Sincaplar Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

72
Sincaplar Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey
ads

Dünyada yaklaşık 278 sincap türü vardır ve hemen hemen her kıtada bulunurlar. Bu kadar küçük tüylü bir hayvan nasıl bu kadar yaygın hale geldi? Sincaplar hakkında bazı şaşırtıcı gerçekleri öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Bu Büyük Gür Kuyruğun Bir Sürü Kullanımı Var

Kışın yerleşik bir battaniye ve yaz aylarında güneşlik olarak işlev alır. Kuyruk ayrıca dengede olmalarına yardımcı olur ve iletişim için kullanılabilir. Bir araştırmacı, üniversite kampüsündeki bazı sincaplara içinde ceviz, kurutulmuş mısır çekirdeği ya da hiçbir şey olmayan kutuları açmayı öğretti. Bazen kutular kilitliydi. Sonuçları videoya çekti ve sincapların, hiçbir şekerlemesi olmayan veya kilitli bir kutu bulduklarında uzun, süpürücü bir kuyruk hareketi (normal seğirmenin aksine) kullandıklarını buldu. Bu kuyruk hareketinin iğrenme ifadesi mi yoksa diğer sincaplara zamanlarını boşa harcamamaları için bir uyarı mı olduğundan emin değil. Sincaplar savaş moduna geçtiklerinde aynı kuyruk hareketini kullanırlar.

2. “Aldatıcı Önbelleğe Alma” Uygularlar

Sincaplar, elbette, fındıkları kış için bir yiyecek kaynağı olarak saklamasıyla ünlüdür. Ancak değerli yüklerini diğer sincaplardan veya kuşlardan da korumak zorundalar (stoklarının yüzde 25’i bu şekilde kaybolur). Peki bunu nasıl yapıyorlar? Pennsylvania’daki Wilkes Üniversitesi’nde bir biyoloji profesörü, sincapların bazen aldatıcı önbelleğe almalarla meşgul olduğunu buldu. Bir sincap, dişlerinde bir somunu tutarken ve onu yatırmazken bir delik kazar ve üstünü örter. Sincap bazen bu davranışı birkaç kez tekrarlar. Başka bir araştırmacı, o ve öğrencileri bu delikleri ortaya çıkardıklarında, sincapların ulaşması daha zor olan yerlerde sonraki delikleri kazdığını buldu. Bu arada, sincaplar deliklere gömdükleri tüm fındıkları ortaya çıkarmazlar – bu meşe palamudu ve diğer fındıkların çoğu ağaçlara dönüşebilir. Teşekkürler sincaplar!

3. Onlara Gizlice Yaklaşmak Zor

Sincapların çok keskin gözleri vardır. Periferik görüşleri odak görüşleri kadar iyidir. Böylece, başlarını hareket ettirmeden üstlerinde ve yanlarında ne olduğunu görebilirler, bu da onlara gizlice yaklaşmayı zorlaştırır. Renk görüşleri çok harika değil, ancak soluk sarı lensleri güneş ışığının parlamalarını azaltarak doğal güneş gözlüğü görevi görüyor.

 

4. Sincaplar Medeniliğin Misyonerleri Olarak Kabul Edildi

Doğu gri sincabının (temel arka bahçe yaratığınız) ABD’de nasıl bu kadar yaygın olduğu sorusu büyüleyicidir. Şehirler park ve bahçeleri uygulamaya başlarken, kentsel reformcular onlara sincapları tanıttılar. “Sincapların bu tür yerler için bariz bir aksan olduğu düşünülüyordu, sakinleri olmadan ahşabın ne yararı var?” Slate’de Jason Bittel yazdı. Sincaplar ayrıca küçük çocuklara hayvanlara nasıl nazik olunacağını öğretmek için bir kaynak olarak görüldü. Amerika’nın İzci Çocukları’nın kurucu üyesi, dünyanın dört bir yanına “misyoner sincaplar” göndermenin “çocukları zulme eğilimli olarak iyileştireceğini” düşünüyordu. Sıradan insanlar sevimli sincabı Amerika ve Avrupa’nın her yerinde şehirlere tanıttılar, bu da onları karşıladı – ta ki bunu yapmayana kadar.

5. Onlar da istilacı bir türdür

İngiltere’de gri sincap, yerli kırmızı sincabın bölgesine kaslı bir şekilde geldi ve hızlı düşüşüne katkıda bulundu. Bilim adamları ayrıca gri sincabın kırmızı sincaba ölümcül bir virüs taşıdığını buldu (aşağıda resmedilmiştir). ABD’de (ve başka yerlerde), sincapların sap aramak için ağaçlardan kabuklarını soydukları veya girebilecekleri bir çatıda bir delik varsa çatılarda evler yaptıkları bilinmektedir. İçeri girdikten sonra, ev kablolarını ve yalıtımı kemirebilirler. Bazı insanlar onları zararlı olarak görse de, bu itibarın bir kısmını paylaşıyoruz. Sincaplar, bol miktarda yiyecek olan her yerde gelişirler. Ve sadece fındık yemezler – kuşları, böcekleri, hatta çizburgerleri veya çikolata parçacıklı kurabiyeleri bile yerler. Evinizi kapalı tutarsanız(kapı girişlerinde ve bacada çatlakları doldurursanız),ağaç uzuvlarını çatı hattından geri keserseniz ve etrafta çöp bırakmazsanız, içeri girme olasılıkları daha düşüktür.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x