Terabayttan Sonra Ne Gelir?

82
Terabayttan Sonra Ne Gelir?
ads

Bilgisayarın ilk çıktığı dönemlerde Disket sürücüleri vardı. Cebimizde 1,44 Mb (Megabayt) disket taşıdığımız zamanlar kendimizi bilgisayar profesörü sanıyorduk. Teknolojinin hızla gelişmesinden sonra artık disketlerin devri sona erdi. Flaşbellekler artık hayatımıza girdi. 32Mb, 64Mb derken Gigabayte kadar çıktık. Bu da yetmedi bize ve artık daha fazla alan için çalışmalar yapıldı.

Çoğu insan en küçük veri birimlerini, bitleri ve baytları düşünmek için zaman harcamaz. Ancak veri aktarımı veya depolama söz konusu olduğunda, çoğumuz megabaytlar, gigabaytlar ve hatta terabaytlarla ilgileniyoruz. Veri kapasitesi arttıkça, bir sonraki boyutta sabit sürücü aramalısınız?

Veriler genellikle SI (Uluslararası Birimler Sistemi) önekleri kullanır, temel olarak eskiden metrik sistem olarak bilinen sanatçı. Bu sistemin ardından tera- 1000’in dördüncü gücüdür. Tera- sonrası önek 10005veya peta-olmalıdır. Bu nedenle, terabayttan sonra petabayt gelir. Sırada exabyte, sonra zettabyte ve yottabyte var. Ancak, ikili SI ile aynı ölçekte çalışmaz. Onluk güçler yerine ikinin gücü olarak ölçülür. Bilgisayar bilimcileri büyük miktarda veri açısından konuşmaya ilk başladıklarında, en yakın SI önekine yuvarlandılar. Bazen, teknoloji üreticileri hala 1000’in güçlerine yuvarlaktır, ancak aslında 1024’ün (210olan) güçlerinden bahsederler. Özel ikili önekler 1000 yerine 1024’ün güçlerine karşılık gelecek şekilde yapılmıştır, ancak tutarlı bir şekilde kullanılmaz. Bir sabit sürücü 1 terabayt (TB), 1000 4 ,aslında1 tebibyte (TiB) veya 10244kapasitesine sahip olduğunu söylediğinde. İkili önekler kibi-mebi-gibi-tebi-pebi-gider. Terabayttan sonra ne gelir? Petabayt. Ancak bazı durumlarda daha doğru bir şekilde pebibyte olarak adlandırılabilir.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x