Teknolojik Bozulmanın Eşiğindeki 4 Endüstri

128
Teknolojik Bozulmanın Eşiğindeki 4 Endüstri
ads

Yönetim sınıflarında, şirketlerin endüstrileri geçen yüzyılın başında fayton üreticilerine odaklanırken yaptıkları yinelenen bir hataya örnek olarak anlatılan hikayelerden biri.

Kişisel taşımacılık işinde olduklarını anlayanlar arabalara döndüler. Sadece fayton işinde olduklarını düşünenlerin çoğu, pazarları arabalara taşındığı için nesli tükendi ve olmadı.

Gerçeklerden sonra açık görünüyor, ama o zaman açıkça belli görünmüyordu çünkü çoğu fayton üreticisi ve at satan ve demircilik yapanlar iflas etti.

Otonom otomobiller söz konusu olduğunda, araç sahipliğinden Uber gibi tam ihtiyacımız olduğunda bir araba sağlayacak bir hizmete geçmeyi bekliyoruz.

Ancak, daha da ileri giderek, başlangıçta Zoom gibi hizmetlerle ve nihayetinde sanal liman kavramını genişleten metaverse ile – drone teslimatı ve pandemi ile birleştiğinde – gelecekte otomobillere çok fazla veya hiç ihtiyacımız olacak mı?

Sanal güverte veya avatarların sanal olarak seyahat etmek için kullanılması, bugün kişisel ulaşım olarak kabul edilmiyor. Ancak başarılı olursa, gelecekte çoğu kişisel ulaşımı ortadan kaldırabilir ve buna karşılık mevcut otomobil üreticilerini bu fayton üreticileriyle bir asır önce olduğu gibi aynı kategoriye koyabilir.

Sanal limanlaşma ulaşım endüstrisinin bir parçası olarak mı kabul edilmeli, yoksa mevcut kişisel ulaşım eski okul işbirliğinin, sosyal ağın ve alışverişin bir parçası olarak mı kabul edilmeli?

Şu büyük teknoloji kesintilerinden bahsedelim. Sonra haftanın ürünüyle kapatacağız, TCL’den Nxtwear Air adında kafaya monte edilmiş bir ekran bu yılın olmazsa olmaz gadget’ı olabilir.

Kişisel Ulaşım

Pandemiden önce, kişisel ulaşım çoğunlukla hava taşımacılığı, insan destekli ulaşım ve hatta motosikletlerin büyük ölçüde farklı sınıflara düşmesine neden olan araçlara odaklanmıştı. Ancak Zoom, Teams ve Webex gibi video konferans ve işbirliği ürünlerinin kullanımının artmasıyla, iş seyahati ihtiyacı önemli bir darbe aldı.

Bu yıl CES’teki havalı şeyler arasında, Portl ve La Vitre ailenizi ve arkadaşlarınızı sanal olarak ziyaret etmenin bir yolunu gösterirken, ARHT Media’nın Holopresence adlı bir çözümü, evinizden hiç çıkmadan herhangi bir uzak etkinlikte nasıl konuşabileceğinizi gösterdi, ancak gerçekten orada görünüyor.

Şu anda hala seyahat etme alışkanlığımız olsa da, pandemi bizi güvenliğimizi yeniden düşünmeye ve agresif bir şekilde seyahat etmemeyi düşünmeye zorluyor. Teslimat seçenekleri genişlediği için artık mağazaya gitmemiz gerekmiyor. Covid nedeniyle doktorlarımız giderek daha fazla bizimle uzaktan buluşuyor ve alışveriş merkezlerine ve mağazalara gitme ihtiyacımızı aşmak için Amazon ve eBay gibi hizmetleri kullanabildik.

Arabalar gerçekten otonom hale geldiğinde, neden evlerimizden ayrılmak zorunda olduğumuz birkaç kez bir taneye sahip olmamız gerekecek? Sadece araba servisine başvurun ve otomatik bir araç kapınızda görünecek ve yüksek bir asansör gibi çalışacaktır. Asansör sahibi olmanıza gerek yok, o zaman neden bir arabanız olsun ki?

CES’te, araba tasarımlarının çoğu arabalardan çok yuvarlanan oturma odalarına benziyordu ve birçoğu oldukça çirkindi. Ama asansörler de öyle ve eski sarı taksileri ya da otobüsleri önemsediğimiz kadar neye benzediklerini umursamıyoruz.

Ayrıca, uçan arabalar ve insan taşıyan insansız hava araçları hakkında konuşmaya başlamadık bile, ikisi de çok hızlı ilerliyor. Araçlar otonom olduğunda, profesyonel sürücülere veya ehliyetlere ihtiyacımız olmayacak çünkü insanlar araba kullanmayacak.

Film ve Televizyon

Video oyunlarında, bir set komut dosyasını takip eden oynatıcı olmayan bir karakter olan NPC adlı bir konseptimiz vardır. Ama aktörler ve figüranlar böyle yapmaz mı? Yakında, bir NPC’yi bir filmde görünecek şekilde programlamak ve bir senaryoyu karakterin gerçekçi bir temsiline dönüştürmek, bir kişiyi işe almaktan çok daha kolay ve çok daha ucuz olabilir.

Aktörler hastalanabilir, davranış sorunları yaşayabilir, ekran dışında başları derde girebilir ve bu da sonlarıyla sonuçlanabilir ve daha sonra bunları her kullandığınızda daha pahalı hale gelebilirler. Günümüzde filmler zaten büyük ölçüde bilgisayar grafikleriyle çekiliyor ve işlenmiş bir karakterin sanal bir sahnede çalışması bir insan için olduğundan çok daha kolay.

Bu sadece oyunculuk değil. Komut dosyası yazma artık yapay zeka kullanılarak yapılabilir. Sanal oyuncular için catering veya işe alıma ihtiyacınız yoktur ve dijital bir film yapım motoruyla, sonucu dijital karakterlerle ince ayarlarken senaryoyu daha kolay yeniden yazabilir ve sahneyi dijital olarak yeniden çekebilirsiniz.

Dust gibi stüdyolar zaten çok daha ucuz dijital araçlar kullanarak nispeten yüksek kaliteli içerikler oluşturuyor ve günümüzde giderek artan sayıda film, daha önce bu rollerde insanlara ihtiyaç duyan sahneler için figüran olarak işlenmiş insanları kullanıyor.

Peki, yönetmenleri, yazarları, oyuncuları, figüranları, kameramanları ve diğer tüm film çalışanlarını birkaç programcı ve gelişmiş yapay zeka ile değiştiriyor muyuz? Sonuç hala bir film – ve Netflix ve Amazon gibi hizmetler bugün içerik için hiç bitmeyen bir iştah var. Bana öyle geliyor ki video oyunu stüdyoları bu trend bitmeden film stüdyolarını yerinden edebilir.

Tarım

Geleneksel tarım yöntemleri iklim değişikliği nedeniyle büyük ölçüde eskimeye başladı. Çok daha az alanda daha fazla gıda üreten ve şehirlerde bulunan müşterilere çok daha yakın var olabilen depo çiftliklerine taşınıyoruz.

Bu gibi çiftlikler, maliyeti ve kirlenmeyi azaltmak ve geleneksel çiftliklerin genellikle eşleştiremeyeceği bir ölçekte çalışmak için robotlar ve otonom ekipmanlar tarafından giderek daha fazla bakmaktadır.

Buna ek olarak, çiftçiler için sığır eti, tavuk ve diğer hayvansal protein kaynaklarına daha sağlıklı ve lezzetli alternatifler geliştiriyoruz.

Bu değişiklikler sadece hızlı hava değişimi zamanlarında daha güvenilir olmamalı, aynı zamanda çevre için potansiyel olarak daha faydalı olmalıdır, çünkü yağmur ormanlarını temizlemenize gerek yoktur ve artık diğer hayvanları yemeniz gerekmez. Yediğimiz hayvanlardan bazıları, iklim değişikliğine önemli ölçüde katkıda bulunan büyük metan gazı üreticileridir.

Bu, özellikle gıda basmaya başladığımızda çiftçiliğin üretim gibi olacağı anlamına mı geliyor? Geleceğin çiftliği sadece başka bir fabrika olabilir.

Üretim

Robot kullanımının artması ve insan işçi ihtiyacının azalmasıyla depolar ve fabrikalar değişiyor. Fabrikalar, artan otomasyon sayesinde hem çerez kesici ürünlerini hacimde hem de çok daha ucuz özel teklifler üretebilen büyük 3D yazıcılara dönüşür.

Fabrikalar tamamen otomatikleştirildikten sonra hala fabrikalar mı? Yoksa 3D’nin istediğimiz ürünleri isteğe bağlı olarak basıp artan otonom araç ve paket taşıyan drone’ları kullanarak sevk ettiği devasa cihazlar mı?

Tam otomatik 3D baskı fabrikaları daha az kapanmaya sahip olmalı, büyümelerini yavaşlatan enflasyondan daha az etkilenmeli ve tam zamanında üretim modeli kullanarak geçici talebi daha fazla karşılayabilmelidir. Ayrıca, bu otomatik fabrikalar proseslerinin bir parçası olarak 3D baskı kullanacakları için daha küçük, daha yerelleştirilmiş ve muhtemelen lojistik bozulmaya karşı daha dayanıklı olabilirler.

Sarma: Buzdağının Ucu

İçten yanmalı motor (ICE) arabalarının, kişisel robotların, askeri dronların (birkaç yıl içinde askeri pilotlara veya sürücülere ihtiyacımız olmayabilir), fast food restoranlarını büyük gıda otomatlarına dönüştüren fast food robotları ve uydu tabanlı veri ve ses hizmetleri yerine elektriklerin büyük ölçüde bozulması hakkında sayfalarca devam edebilirim – ve zaten Starbucks’tan daha iyi bir fincan kahve yapan gelişmiş kahve otomatlarımız var.

Kişisel ulaşım aslında kişisel mi, yoksa iletişim pazarının bir parçası mı oluyor? Restoranlar, fabrikalar ve 3D yazıcılar teknoloji pazarının bir parçası olmak için birleşiyor mu? Filmler ve video oyunları birleşecek ve farklı deneyimler sağlayacak, ancak aynı oluşturma araçlarını ve arka ucu kullanacak mı? Eğer öyleyse, sonuca ne diyoruz?

PC’ler ve akıllı telefonlar hızla birleşiyor, ancak sonuç gelişmiş bir akıllı telefon mu yoksa daha taşınabilir bir bilgisayar mı? Bunların hepsi önümüzdeki on yıl içinde ele alınacak şeyler ve hangi yeni segmentte olduklarını anlayan şirketler muhtemelen hayatta kalacak. Bu değişiklikleri tahmin etmeyenler ve zamanla gelişenler muhtemelen olmayacaktır.

Ama kesin olan bir şey var ki, bu on yıl hem eşi görülmemiş bir değişimle hem de birçok şirket ve insan aniden çıkmaza girecekleri yolun olduğunu keşfederek tanınacak. Seni uyarmışlar.

TCL Nxtwear Hava Giyilebilir Ekran Gözlükleri

Önümüzdeki aksaklıklardan biri, sonunda onları uygulanabilir kılan bir fiyat ve performans seviyesine ulaşan kafaya monte ekranlardır. TCL Nxtwear Air kafaya monte ekran, bağlı olduğu akıllı telefon veya PC tarafından desteklenmektedir ve gözlüklere dört metreden 140 inç ekran izlemek gibi bir HD görüntü yansıtır.

TCL Nxtwear Hava Giyilebilir Ekran Gözlükleri

Bu çoğunlukla iş veya oyun için bir monitör yerine film izlemek için olsa da, ikinci kategoriye doğru önemli bir adımdır ve sonunda, kafaya monte ekranlar, özellikle Windows 365 gibi bulut hizmetleriyle birleştiğinde, PC’ler ve akıllı telefonlar arasında büyük bir kaymaya zorlayacaktır.

Geniş kullanıma geçtikten sonra, monitörlere, ekranlı dizüstü bilgisayarlara ve hatta kişisel TV’lere olan ihtiyaç geçmişte kalabilir. Birlikte otururken bile, görme yeteneğimize ve benzersiz problemlerimize (renk körülük gibi) ayarlanabilen kendi ekranlarımızı kullanmanın, bugün yaşadığımız büyük ekran deneyimlerinden daha iyi bir çözüm olacağına karar verebiliriz.

Bu en son TCL gözlükleri ilginç kılan şey, önceki nesillere göre yüzde 30 daha hafif olmaları ve bulanık görünmemeleridir. Gözlükler iyi ayrıntı sağlar (sonunda takip edecek 4K gözlüklerin daha iyi olacağını beklememle birlikte), derin renkler ve şaşırtıcı derecede derin siyahlar. Oldukça iyi ses veren hoparlörler oluşturdular ve kulaklıkları genellikle evde bırakabileceğiniz anlamına geliyor (yine de uçaklarda veya başkalarının yakınındayken kulaklık kullanırdım).

700 doların biraz altında olması beklenen bu gözlükler, 140 inç ekranın muhtemelen şimdiye kadar satın aldığınız herhangi bir arabadan daha pahalı olduğunu düşündüğünüzde rekabetçi bir şekilde fiyatlanır, bu da onları potansiyel olarak gerçek bir değer haline getirir – ve haftanın ürünü.

 

 

 

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x