Uluslararası Uzay İstasyonu 2031’de Dünya’ya çakılacak

92
Uluslararası Uzay İstasyonu 2031’de Dünya’ya çakılacak
ads

Nasa’ya göre, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) 2031’in başlarında Pasifik Okyanusu’na dalmadan önce 2030’a kadar çalışmaya devam edecek.

ABD uzay ajansı bu hafta yayınladığı bir raporda, ISS’nin okyanusun Point Nemo olarak bilinen bir kısmına çarpacağını belirtti.

Bu, uzay aracı mezarlığı olarak da bilinen Dünya gezegenindeki karadan en uzak noktadır.

2001 yılında Rus uzay istasyonu Mir de dahil olmak üzere birçok eski uydu ve diğer uzay enkazı bu bölgeye düştü.

NASA’dan yapılan açıklamada, gelecekte Dünya’ya yakın uzay faaliyetlerinin ticari sektör tarafından yönetileceği belirtildi.

Beş uzay ajansının yer aldığı ortak bir proje olan ISS, 1998’den beri yörüngede ve 2000’den beri sürekli mürettebatlı. Mikro yerçekimi laboratuvarında 3.000’den fazla araştırma araştırması yapıldı.

Ancak sadece 2024 yılına kadar çalışması onaylanmıştır ve herhangi bir uzatma tüm ortaklar tarafından kabul edilmelidir.

NASA, ISS’yi emekli etme planının, Dünya’ya yakın uzay alanı olan alçak Dünya yörüngelerindeki faaliyetler için ticari sektöre geçişe işaret ettiğini söylüyor.

NASA Genel Merkezi ticari uzay direktörü Phil McAlister, “Özel sektör, Nasa’nın yardımıyla ticari alçak Dünya yörünge destinasyonlarını geliştirme ve işletme konusunda teknik ve finansal olarak yeteneklidir” dedi.

2020’de Nasa, Teksas merkezli Axiom Space şirketine ISS’ye bağlanacak en az bir yaşanabilir modül inşa etmek için bir sözleşme verdi. Ayrıca, üç şirketin uzay istasyonları ve uzaydaki diğer ticari destinasyonlar için tasarımlar geliştirmesi için fon sağlamak için finansman sağladı.

ISS kullanımdan kaldırılmadan önce bu yeni projelerin yörüngede olması umuluyor.

NASA, “alçak Dünya yörüngesinde sağlam, Amerikan liderliğindeki bir ticari ekonomi” yaratmayı umduğunu söylüyor.

Ticari sektör, mürettebat ve kargo teslim etmekten sorumlu özel şirketlerle abd uzay programının zaten önemli bir parçasıdır. Rusya’nın Soyuz ve Progress uzay araçları da kullanılıyor.

Nasa’ya göre, alçak Dünya yörüngelerindeki faaliyetler için özel sektöre geçiş yaparak 1,3 milyar dolar (956 milyon sterlin) tasarruf sağlayacak, bunun yerine derin uzay araştırmalarına harcanabilecek para.

Tasarruf bekleniyor çünkü Nasa, ISS’nin bakım ve operasyonları yerine sadece ihtiyaç duyduğu hizmetleri ödeyecek. NASA ayrıca özel sektör uzay istasyonlarının daha yeni olacağını ve daha az yedek parça gerektirmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

NASA, ISS bütçesini yıllık bazda analiz ettiğini ve tasarruf tahminlerini iyileştirmeye devam edeceğini söylüyor.

Nasa’nın bu hafta yayınladığı geçiş raporu, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin uzay istasyonunun faaliyetlerini 2030 yılına kadar uzatmayı taahhüt ettiğini söylemesinin ardından geldi.

Bununla birlikte, uzatma hala Rusya da dahil olmak üzere uluslararası ortakların desteğini gerektiriyor ve ISS’ye sağlanan fon şu anda sadece ABD Kongresi tarafından 2024 yılına kadar onaylanıyor.

Rusya’nın uzay programı başkanı Dmitry Rogozin, Aralık 2021’de Rus interfax haber ajansına verdiği röportajda, Nasa ile 2024’ün ötesinde çalışmaya istekli olduğunu belirtti.

“Eylemler kelimelerden daha yüksek sesle konuşur”, dedi. “Bu yıl ISS’ye en az 10 yıl sürmesi beklenen yeni bir Nauka modülü gönderdik.”

Roscosmos başkanı ayrıca ABD’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların Rus uzay endüstrisine zarar verdiğinden şikayet etti ve daha önce yaptırımların kaldırılmaması halinde Rusya’nın ISS programına katılımını sonlandırabileceğini söyledi.

ABD ve Batılı ortakları, Ukrayna’yı işgal etmesi halinde Rusya’ya daha fazla yaptırım tehdidinde bulunmalarına karşın, bu yaptırımların tam niteliği henüz bilinmiyor.

Rusya daha önce yapısal yorgunluğun ISS’nin 2030’dan sonra çalışamayacağı anlamına geldiğini söylemiş ve eski ekipmanların “onarılamaz” arızalara yol açabileceği konusunda uyarmıştı.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x