Yalnız Yaşamayı Kucaklamanın 12 Yolu

132
Yalnız Yaşamayı Kucaklamanın 12 Yolu
ads

İlk defa tek başına ev mi kuruyorsun?

Eğer bir ya da iki kardeşinizi terk ettiyseniz, ki bu benim felsefesini uygular ya da bir dizi kötü oda arkadaşından sonra yeni bir şey denemeye karar verdiyseniz, kendinizi hazır hissedebilirsiniz.

Ama belki de yeni koşulların seni pek heyecanlandırmıyordur. Eğer sadece bir ortakla bir ayrılık yaşadıysanız veya umduğunuz gibi sonuçlandırmayan başka planlarınız varsa, durumu gölgeleyen hayal kırıklığıyla yeni yerinize yerleşebilirsiniz.

Ne hissederseniz hissedesiniz – heyecan, stres veya aradaki herhangi bir şey – biraz gergin olmak da normaldir.

Ama kesinlikle yalnız yaşayabilirsin, güvenli bir şekilde, dünyada yalnız hissetmeden. İşte yeni bulduğunuz yalnızlığınızı kucaklamanıza ve yalnız yaşamada tatmini bulmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

1. Kendinizi daha iyi tanıyın

Yalnız yaşamak, kendinizle olan en önemli ilişkiniz üzerinde çalışmak için zaman bulmanıza yardımcı olabilir.

İlk kez yalnız yaşayana kadar, zamanınızın çoğunu başkalarının yanında geçirmek oldukça yaygındır. Yine de arkadaşlarınızla, ailenizle ve romantik partnerlerinizle güçlü bağlantılar sürdürmeye odaklandığınızda, kendinizle olan ilişkiniz arka tarafta olabilir.

Kendinizi hayal ettiğiniz kadar iyi tanımadığınızın farkındaysanız, şimdi hayatınızı gerçekten ele geçirme şansınız var. Kendini keşfetme yolculuğu bu yeni macerayı başlatmak için harika bir yol olabilir

Boş zamanlarınızda ne yapmaktan hoşlandığınızı, en sevdiğiniz yiyecekleri ve tüm bu Netflix’i izlemekten gerçekten zevk alıp almadığınızı düşünebilirsiniz (bunda yanlış bir şey yok). Ama daha derin soruları da unutma.

Evden yeni ayrıldıysanız veya bir ilişkiyi bitirdiyseniz, gelecekteki hedefleri ve kişisel değerleri keşfetmek kimliğiniz ve hayatınızın kat etmesini istediğiniz yol hakkında biraz fikir edinmenize yardımcı olabilir. İyi gelişmiş bir benlik duygusu, başkalarıyla olan ilişkilerden ne istediğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu belirlemeyi kolaylaştırabilir.

Bunların hiçbiri hemen net görünmüyorsa endişelenmeyin, çünkü bu tür keşifler zaman alabilir.

İpucu: Düşüncelerinizi izlemek ve sıralamak için günlük kayıt tutun.

2. İlişkilerinizi güçlendirin

Ruh aramanın yanı sıra, yalnız yaşamak size ilişkilerinizi inceleme ve refahınız için fazla bir şey yapmayanları not etme şansı verir.

Belki oda arkadaşının arkadaşları otomatik olarak senin arkadaşın oldu ama sen hiçbirine yakınlaşmadın. Ya da geçen yılın çoğunu partnerinle takılarak geçirdin, suçluluk duygusuyla arkadaşlarınla arandaki mesafeyi hissettin.

Bu hikayeler tanıdık geliyorsa, sizi ayağa kaldıran ve hayatınıza değer katan insanlarla olumlu ilişkileri belirlemek için biraz zaman ayırın. İleride, bu önemli bağlantılara öncelik verebilirsiniz.

Unutmayın, boş zamanlarınızı sizi mutsuz eden insanlarla geçirme yükümlülüğünüz yoktur, bu yüzden zamanınızı anlamlı arkadaşlıklara yatırın.

3. Kendinizi en yalnız hissettiğinizde belirleyin

Yalnız yaşamaktan ne kadar keyif alırsanız çekin, zaman zaman kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Bu duygular, insanları görmekle ilişkilendirdiğiniz zamanlarda ortaya çıkabilir.

Siz ve önceki oda arkadaşlarınız genellikle işten aynı anda döndüyseniz, eve boş bir eve gelmek zor olabilir.

Ya bir ilişkiden yeni ayrıldıysan? Eşinizin yanında sarılmanın samimiyetini kaçırmak kesinlikle normaldir (ancak yatağın şimdi kendinize olmasını sevmek de tamamen normaldir).

Sabah insanıysanız ve kahvaltı üzerine konuşmayı gerçekten özlüyorsanız, arkadaşlarınızla brunch planlamayı deneyin. Akşamlarınız sessiz ve boş hissettiğinde, işten gevşeyip akşam yemeği hazırlarken biraz müzik açın.

Yalnızlığınız doğada daha fizikselse, kendinize sarılmanın değerini göz ardı etmeyin.

4. Bir evcil hayvan düşünün

Her zaman tüylü bir arkadaşa hasret miydin? Şimdi senin şansın, çünkü artık oda arkadaşının alerjisi ya da kardeşinin köpek korkusu hakkında endişelenmene gerek yok.

Bir evcil hayvanla, asla boş bir eve geri dönemeyeceksiniz. Evcil hayvanlar ayrıca YouTube’daki sayısız evcil hayvan videosunun kanıtladığı gibi fiziksel konfor (bir köpeği okşamak ruh halini artıran hormonlar bırakabilir) ve eğlence sunar.

Günler biraz amaçsız mı? Evcil hayvana sahip olmak, düzenli beslenme ve bakıma ihtiyaç duyduklarından, bir programa bağlı kalmayı kolaylaştırır. Daha fazla dışarı çıkmak için bir nedene ihtiyacınız varsa, bir köpek sizi birkaç günlük yürüyüşten sorumlu tutacaktır.

Kedi ya da köpek olamaz mı? Bir kuş, balık, sürüngen veya küçük memeli düşünün. Oldukça sevilebilir veya sevimli olmayabilirler, ancak yine de harika evcil hayvanlar yapabilirler. Sadece bir karar vermeden önce bakımlarını okuyun – bazıları özel diyetlere ihtiyaç duyarken, diğerleri taahhüt etmeye hazır olduğunuzdan daha uzun yıllar yaşayabilir.

Bağlılık sorunlarından bahsetmişken, teşvik programlarına da bakabilirsiniz. Birçok barınakta, ihtiyacı olan hayvanlar için geçici olarak bir ev sağlamanıza izin veren programlar vardır. Hayvan rahat bir evde gevşiyor ve tüm bağlılık olmadan bir evcil hayvanınız oluyor – herkes kazanıyor!

5. Topluluğunuzla bağlantı kurun

Yalnızlık her zaman hayal edebileceğin bir yere gelmez.

Buna göre 2016 araştırması, yalnız yaşayan insanlar genellikle arkadaşlarıyla veya topluluklarında evli insanlardan daha fazla zaman geçirirler ve mutsuz evliliklerde birçok insan yalnız yaşamamalarına rağmen yalnızlık duygularını bildirir.

Evet, bu yalnız yaşamanın aslında yalnız olmayanlardan daha az yalnız hissetmene neden olabileceği anlamına geliyor.

Anahtar, topluluğunuza bağlanmanın yeni yollarını keşfetmektir.

6. Bazı yapı ekleyin

Düzenli bir programı takip etmek, amaç ve motivasyonun artırılmasına yardımcı olabilir , sonuç olarak genel refahı artırmak.

Rutinler genellikle stres ve yalnızlığı hafifletmeye yardımcı olur, çünkü meşgul olmak sizi istenmeyen duygulardan uzaklaştırabilir . Arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle düzenli planlar yapmak da yalnızlığı ve kaygıyı uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Sadece programınızı çok dolu paketlemekten kaçının. Kendinizi fazla rezerve etmek, zihinsel olarak kontrol etmenize ve zevk ettiğiniz şeyleri dikkatlice takdir etmenizi sağlayabilir. Bunun yerine, sadece ek zorluklar yaratabilecek hareketlerden geçebilirsiniz.

Göz önünde bulundurulacak bazı ipuçları:

 • Her hafta ev temizliği, ayak işleri ve diğer işleri için zamanlayın, böylece bunlar birikmez.
 • Her gün aynı genel saatte yatmaya ve uyanmaya çalışın.
 • Rahatlamak ve hobiler için zaman ayır.

Ve son olarak, bir rutin size çok iyi gelse de, her dakikayı planlamaya gerek yok. Doğallık için yer bırakmanın da birçok faydası var!

7. Yeni şeyler deneyin

Yeni ilgi alanlarını keşfetmek, kendini keşfetmenin önemli bir parçasıdır.

Seyircilerin önünde deney yapmak her zaman kolay değildir. Aile üyelerinin, oda arkadaşlarının veya romantik partnerlerin önünde yeni şeyler deneme konusunda gergin hissedebilirsiniz. Ya sanatsal yeteneğin yoksa? Ya da derslere ve pratiklere zaman ve para harcadıktan sonra gitar çalmayı sevmediğinizi mi öğrenmek?

Bu soruların bir değeri olsa da, biraz deneme ve başarısızlık olmadan bir hayatın oldukça sınırlı olabileceğini de düşünmeye değer. Aynı şeyleri aynı insanlarla yapmak ille de kötü değildir. Ancak tipik kalıplardan çıkmak bakış açınızı genişletebilir, büyümenize yardımcı olabilir ve sizi yeni insanlarla bağlayabilir.

Artık kimse izlemediğine göre, her zaman denemek istediğiniz şeyleri keşfetmek için kendinize meydan oku – yeni pişirme stilleri, el sanatları veya KENDIN yap projeleri, fiziksel aktiviteler, hatta yeni müzik ve film türleri.

Çevrimiçi video eğitimleri veya nasıl yapılır blogları, önemli miktarda para yatırmadan önce bir şeyle gerçekten ilgilenip ilgilenmediğinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

8. İdeal alanınızı oluşturun

İç tasarım yalnızlık duygularını kovmaya yardımcı olmasa da, tamamen size ait bir alan yaratmak, kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

Yeni bir yerde huzursuz veya şaşkın hissetmek yaygındır. Ama gerçekten ev gibi hissettirmek için çaba sarf ettiğinizde, uzun bir günün sonunda geri dönmek istediğiniz rahatlatıcı bir sığınak haline gelir.

Yerleştikçe, garaj satışlarını ve benzersiz parçalar için ikinci el mağazaları inceleyin. Nevresim ve nevresim seçerken, gözünüzü çeken veya sadece kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan renklerle gidin.

Mobilyalarınızı istediğiniz gibi düzenleyin ve sizi mutlu eden sanatı sergileyin – çünkü kimse size aksini söyleyemez.

Birkaç bitki eklemeyi de düşünün. Bahçe için alanınız olmasa bile, iç mekan bitkileri evinizi aydınlatabilir ve refahınızı artırabilir.

9. Sağlıklı yaşam öncelik

Düşünecek başka kimseniz olmadığında, yerleşik alışkanlıklar kaymaya başlayabilir. Belki normal bir uyku saatinden vazgeçip, atıştırmalıklar lehine besleyici yemekleri atlar, 2 gün boyunca aynı kıyafetleri giyer ve tüm şarap şişesini bitirirsiniz çünkü neden olmasın?

Ara sıra bunları yapmak önemli olmayabilir, ama bir düzen yapmak muhtemelen size bir iyilik yapmaz.

Bununla birlikte, iyi öz bakım uygulamaları duygusal ve fiziksel refahınızı artırabilir ve iyi hissetmek yalnızlığı daha verimli bir şekilde yönetmeyi kolaylaştırabilir.

Şu stratejileri deneyin:

 • Her zaman atıştırmalıklara veya teslimata güvenmemek için yemek planlaması ve yemek hazırlama için zaman ayırın.
 • Düzenli egzersiz için motivasyon toplarken zorlanıyorsanız bir egzersiz arkadaşı bulun.
 • Günden güne hissettiklerinizin farkındalığını artırmak için meditasyon yapmayı deneyin.
 • Sizin için en doğal olanı belirlemek için uyku ve uyanma sürelerini deneyin.
10. Olumlu yanlarını bulun

Yalnız yaşamak özgür olmak olabilir. Odanızdan çıkmak veya atıştırmalıklarınızı uyarılarla etiketlemek için giyinmenize gerek yoktur ve kimin duyabileceği konusunda endişelenmeden kendinizle konuşabilirsiniz.

Yalnız yaşamanın faydaları bu acil artıların çok ötesine uzanıyor.

Yalnız yaşamak şunları yapabilir:

 • yaratıcılığı ve hayal gücünü artırmaya yardımcı olmak
 • şarj etmek için zaman bulmanıza yardımcı olur
 • daha fazla kişisel gelişime yol açma
 • tutkulara odaklanmanızı sağlar

11. Doğaya geri dönün

Dışarıda vakit geçirmek sadece sizi evden çıkarmakla olmaz, aynı zamanda stresi hafifletirken dünyaya daha bağlı hissetmenize de yardımcı olabilir.

Dışarıda biraz zaman geçirin ve etrafınızdaki dünyayı gerçekten dinleyin – kuş tınısı, dalgalar, akan su, hışırdayan ağaçlar olsun. Bu, gezegendeki başkalarına karşı şefkat ve akrabalık duygularını güçlendirebilir ve daha az yalnız hissetmenize yardımcı olabilir.

12. Destek için ulaşın

Yalnız yaşamak herkese göre değil. Uzun süreli yalnızlığın tadını çıkaramayabilirsin ve bu tamamen sorun değil. İhtiyaçlarınızı kabul etmek, refahınızı destekleyen bir yaşam durumu bulma yolunda adımlar atmanıza yardımcı olabilir.

Kalıcı yalnızlık veya diğer duygusal sıkıntılarla ilgili zor zamanlar geçiriyorsanız, bir terapist bu duygularda gezinmenize, yalnızlığın depresyon gibi daha ciddi bir şeyle ne zaman ilgili olabileceğini belirlemenize ve yararlı başa çıkma stratejilerini keşfetmenize yardımcı olabilir.

Sözün özü

Kendi başına yaşamayı tercih etsen bile, her zaman kolay değildir. Kişisel alana değer verebilirsiniz, ancak yine de insan etkileşimi için özlediğiniz anlar vardır. Başkalarıyla bağlantı kurmayı zorlaştıran kriz zamanları sizi izole edebilir ve daha fazla sıkıntıya neden olabilir.

Ama unutma, yalnız yaşasan bile, gerçekten yalnız değilsin. Sevdikleriniz sadece bir çağrı veya mesaj uzaktadır – ister hasta, ister üzgün olun, ister şimdiye kadar gördüğünüz en büyük örümceğin duşunuzda ikamet aldığını söylemeniz gerekir.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x