Windows 8.1 Desteğin Sonu Yaklaşıyor

110
Windows 8.1 Desteğin Sonu Yaklaşıyor
ads

Windows 8.1 alanında sona er: Daha az popüler işletim sistemi sona ermek üzere. Zaten bugün, neredeyse hiçbir kullanıcı bunu kullanmıyor, Ocak 2023’te işletim sistemi Patchday’de son kez kötü amaçlı yazılımdan koruma patchwork alacak.

Microsoft, Apple’ın iPad’ini zamanında popülerleştiren dokunma bandına atlamayı başaralı uzun zaman oldu. Windows 7 de tabletlerde çalıştırdı, ancak sağdan çok kötü. Windows 8’in bunu düzeltmesi gerekiyordu: 2012’de piyasaya sürülen işletim sisteminin birkaç yeni özelliği iPad’e karşı durma potansiyeline sahip olabilir. Microsoft her iki dünyanın da en iyisini birleştirmek istedi ve karma bir işletim sistemi oluşturdu. Başka bir deyişle: Windows 8 masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için değil, aynı zamanda dokunmatik ekranlı (tabletler ve bu özelliğe sahip birkaç yüksek fiyatlı dizüstü bilgisayar) cihazlar için de uygundu. En azından teoride, Windows 8 bahsedilen cihaz türleri için yapılmıştır. Kullanıcı topluluğu sistemi yıllarca reddetti ve çok fazla dağıtım kazanmadı. Bu, web sitesi trafik sıralamasındaki kurulumlar açısından, Windows 8 ve Windows 8.1’in “daha fazla çalışma” altında düşük yüzde aralığında yer alması nedeniyle azalmaktadır.

Windows 8(.1) incelemesi ve güncellemeden etkilenenlerin ne yapması gerektiğine ilişkin ipuçları.

Bugün, Windows 8 esas olarak bazı kullanıcıların zihninde (çoğunlukla negatifte) tutturulmuş, ancak artık neredeyse hiçbir PC’ye yüklenmemiş. Windows 8 veya 8.1 ile birlikte gelen bilgisayarlar için, kullanıcılar genellikle Microsoft’un Windows 10’a ücretsiz yükseltme teklifini kabul etti ve (sevilmeyen) eski sistemin yerini aldı. Windows 8.1’i sıçrama tahtası olarak kullanmak istemeyen ve yükseltmek istemeyen, ancak daha yeni bir işletim sistemi yüklemek isteyenler bile bunu yapma fırsatına sahiptir: Windows 10/11 kurulum iletişim kutusu Windows 8 (.1) anahtarlarını ve Windows 7 lisans anahtarlarını kabul eder.

Yaklaşan Windows 8.1 Güncellemesi Kapalı: Ne Yapmalı?

Microsoft genellikle yeni bir Windows için on yıllık (güncelleştirme) destek vaat eder ve bunu yapar. Windows 8 lisans sahibi olarak aylık güncellemelerden yararlanmak için Windows 8.1’e geçmiş olmak gerekir. Aynı durum eski Windows işletim sistemleri için hizmet paketleri için de geçerliydi; Microsoft, Windows 8 ile bu tür özellik geliştirme paketlerini kaldırdı. Redmond Group’un dağıtımdaki durgunluğa rağmen ve olumsuz itibara yönelik olarak 8.1 sistemi için güncellemeler sağlaması iyidir. Bu nedenle, mutlaka kalan kullanıcı tabanı ve zararlıların açık sözlü hayranları daha az korkmaya sahiptir. Önerimiz: 10 Ocak 2023’e kadar, muhtemelen o gün (güncelleme alındılı son yama günü) veya Şubat 2023 yama gününden kısa bir süre önce (Windows 8.1 artık ilk kez yeni güncellemeler almadığında, 14 Şubat 2023) daha genç bir işletim sistemine geçin.
Windows 10 veya Windows 11’e geçiş düşünüldür. Acele etmene gerek yok. İsterseniz, memnun bir Windows 8.1 kullanıcısı kadar geciktirebilirsiniz. Windows 8.1’in haleflerine göre bir avantajı vardır: daha az sıklık tasalı büyük güncellemeler. Windows 10 için, her altı ayda bir bu tür büyük sürümler vardı, şimdi Windows 10 döngüsü yalnızca yıllık dağıtımla Windows 11 seviyesinde sıralanıyor. Öte yandan, Windows 8.1, yüksek inovasyon temposu için daha az kırpıldı, bu nedenle işlev yelpazesine ve kullanıcı rehberliğine alışmış olan kullanıcıların sürekli olarak yeniden öğrenildiği (özellik dondurma) gerekmedi.
Windows 10 Güncelleme Yardımcısı ile, yükseltme aracını internetten eski bir sürümde indirmeniz koşuluyla Windows 7/8.1’den Windows 10’a yükseltirsiniz. Ancak, Windows 11 kurulum sihirbazı Windows 8.1 altında bile başlamaz (ve Windows 7’de bile), bu nedenle bir Windows 11 yükseltmesi için uygun değildir. Alternatif olarak, Windows 10/11’in yeni bir kurulumu dikkate alınır: Windows 8.1 bir cihaz üreticisi ön yüklemesi olarak mevcutsa, her iki işletim sistemi de önyüklenmiş kurulum programıyla UEFI BIOS ACPI tablosu MSDM’de bir Windows 8.1 anahtarı bulmalıdır. İdeal olarak, bir anahtar sorgusu hiç gerçekleşmez ve bilgisayarınızı çok daha modern bir sisteme kolayca kaldırabilirsiniz. Önemli: Bu kadar temiz bir yükleme gerçekleştirmeden önce, 8.1 sisteminizin bir yedeğini oluşturduğunuzdan emin olun. Yükseltmeden önce bir yedekleme, yordam mevcut programları, dosyaları ve ayarları devraldığı için çok önemli değildir, ancak yine de dikkatli doğalar için önerilir.

İncelemede Windows 8.1: Reddedilen işletim sistemi

Windows 8.1, Microsoft’un ana akım ve genişletilmiş destek modeline güvendiği ve Windows 10’dan beri var olan çevik ürün geliştirmenin henüz taşınmadığı son işletim sistemiydi. Genel ve genişletilmiş destek şu anlama gelir: İşletim sistemi piyasaya sürüldükten sonraki ilk beş yılda (pc’ye yüklendikten sonra değil), sistem beş yıl boyunca güvenlik düzeltmeleri ve özellik iyileştirmeleri alır. Buna genel destek veya temel destek denir. Bu süre sona erdiğinde, Windows da beş yıl boyunca Genişletilmiş Destek’e geçer. İşlevsel iyileştirmeler burada eksiktir ve sistem sağlayıcısı işletim sistemini yalnızca güvenlik güncelleştirmeleriyle dikkate alıp dikkate sunuyor. Ana destek uzun süredir bitti (9 Ocak 2018’den bu yana), genişletilmiş destek yakında sona eriyor. Bununla birlikte, Windows 7 ile, genel desteğe ek olarak, genişletilmiş desteğin süresi de doldu, ikincisi 2020’nin başında tamamlandı. Windows 8.x, genel desteğin bir parçası olarak büyük işlevsel optimizasyonlardan geçmedi, ücretsiz 8.1 güncellemesi (Windows 8 kullanıcıları için ücretsiz, Windows 7 lisansları için ödendi) bir istisnaydı.

Windows 8(.1) kutucuğu GUI’ si, bu işletim sistemi için Windows 11’in ortalanmış görev çubuğu kadar biçimlendirici ve yenilikçidir. İkinci işletim sistemi daha iyi gelir farkı ile.

Windows 8.1 sürümü, Windows 8’i bu kadar popüler olmayan bazı zayıflıkları düzeltti,ancak 8.1 sistem sürümü bile popülerlik açısından neredeyse hiç zemin hazırlayamadı. Örneğin, Windows 8.x’ in Başlat menüsü olarak program çağrıları sunan ve her zaman tam ekran modunda çalışan bir kutucuk arabirimi vardı. Döşeme arayüzü stilde bir molaydı, pencereli masaüstü bilgisayarda çalışan ve şu anda Windows tuşuyla Modern UI kutucuk arayüzü olarak adlandırılan eski Metro’u çağıran herkes, iki dünya arasında ileri geri geçiş yaptı. Bazıları birbirine ait olmayan şeyin birlikte büyüdüğünü belirtmiş. Örneğin, masaüstü ortamında bir YouTube videosu izlediyseniz, videoyu tamamen Metro ile kapladınız. Bu, Windows 7 Başlat menüsünde farklıydı, bu öncül motor sistemiyle, Başlat menüsü ekranın sadece küçük bir bölümünü kaplamıştı.

Windows 8(.1) ve 10’daki Windows Gezgini, Windows 7 muadilinden açıkça öne çıkıyor.

Boyut oranlarından bahsetmişken: Geniş Windows 8 Başlat menüsü, PC için bir başlangıç arayüzü olarak da hizmet etti. Windows 8’i önyüklediyseniz, masaüstünü değil, hantal görünümlü Metro kullanıcı arabirimini gördünüz. Klasik masaüstüne gitmek istiyorsanız, “Masaüstü” adlı bir kutucuğa tıklamanız gerekiyordu. Windows 8.1 fabrikada masaüstüne geri ön yüklendi ve bilgisayarınızı kullanırken Metro veya Masaüstü’nü kullanmaya başlamak isteyip istemediğinizi seçmek için görev çubuğu ayarlarına bir seçenek ekledi. Döşeme konsepti, Windows 10’a kadar dayandı ve dahil olmak üzere, Windows 11 bu arada anakronik çalışma konseptinin son kalıntılarını sildi. Buna ek olarak, Microsoft Başlat düğmesinin kaldırılmasıyla kullanılabilirlik sahtesi yaptı: Windows 8, Windows 95 ile tanıtılan öğeyi görev çubuğundan sildi. Windows 8.1, ciddi kullanıcı hoşnutsuzluğu yaşadıktan sonra Başlat düğmesini geri getirdi.

Ancak, eleştirmenler tarafından umut edilen işleve sahip değildi: Her zamanki gibi, bu arada artık Windows Vista / 7’nin renkli aydınlatma etkisine sahip olmayan Başlat düğmesi Modern kullanıcı arabirimini açtı. Klasik Başlat menüsünden iz yok. Diğer sıkıntılar, popüler arayüz Aero Glass’ın atlanmış olmasıydı (sadece Windows 10 nüanslarda Akıcı Tasarım ile yeniden ortaya çıktı, bu görünüm Windows 11’de de mevcut). Uygulama desteği ve kendi uygulama mağazası Windows 8’in (.1) avantajlarıydı, ancak (dokunmatik) uygulama yelpazesi, Windows 10 mağazasının ilk günlerinde olduğundan daha da seyrekti. Uygulamalar Windows 8’de (.1) her zaman tam ekran modunda çalışır, çünkü Windows 10 bu isteğe bağlıdır. Bazı Windows 8.1 hastaları bu teknik başarıyı Stardock’un ModernMix shareware’i ile yükseltti.

 

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x