Windows’da Programlar Nasıl Kaldırılır?

86
Windows’da Programlar Nasıl Kaldırılır?
ads

Bir uygulamayı Windows bilgisayarından kaldırmak, simgesini Geri Dönüşüm Kutusu’na sürükleyip bırakmaktan daha fazlasını gerektirir. Her program, desteklemek için işletim sisteminin farklı bölümlerine yüklenen bir dizi dosya gerektirir. Bu destek dosyaları ve konumları yazılımın türüne ve karmaşıklığına göre değişir, ancak bunları kaldırmak yazılımı bilgisayarınızdan tamamen silmek için önemlidir.

Neyse ki, çoğu program için, uygulamaları ve onları destekleyen dosyaları tek bir basit işlemle kaldırmak kolaydır.

  • Windows 10‘da, Başlat Menüsü’ne giderek, Tüm Uygulamalar listesinde uygulamayı seçerek ve uygulamaya sağ tıklayarak programları kaldırabilirsiniz. Açılan menüden “Kaldır”ı seçin.
  • Windows 8 sistemi kullanıyorsanız, ekranın sol alt köşesine sağ tıklayarak Denetim Masası’nı açın, ardından uygulamalar listesinden “Program Kaldır”ı seçin. (“Programlar” altında alt listeye alınır.) Listeden, kaldırmak istediğiniz programa tıklayın
  • Windows 7‘de, Başlat menüsünü açın ve sağ bölmeden Denetim Masası’nı seçin. Programlar ve Özellikler’e gidin. Ardından “Program Kaldır”ı seçin. Listeden, kaldırmak istediğiniz programa tıklayın.
  • Kalan Windows XP kullanıcıları için, Başlat düğmesini tıklatarak uygulamaları kaldırın, ardından Denetim Masası’ndan Program Ekle veya Kaldır’a gidin. Bu, Windows Vista ile de çalışır.

Bu yöntemin çalışmayabileceği bazı programlar vardır. Bunlar için, Denetim Masası’nı kullanarak Windows’un önceki sürümlerinde olduğu gibi Ayarlar menüsünden kaldırabilirsiniz. Başlat Menüsü’ne sağ tıkladıktan sonra Ayarlar’ı seçin. Ayarlar ekranında Uygulamalar’ı seçin. Uygulamalar listesinde, kaldır düğmesine erişmek için sağ tıklatabilirsiniz.

Size bunları kaldırma seçeneği vermeyen bazı uygulamaların nerede olduğunu görebilirsiniz. Bunun birkaç nedeni olabilir. Kayıt defteri anahtar adı 60 karakterden uzunsa, bunun nedeni bu olabilir. Bu durumda, kayıt defteri adını düzenleyerek sorunu çözebilirsiniz. Dikkatli olun — Microsoft, yanlış yapıldığında kayıt defterini düzenlemenin ciddi sorunlara neden olabileceği konusunda uyarır ve önce kayıt defterini yedeklemenizi önerir.

Microsoft’un kurulu tutmanızı istediği bazı uygulamalar vardır (Xbox, Posta, Takvim, Hesap Makinesi ve Mağaza gibi.) Windows 10’da, bunlardan bazıları PowerShell. Bu yöntem kayıt defterinizi düzenlemenizi gerektirmese de, bu uygulamaları sildiğinizde yine de dikkatli olmalısınız.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x