VPN Nedir? VPN’in Faydaları Nelerdir?

119
VPN Nedir? VPN’in Faydaları Nelerdir?
ads

VPN, veya Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ), kişilerin internet trafiğini veya çevrimiçi kimliklerini gizli tutmanın en kolay ve en etkili yoludur. Güvenli bir VPN sunucusuna bağlandığınızda, internet trafiğiniz korsanlar, devletler ve internet servis sağlayıcınız dahil olmak üzere hiç kimsenin içine bakamadığı bir şifreli tünel üzerinden gider.

Şifreli VPN bağlantısı

Tüketiciler, çevrimiçi aktivitelerini gizli tutmak ve internet deneyimlerinin dış etkenlerden bağımsız kalmasını sağlamak için VPN kullanırlar.

Şirketler, çok uzaktaki çalışanlarının merkezi bir ofiste aynı yerel ağı kullanıyorlarmış gibi bağlanmalarını sağlamak için VPN kullanırlar ancak bu VPN kişisel bir VPN’den daha az faydalar sağlar.

VPN’in Faydaları Nelerdir?

Konumunuzu değiştirin

VPN kullanmak, sizi ve dünyadaki yerinizi tanımlayan özgün bir numara olan IP adresinizi değiştirir. Bu yeni IP adresi, bağlandığınızda seçtiğiniz konumdaymışsınız gibi gösterecektir: Birleşik Krallık, Almanya, Kanada, Japonya veya VPN sunucusu orada sunuculara sahip olduğu sürece neredeyse her ülke.

Gizliliğinizi koruyun

VPN kullanarak IP adresinizi değiştirmek, sizi takip etmek isteyen web sitelerinden, uygulamalardan ve hizmetlerden kimliğinizi gizlemeye yardımcı olur. İyi bir VPN ayrıca güçlü bir şifreleme katmanı sayesinde internet sağlayıcınızın, mobil operatörünüzün ve sizin dinlemek isteyen herkesin aktivitenizi görmelerini önler.

Güvenliğinizi artırın

VPN kullanmak sizi paket yoklama, kötü amaçlı Wi-Fi ağları, ortadaki adam saldırıları gibi birçok güvenlik açığından korur. Gezginler, uzaktan çalışanlar ve her türden hareket hâlindeki kişiler ücretsiz herkese açık Wi-Fi gibi güvenilir olmayan ağlarda bir VPN kullanırlar.

Ne zaman VPN kullanmalıyım?

Gizlilik sizin için önemliyse VPN’i internete bağlı olduğunuz her seferde kullanmalısınız. VPN uygulaması cihazınızın arka planında çalışır ve böylece gezinme, oyun oynama, indirme gibi çevrimiçi aktivitenizi engellemez. Ve gizliliğinizi her zaman korunduğunu bilerek gönül rahatlığına kavuşacaksınız.

Ancak VPN kullanmanın özellikle faydalı olduğu birkaç durum var:

Seyahat ederken

Dünyayı gezmek, interneti kullanma yönteminizi değiştirmek anlamına gelmek zorunda değil. VPN, siz hâlâ ülkenizdeymiş gibi gizli ve güvenli bir şekilde çevrimiçi olmanızı sağlar.

Dinlenirken

Boş zamanınızı, İSS’nizin veya yerel Wi-Fi ağınızın uyguladığı yavaşlatma veya diğer sınırlamalar olmadan geçirin. Çevrimiçi ortamda yapmayı sevdiğiniz her şeyi gönül rahatlığıyla yapın.

Herkese açık Wi-Fi’ya bağlı olduğunuzd

Kafeler, havaalanları ve parklar gibi herkese açık Wi-Fi erişim noktalarına bağlanmak, özel bilgilerinizi savunmasız bırakabilir. Cihazlarınızda VPN kullanmak, güçlü şifreleme ile sizi güvende tutar.

Oyun oynarken

Diğer ülkelerdeki arkadaşlarınızla birlikte oynayın, kendinizi DDoS saldırılarına karşı koruyun ve oyun sunucusuna daha yakın olan bir VPN sunucusuna bağlanarak pingi ve genel gecikmeyi azaltın.

Dosya paylaşırken

P2P dosya paylaşımı genellikle üçüncü kişilerin IP adresinizi görebilmesi ve muhtemelen ne indirdiğinizi takip edebilmesi anlamına gelir. VPN, IP adresinizi gizler ve yüksek seviye anonimlik ile indirme yapmanızı sağlar.

Alışveriş yaparken

Bazı internet mağazaları farklı ülkelerdeki kişilere farklı fiyatlar gösterir. VPN ile, nereden alışveriş yapıyor olursanız olun, dünyanın en iyi fırsatlarını bulabilirsiniz.

ads
Benzer Yazılar
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x