Şimşek – Peyami Safa Kitap İncelemesi

243
Şimşek – Peyami Safa Kitap İncelemesi
ads

“Hiç kimse bir Şimşek aydınlığı gördükçe Pervin’in niçin haykırdığını, niçin saçını başını yolduğunu, kendini yerlere attığını, niçin kafasını taşlara vurduğunu, niçin tepindiğini, anlamıyor, çünkü bu anda hastanın gözleri önüne gelen manzarayı bilmiyor, bu onlar için ebedi meçhuldür, bunu yalnız biz yani bu kitabı okuyanlar, bu hileyi en yakından, bu hileyi içinden seyredenler, bunu yalnız biz yanı bu kitabı okuyanlar biliyoruz.” Kitabın arka sayfasından böyle yazıyor. Gerçekten de kitabı okumayan Pervin’in neden, niye böyle davrandığını bilemeyecektir. Öğrenmeniz için bence bir an önce okumalısınız.

Pervin, Sacid ve Müfid, üç kahraman ve gelişen olaylar. 20. yüzyılın başında İstanbul ve aile içi çekişmeler. Sağlık sorunları ve ruhsal sorunları had safhada olan bir eş, Müfid. Eşini sevmekle birlikte eski aşığını da göz ardı edemeyen karaktersiz bir kadın, Pervin. Bütün bunların yanında yeğeninin karısı ile birlikte olmaktan mutluluk duyan bir başka karaktersiz Sacid. Sosyete yaşantısı ile geleneksel hayat arasında gidip gelen yaşamlar.

Peyami Safa Türk edebiyatının en önemli romancılarından bir tanesi. Şimşek romanı insan psikolojisinin ruhi bunalımlarını ve çatışmalarını güzel bir şekilde dile getirmiş. Yazarın diline ve üslubuna hayran olamamak elde değil.

Şimşek’te olaylar o kadar akıcı bir şekilde işlenmiş ve karakterlerin psikolojileri o kadar iyi tahlil edilmişki onlarla birlikte yaşıyorsunuz sanki. Ayrıca kitaptaki sürprizler cabası. Kitaba sadece bir aşk romanı gözüyle bakmak çok anlamsız bence. Şimşek psikolojik-gerilim dalında en iyilerden. Bu tür kitaplardan hoşlananlara okumalarını kesinlikle tavsiye ederim.

Peyami Safa’nın büyük bir zevkle okuduğum bu kitabı Sacit, Pervin, Müfit arasındaki psikolojik güç mücadelesini anlatır. Roman, kadın-erkek ilişkisinin yasak aşk gerçeklerini başarılı bir şekilde sunar. Yazar özellikle romanın kötü karakteri Sacit’in ruhsal karakterini çok başarılı anlatmıştır. Diğer iki karakter ise silik karakterlerdir. Sacit onlar üzerinde baskı kurmuştur. Ama bu kurduğu baskı sonunda onu da felakete sürüklemiştir. Türk edebiyatının en başarılı romanlarından biri olan Şimşek’i okumanızı tavsiye ederim…

ads
Benzer Yazılar
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Berkan
Berkan
9 ay önce

Kitabın sonunda okuduğum ”Hiç kimse Bir Şimşek aydınlığı gördükçe Pervin’in neden haykırdığını ,neden sacını basını yolduğunu ,kendini yere attığını ,niçin kafasını taşlara vurduğunu ,niçin tepindiğini anlamıyor çünkü bu anda hastanın gözlerinin önüne gelen manzarayı bilmiyor bunu yalnız biz biliyoruz” bölümünden çok etkilendim zaten bir Peyami Safa hayranıydım ve bu bolumu ona gerçekten de yakıştırdım bu kitapta Peyami Safa’nın diğer eserleri gibi sürükleyici ve macera dolu bir eseri. Mutlaka okunmalı…

Karmen
Karmen
9 ay önce

Pervin, Sacid ve Müfid, üç kahraman ve gelişen olaylar. 20. yüzyılın başında İstanbul ve aile içi çekişmeler. Sağlık sorunları ve ruhsal sorunları had safhada olan bir eş, Müfid Eşini sevmekle birlikte eski aşığını da göz ardı edemeyen karaktersiz bir kadın, Pervin. Bütün bunların yanında yeğeninin karısı ile birlikte olmaktan mutluluk duyan bir başka karaktersiz Sacid. Sosyete yaşantısı ile geleneksel hayat arasında gidip gelen yaşamlar. Peyami Safa gibi büyük bir kalemden büyük bir eser Şimşek, ayrıca okunması gereken bir eser, özellikle romanın sonu hiçte tahmin ettiğiniz gibi bitmiyor. Dedim ya okunması gereken bir yapıt.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x