Satın Aldığınız Çevrimiçi Video Oyununa Sahip Olduğunuzu mu Düşünüyorsunuz? Tekrar Düşünün

598
Satın Aldığınız Çevrimiçi Video Oyununa Sahip Olduğunuzu mu Düşünüyorsunuz? Tekrar Düşünün
ads

21. yüzyılın başında, erişilebilir internet bağlantıları ve veri depolama, dijital medya devrimini beraberinde getirdi. İlk büyük çalar, Apple’ın kendi tamamen dijital müzik mağazasıyla birlikte gelen iPod taşınabilir müzik çalarıydı. Günümüzde, şarkılar, filmler, kitaplar ve video oyunları, bir diske veya kasete dokunmak zorunda kalmadan yayınlanabilir ve indirilebilir. Ancak, bu yeni dijital mülkiyet modeli mükemmel değil.

Blu-ray veya DVD’de bir film satın aldığınızda, diskteki içerikler öngörülebilir gelecek için saklamak üzere sizindir. Aynı filmi bir akış hizmetinde satın alacaksanız, temelde kendinizi onların insafına bırakıyorsunuz demektir. Bunun nedeni, dijital satın alma işleminin size, hak sahipliği değişiklikleri ve müzik lisansı sorunları gibi şeyler nedeniyle istediğiniz zaman iptal edilebilecek geçici bir lisans vermesidir.

Bunların hepsinin medya sağlayıcısının hizmet şartlarında vurgulanması muhtemeldir. “Web sitesi ve hizmet şartları, kullanıcının yalnızca bir lisans aldığını açıkça ortaya koyuyorsa ve herhangi bir medyanın mevcut kalacağına dair bir garanti yoksa, bunun münhasır olmayan, zaman sınırlı bir lisans olduğunu söylediğinden şüpheleniyorum” diyor Phoenix, Arizona’da fikri mülkiyet ve internet hukuku konusunda uzmanlaşmış bir avukat olan Ruth Carter.

Dijital Medya Lisanslama ve Hakları

Neredeyse her medya parçası, lisanslama, telif hakkı ve fikri mülkiyet söz konusu olduğunda kendi solucan kutusudur. Örneğin, bir filmin film müziğinde lisanslı müzik kullanması muhtemeldir. Bu şarkıyı kullanmak için, film stüdyosunun müziğin telif hakkı sahibinden bir lisans satın alması gerekir ve bu lisansın süresi muhtemelen gelecekte sona erecektir. Bu gerçekleştiğinde, stüdyo artık o şarkıyı içeren filmin kopyalarını dağıtma hakkına sahip değildir ve medya çevrimiçi vitrinlerden çıkarılmaya başlayacaktır. Daha sonra, stüdyo lisansı yeniden düzenlemeyi veya orijinal materyali filmden silmeyi seçebilir.

Genellikle, listeden çıkarılan medya daha önce satın alınmışsa hala indirilebilir, ancak bunun böyle olmadığı örnekler de vardır. Temmuz ayının başlarında Sony, Almanya ve Avusturya’daki StudioCanal filmlerinin lisanslarını geri çektiğini ve satın alma işlemlerini yeniden indirme şansı olmadığını açıkladı. Kaybedilen başlıklar arasında “Apocalypse Now”, “La La Land”, “The Geyik Hunter”, “This is Spinal Tap” ve “Testere” ve “Açlık Oyunları” gibi diziler yer alıyor. Ayrıca Sony, 31 Ağustos 2022’den sonra hizmeti için tüm yeni isteğe bağlı video satın alımlarını durduracak.

 

Sony, Konami’nin indirilebilir P.T. demosunu içeren başka bir yüksek profilli davaya dahil oldu. Yayıncı oyunun tam sürümü olan “Silent Hills”i iptal ettikten sonra P.T.’yi listeden çıkardılar. PlayStation Store’dan. Demoyu elde etmek için başka meşru yollar olmadığından, etkili bir şekilde kayıp medya olarak kabul edilebilir.

Dijital vitrinler, tüm verilerini depolamak için fiziksel sunucu alanına güvenir. Şirket işsiz kalırsa veya sunucularını taşımayı seçerse, eski sunucular kapatılabilir ve sayısız terabayt medya depolama alanını silebilir. Bu özellikle oyun oynamak için bir sorundur, çünkü çevrimiçi çok oyunculu oyunlar barındırma için kendi sunucu alanlarını gerektirir. Oyuncu sayısı çok düşük olan oyunlar, geliştirici tarafından para batması olarak görülecek ve sonunda çok oyunculu sunucuları kapatılacaktır.

Bu gibi durumlarda, oyunun çevrimiçi özellikleri çalışmayı durduracaktır. Bazı oyunlar yalnızca çevrimiçi olacak şekilde oluşturulur ve sunucular kapatıldıktan sonra bu oyunlar tamamen değersiz olacaktır. Kısa bir süre önce, yayıncı Ubisoft, 1 Eylül 2022’de eski oyunlarının 15’i için çevrimiçi hizmeti durduracağını açıkladı. Bu, popüler Assassin’s Creed serisinde birden fazla giriş içerir.

Yaşlanan oyun konsolları söz konusu olduğunda, tüm vitrinler de kapatıldı. 30 Ocak 2019’da Nintendo, Wii sistem mağazası için tüm oyun indirmelerini engelledi. Yeni Wii U ve 3DS modelleri Mart 2023’te takip edecek. Sony, PlayStation 3 mağazasını da kapatacağını açıklamıştı. Daha sonra çok fazla tüketici tepkisinden sonra geri döndüler, ancak tüm işlevler şu anda mevcut değil.

Dijital İçeriğinizi Koruma

Tüm bu akılda, bir tüketicinin medya lisansları iptal edildiğinde hangi yasal veya parasal başvuru hakkı vardır? Ruth Carter’a göre çok az. “Bir dava açmaya değmez çünkü bir şarkı, film veya oyun artık mevcut değildi. Özellikle lisans ücreti düşükse zararlar ne olur?” diyor. “Bir kullanıcı dava açmak isterse, muhtemelen web sitesi / uygulama için anlaşmazlık çözümü hükmüne uymak zorunda kalacaklardı ve bu da kendi eyaletinizin dışında, hatta ülkenizin dışında bir dava açmanızı gerektirebilir.”

Hizmet şartları ve son kullanıcı lisans sözleşmeleri, bu gibi durumlarda şirketleri yasal zorunluluktan korumak için tasarlanmıştır. “Hizmet şartları, toplu dava davalarını da yasaklayabilir. Çoğu insanın, şartları kabul ettiklerini söyleyen kutuyu tıklamadan önce hizmet şartlarını okumadığını biliyorum, ancak bu onları kabul etmediğiniz anlamına gelmiyor “diyor Carter.

Bununla birlikte, çevrimiçi medyanın bürokrasisini aşmanın basit bir yolu vardır ve bu sadece en sevdiğiniz filmlerin, şarkıların ve oyunların fiziksel kopyalarını satın almaktır. CD’ler, DVD’ler ve Blu-ray gibi optik diskler hala yaygın olarak mevcuttur ve saklamanız gereken sizinkilerdir. Dijital yedeklemeler genellikle iTunes ve Handbrake gibi yazılımlar kullanılarak yapılabilir. Ses ve görüntü kalitesi de akıştan çok daha iyi olacaktır.

Yine de, çoğu tüketici muhtemelen dijital medyanın rahatlığından ve yerden tasarrufundan vazgeçmek istemeyecektir. Sadece büyük bir indirme kütüphanesinin sonsuza dek süreceğinin garanti edilmediğini unutmayın.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x