Taşıyıcı Annelikte Yasal Haklarınızı Biliyor Musunuz?

71
Taşıyıcı Annelikte Yasal Haklarınızı Biliyor Musunuz?
ads

İngiltere’de taşıyıcı anne kullanırsam ve doğum yaptıktan sonra fikrini değiştirirlerse –
bebek genetik olarak onların olmasa bile – yasal ebeveyn kimdir?

Taşıyıcı annelik yöntemine veya biyolojik anne olup olmadığına bakılmaksızın taşıyıcı anne her zaman çocuğun yasal annesi olacaktır. Bu, vekilin döllenme anında İngiltere’de olup olmadığı veya yurtdışında olup olmadıklarıdır. İngiliz yasaları, bir vekilin mahkeme sürecinden sonra bir hakimin emri olmadan önce yasal ebeveynliklerinden vazgeçmesine izin vermez. İngiltere’de, örneğin Kaliforniya’da olduğu gibi vekilin yasal haklarını sona erdiren doğum öncesi emir yoktur. Yurt dışında doğan bir çocukla ilgili olarak doğum öncesi bir emir verilmiştir ve taşıyıcı anne doğum yetki alanında yasal bir ebeveyn olarak kabul edilmede bile, İngiltere’deki yasalar, ebeveynliklerini sona erdiren bir mahkeme kararı verilene kadar onlara yasal anne muamelesi yapacaktır.

Taşıyıcı anne evliyse veya hamile kaldıktan sonra sivil bir ortaklıktaysa, eşi/sivil ortağı çocuğun ikinci yasal ebeveyni olacaktır; eş/sivil ortağın taşıyıcı annelik düzenlemesine rıza göstermediği gösterilmediği sürece. Taşıyıcı annede olduğu gibi, yasal ebeveynlik sadece mahkeme kararıyla sona erdirilecektir.

Bir taşıyıcı anne fikrini değiştirirse ne olur sorusu muhtemelen herhangi bir ebeveynin aklındaki ilk sorudur.

Öncelikle, bu durumun çok nadir olduğunu söylemek önemlidir, ancak olur ve çocuk doğduğunda çocuğun amaçlanan ebeveyni yasal ebeveyni olmayabilir. Bu durumda, amaçlanan ebeveynlerin yasal konumlarını güvence altına almak için gerekli adımları atması zorunlu olacaktır. Daha sonra çocuğun bakım düzenlemeleri ile ilgili kararların mahkeme tarafından belirlenmesi gerekecektir.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x