Sinüzit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

98
Sinüzit Hakkında Bilmeniz Gerekenler
ads

Bir sinüs enfeksiyonu, Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 31 milyon kişiyi etkileyen yaygın bir durumdur. Enfeksiyon sinüslerinizin ve burun pasajlarınızın iltihaplanmasına neden olur ve bu iltihaplanmaya sinüzit denir.

Sinüsler alnınızın arkasında, burnunuzda, elmacık kemiklerinizde ve gözlerin arasında bulunan küçük hava cepleridir. Sinüsler, mikropları hapsederek ve uzaklaştırarak vücudu koruyan ince ve akan bir sıvı olan mukus üretir.

Bazen, bakteriler veya alerjenler çok fazla mukusun oluşmasına neden olabilir, bu da sinüslerinizin açıklıklarını engeller.

Soğuk algınlığınız veya alerjiniz varsa aşırı mukus yaygındır. Bu mukus birikmesi kalınlaşabilir ve bakterileri ve diğer mikropları sinüs boşluğunuzda birikmesi için teşvik edebilir ve bakteriyel veya viral bir enfeksiyona yol açabilir. Sinüs enfeksiyonlarının çoğu viraldir ve tedavi edilmeden bir veya iki hafta içinde geçer.

Semptomlarınız 1 ila 2 hafta içinde iyileşmezse, bakteriyel bir enfeksiyon yaşayabilirsiniz ve doktorunuzla randevu almalısınız.

Sinüs enfeksiyonlarının türleri nelerdir?

Akut sinüzit

Akut sinüzit en kısa süreye sahiptir. Soğuk algınlığının getirdiği viral bir enfeksiyon, tipik olarak 1 ila 2 hafta arasında süren semptomlara neden olabilir. Bakteriyel bir enfeksiyon durumunda, akut sinüzit 4 haftaya kadar. Mevsimsel alerjiler de akut sinüzite neden olabilir.

Subakut sinüzit

Subakut sinüzit belirtileri 3 aya kadar sürebilir. Bu durum genellikle bakteriyel enfeksiyonlar veya mevsimsel alerjilerde görülür.

Kronik sinüzit

Kronik sinüzit belirtileri 3 aydan fazla sürer. Genellikle daha az şiddetlidirler. Bu durumlarda bakteriyel enfeksiyon suçlanabilir. Ek olarak, kronik sinüzit genellikle kalıcı alerjiler veya yapısal burun problemleri ile birlikte ortaya çıkar.

Sinüs enfeksiyonu için kimler risk altındadır?

Herkes sinüs enfeksiyonu geliştirebilir. Bununla birlikte, diğer bazı sağlık koşulları ve risk faktörleri, örneğin bir tane geliştirme şansınızı artırabilir:

 • bir sapmış burun septum, sağ ve sol burun delikleriniz arasında uzanan doku duvarı düzensiz bir şekilde bir tarafa yerleşince
 • burun kemiği mahmuz (burunda kemik büyümesi)
 • burun polipleri, genellikle burunda nonkanseröz büyümeler
 • alerji öyküsü
 • kalıpla son temas
 • zayıf bağışıklık sistemi
 • tütün içim
 • son üst solunum yolu enfeksiyonu
 • kistik fibrozis akciğerlerinizde ve diğer mukus zar astarlarınızda kalın mukusun birikmesine neden olan bir durum
 • diş enfeksiyonu
 • sizi yüksek miktarda mikropla karşı karşıya bırakabilecek uçak yolculuğu

Sinüs enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Sinüzit belirtileri soğuk algınlığı belirtilerine benzer. Şunları içerebilirler:

 • azalan koku alma duyusu
 • ateş
 • havasız veya burun akıntısı
 • sinüs basıncından baş ağrısı
 • yorgunluk
 • öksürük

Ebeveynlerin çocuklarında sinüs enfeksiyonu tespit etmesi zor olabilir. Enfeksiyon belirtileri şunlardır:

 • 14 gün içinde iyileşmeyen soğuk algınlığı veya alerji belirtileri
 • yüksek ateş (102°F veya 39°C’nin üzerinde)
 • burundan gelen kalın, koyu mukus
 • 10 günden uzun süren öksürük

Akut, subakut ve kronik sinüs enfeksiyonlarının belirtileri benzerdir. Ancak, semptomlarınızın şiddeti ve uzunluğu değişecektir.

Sinüs enfeksiyonu nasıl teşhis edilir?

Bir sinüs enfeksiyonunu teşhis etmek için doktorunuz semptomlarınızı soracaktır ve fiziksel bir muayene yapacaktır. Başınıza ve yanaklarınıza bir parmak bastırarak basınç ve hassasiyet olup olmadığını kontrol edebilirler. Ayrıca iltihap belirtileri aramak için burnunuzun içini de inceleyebilirler.

Çoğu durumda, doktorunuz semptomlarınıza ve fiziksel muayene sonuçlarına göre bir sinüs enfeksiyonu teşhis edebilir.

Bununla birlikte, kronik bir enfeksiyon durumunda, doktorunuz burun pasajlarınızı ve sinüslerinizi incelemek için görüntüleme testleri önerebilir. Bu testler mukus tıkanıklıklarını ve polipler gibi anormal yapıları ortaya çıkarmaz.

Tomografi, sinüslerinizin 3 boyutlu resmini sağlar. MRI, iç yapıların görüntülerini oluşturmak için güçlü mıknatıslar kullanır.

Doktorunuz ayrıca burnunuzdan geçen ışıklı bir tüp olan fiberoptik bir kapsam kullanabilir. Burun geçitlerinizin ve sinüslerinizin içini doğrudan görselleştirmek için kullanılır. Burun endoskopisi sırasında bir enfeksiyonun varlığını test etmek için kültür testi için bir örnek elde edilebilir.

Bir alerji testi, alerjik reaksiyona neden olabilecek tahriş edicileri tanımlar. Bir kan testi, HIV gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıkları kontrol edebilir.

Sinüs enfeksiyonu için tedavi seçenekleri nelerdir?

Tıkanıklık

Burun tıkanıklığı sinüs enfeksiyonunun en sık görülen belirtileri arasındadır. Sinüs basıncından kaynaklanan ağrı hissini azaltmaya yardımcı olmak için, yüzünüze ve alnınıza günde birkaç kez ılık, nemli bir bez uygulayın. Burun salin durulamaları burnunuzdaki yapışkan ve kalın mukusu temizlemeye yardımcı olabilir.

Hidratlı kalmak ve mukusu inceltmeye yardımcı olmak için su ve meyve suyu için. Kullanabilirsiniz reçetesiz (OTC) ilaç gibi guaifenesin, mukusu incelten.

Havaya nem katmak için yatak odanızda bir nemlendirici kullanın. Duşu açın ve kendinizi buharla çevrelemek için kapı kapalı banyoda oturun.

OTC burun kortikosteroid spreyi kullanmayı düşünün. OtC mevcut dekonjestanlar vardır, ancak denemeden önce doktorunuza bunları sormayı düşünebilirsiniz.

Ağrı ilaçları

Sinüs enfeksiyonu, alnınızda ve yanaklarınızda sinüs baş ağrısı veya basıncı tetikleyebilir. Ağrınız varsa, asetaminofen ve ibuprofen gibi OTC ilaçları yardımcı olabilir.

Antibiyotik

Semptomlarınız birkaç hafta içinde iyileşmezse, muhtemelen bakteriyel bir enfeksiyona sahip olursunuz ve doktorunuza görünmeniz gerekir. Burun akıntısı, tıkanıklık, öksürük, devam eden yüz ağrısı veya baş ağrısı, göz şişmesi veya ateş gibi birkaç hafta içinde iyileşmeyen semptomlarınız varsa antibiyotik tedavisine ihtiyacınız olabilir.

Bir antibiyotik alırsanız, doktorunuzun talimatlarına bağlı olarak 3 ila 14 gün boyunca almalısınız. Bakteriyel enfeksiyonun iltihaplanmasına ve muhtemelen tam olarak çözülmemesine izin verebileceğinden, ilacınızı yönlendirilenden daha erken almayı bırakmayın.

Doktorunuz durumunuzu izlemek için başka bir ziyaret planlamanızı isteyebilir. Sinüs enfeksiyonunuz bir sonraki ziyaretinizde iyileşmez veya kötüleşirse, doktorunuz sizi bir kulak, burun ve boğaz uzmanına yönlendirebilir.

Doktor ayrıca alerjilerin sinüzitinizi tetikleyip tetiklemediğini belirlemek için ek testler isteyebilir.

Ameliyat

Kronik sinüzitiniz zamanla ve ilaçla düzelmezse sinüsleri temizlemek, sapmış bir septumu onarmak veya polipleri çıkarmak için ameliyat yardımcı olabilir.

Sinüs enfeksiyonunu nasıl önleyebilirim?

Sinüs enfeksiyonları soğuk algınlığı, grip veya alerjik reaksiyondan sonra gelişebileceğinden, sağlıklı bir yaşam tarzı ve mikroplara ve alerjenlere maruz kalmanızı azaltmak bir enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Riskinizi azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Her yıl grip aşısı aşısı yaptır.
 • Meyve ve sebze gibi sağlıklı yiyecekler yiyin.
 • Ellerinizi düzenli olarak yıkayın.
 • Dumana, kimyasallara, polenlere ve diğer alerjenlere veya tahriş edici maddelere maruz kalmanızı sınırlayın.
 • Alerjileri ve soğuk algınlığını tedavi etmek için antihistaminik ilaç alın.
 • Soğuk algınlığı veya grip gibi aktif solunum yolu enfeksiyonu olanlara maruz kalmaktan kaçının.

Uzun vadeli görünüm nedir?

Sinüs enfeksiyonları tedavi edilebilir ve çoğu insan doktora görünmeden veya antibiyotik almadan iyileşir. Ancak, tekrarlayan veya kronik sinüs enfeksiyonu sorunlarınız varsa doktorunuza söyleyin. Burun polipleri gibi altta kalan bir tıbbi durumunuz olabilir.

Tedavi edilmezse, sinüs enfeksiyonu nadir komplikasyonlara neden olabilir, örneğin:

 • Bir apse, sinüs boşluğunda irin ile enfeksiyon koleksiyonu duvarlı
 • Menenjit, bir hayat. beyin ve omurilik hasarına neden olabilecek tehdit edici enfeksiyon
 • Orbital selülit, gözleri çevreleyen dokunun enfeksiyonu
ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
2
0
Would love your thoughts, please comment.x