Usta şair Cemal Süreya, ölümünün 32. yılında anılıyor

95
Usta şair Cemal Süreya, ölümünün 32. yılında anılıyor
ads

‘İkinci Yeni’ akımının öncü isimlerinden Cemal Süreya (Cemalettin Seber), ölümünün 32. yılında anılıyor. 9 Ocak 1990’da hayatını kaybeden usta şair, Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği tarafından şiirleriyle ve sanatıyla yeniden yaşatılacak.

Türk edebiyatının usta şairlerinden Cemal Süreya, edebiyatseverler tarafından, ölümünün 32. Yılında anılıyor. Türk şiirinde modernist bir hareket olan İkinci Yeni şiirinin öncü şairlerinden biri olan Süreya, ilk şiir denemelerini ortaokulda eskizlerle, lisede aruzla yapsa da asıl şiir çalışmaları üniversite yıllarında başlamıştı.

Üvercinka (1958), Göçebe (1965), Beni Öp Sonra Doğur Beni (1973), Uçurumda Açan (1984), Sıcak Nal (1988), Güz Bitigi (1988) ve Sevda Sözleri (1990) adlarındaki şiir kitaplarının yanı sıra deneme, eleştiri, günlük ve antoloji türlerinde de yazmıştı. Eserlerinde en sık işlediği temalar aşk, kadın, yalnızlık, sosyal ve siyasal eleştiriler, ölüm ve tanrı düşüncesiydi.

ŞİİRLERİYLE ANILACAK

9 Ocak 1990’da yaşamını yitiren ‘İkinci Yeni’ akımının öncü isimlerinden olan usta kalem, ölümünün 32. yılında Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği tarafından şiirleriyle ve sanatıyla anılacak.

Geçen yıl pandemi koşullarından dolayı yapılamayan etkinlik, Gazeteciler Cemiyeti Cağaloğlu Lokali’nde gerçekleştirilecek.

ads
Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x