleri parçalanarak yollara saçıldı.. 73 kilise, 1 sinagog ve 26 azınlık okulu yakıldı.. Saldırılar sırasında 25 ila 30 arasında kişinin öldüğü bildirildi, 300 kişi de yaralandı.. Yaklaşık 400 kadına tecavüz edildi.. Yıkımın boyutları korkunçtu.. Peki aslında ne olmuştu?

Atatürk’ün Selanik’te doğduğu eve gerçekten de “tahrip gücü düşük bir bomba atılmıştı.. Sonrasında yapılan araştırmada bombayı atan kişinin Oktay Engin isimli bir Türk olduğu ortaya çıktı.. Hakkında hemen bir dava açıldı ve ne yaptılar dersiniz? BİNGOO!!! Davayı hemen kapattılar!! Oysa Oktay Engin daha sonraki yıllarda kendisinin Mit mensubu olduğunu ve bombayı kendisinin attığını itiraf edecek, tüm bunlara karşın 1992 – 1993 yılları arasında mükafatlandırılarak Nevşehir valiliği yapacaktı !!! NASIL? GÜZEL DEĞİL Mİ?!?!?

Tüm bu olanlardan sonra on binlerce Rum vatandaşımız ülkeyi terk etti.. İstanbul’un gerçek anlamda gecekondulaşması da bu sayede oldu.. Olayların önlenemez boyuta gelip çığrından çıkması üzerine DP üç büyük ilde sıkı yönetim ilan etti.. Uluslararası baskıya dayanamadıklarından dolayı bir kısım Rum vatandaşımıza tazminat ödendi. Fakat olay öylesine çığrından çıkmış öylesine dallanıp budaklanmıştı ki üstünü kapatmak mümkün değildi ..Ve en önemlisi kendisine devlet diyen bir birimin sorumluluğunu alamayacağı kadar VAHŞİ ve ÇAĞDIŞIYDI!! İşte asıl KARA KOMEDİ, söz konusu olayların sorumluluğunun omuzlarına yükleneceği hedeflerin arandığı soruşturmalar esnasında yaşandı… KARA KOMEDİ DİYİNCE KİM GELİYOR AKLINA? DP hükümeti olayları komünistlerin kışkırttığı iddiasıyla aralarında AZİZ NESİN, Kemal Tahir, Asım Bezirci ve Hasan İzzet Dinamo gibi yazarlarında bulunduğu solcu aydınları tutuklattı… İDAMLARI KONUŞULUYORDU!!! TARİHTE BÖYLE ALÇAKLIK GÖRÜLMÜŞ DEĞİLDİ!!! Görülmemişti çünkü Aziz Nesin o dönem mimli ve yasaklıydı.. Yazılarını takma isimle dahi yayınlattıramıyordu.. Yasaklayıp yetmezmiş gibi mimledikleri, gasp edip haksız yere hapsettikleri, yaşam hakkını İDAM ile elinden almaya çalıştıkları bir adamın üstüne bunca suçu yıkmaya, akılları sıra hem Rum vatandaşların malına mülküne konup, hem de sorumluluğu üstlerinden atıp ellerini temizleyerek aklanma hesapları yapıyorlardı.. YEMEDİ!!

Bakın o sıralarda sıkıyönetim komutanı Orgeneral Nurettin Aknoz neler söylüyordu:

“SOLCULAR SALKIM SALKIM ASILACAK!”

BABA ORDAN ÇIKMAYA ÇIKTI .. HEM DE İKİNCİ EŞİ OLAN MERAL ÇELEN’ E CEZAEVİNDE NİŞANI TAKIP , DP ‘NİN YÜZÜNE DE TOKADI BASIP ÇIKTI !! YER Mİ OĞLUM !! DEMİR LEBLEBİ BU !!! =)) VAR OL SEN “BABA” !! ALÇAĞA ,NAMUSSUZA , YALANCIYA GEÇİT VERMEDİN NEFES ALDIĞIN MÜDDETÇE !! VAR OL!!

İşte bu kitap NAMERTLİĞİN, ALÇAKLIĞIN, UTANMAZLIĞIN BELGESİDİR!! Suçsuz yere hapis yatırılan AZİZ NESİN’in cezaevinde başından geçenlerdir.. Özellikle dönemi merak edenlere kafadan tavsiyemdir.. Aziz Nesin bu pek tabii!! Cezaevine girmişsin be adam!! Orda da boş durmamışsın!! Tüm kitap okunmaya değer ama özellikle Kemal Tahir’le bazı anıları cidden okunmaya değer!!

Son not : 6-7 Eylül bir Özel Harp işidir’ diyerek Türkiye tarihine geçen eski Özel Harp Dairesi Başkanı emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu bakın yaptığı röportajda neler diyor 6 – 7 Eylül olayları için:

“Gazeteci bana ‘Bu olay neden yapıldı?’ diye sorunca ona akademik düzeyde konuştum. Şunun için yapılır dedim; ‘eğer bir yerde halkın galeyana gelmesini, bir mukavemet göstermesini arzu ederseniz, sizin saygın değerlerinize düşmanın, karşı tarafın bir şey yaptığını, küçültücü hareket yaptığını gösterirseniz, halkı galeyana getirirsiniz. Özel Harp’te bir kural vardır: Halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi bazı değerlere sabotaj yapılır. Bir cami yakılır. Kıbrıs’ta cami yaktık biz. Cami yakılır mesela…”

Muhabirin “Cami mi yaktınız?” şeklindeki sorusu üzerine ağzından bir sırrı kaçırdığını fark eden Yirmibeşoğlu, “Mesela diyorum…” diyerek toparlamaya çalıştı. Peki emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu kimdir, bugüne kadar hangi görevlerde bulundu? Türkiye Yirmibeşoğlu’nu nasıl tanıdı?

1980’lerin sonunda Milli Güvenlik Sekreterliği yapan ve bu görevden emekli olan orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu’nu Türkiye, gazeteci Fatih Güllapoğlu’nun ‘Tanksız, Topsuz Harekât’ isimli kitabıyla tanıdı.

1991’de yayımlanan kitapta Sabri Yirmibeşoğlu’nun ağzından şu cümleler yer aldı:

Sabri Yirmibeşoğlu: “– Sonra 6/7 Eylül olaylarını ele alırsak…” 

Fatih Güllapoğlu: “– Pardon Paşam, pek anlayamadım. 6/7 Eylül olayları mı?” 

SY: “– Tabii… 6-7 Eylül de bir Özel Harp işidir ve muhteşem bir örgütlenmeydi. Amacına da ulaştı. (Paşa bunları söylerken benden de soğuk terler boşandı) Sorarım size? Bu muhteşem bir örgütlenme değil miydi? 

FG: “– Evet Paşam !”

  • Alıntıdır.

Aziz Nesin’in bu ve diğer kitaplarını buradan satın alarak Aziz Nesin Vakfına destek verebilirsiniz.

 

ads
Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x