Yeni bir lider seçmelisiniz

153
Yeni bir lider seçmelisiniz
ads

Yeni bir lider seçmelisiniz

Yerde bulduğu bira kapağı üzerinde gezinen karıncanın yüzündeki mutluluk uzaklardan dahi görülüyordu. Yuvasından kafasını çıkaran başka bir karınca onun bu halini gördükçe hayatlarının devamı için endişe ediyordu. Birden karşıdan gelen sokak köpeklerini gördü. Hızlı adımlarla, bira kapağının içindeki liderlerine doğru harekete geçti.

-“yine geldiler. Neden gelip başımızda durmuyorsun? Yuvamızı dağıtacaklar. Niçin gelip bizi örgütlemiyorsun?”

-“başınızın çaresine bensiz de bakabilirsiniz” lider olanı biteni umursamıyordu.

-“sen bizim liderimizsin. Köpekler yuvamızı dağıtırken onlarla en önde mücadele etmen gerekiyor, bira kapağını koklaman değil!”

-“sen de köpeklerden kaçıp burada saklanmaya gelmiş olmayasın?” lider, karıncayla dalga geçiyordu.

Karınca, liderinin sorumsuzluğu karşısında şaşırmıştı. Kızgınlıkla yuvasına döndüğünde köpekler çoktan gitmişti. Hemen diğer karıncaları da toplayıp liderlerini şikâyet etmek için solucana gitmek üzere harekete geçti.

-“hayrola çocuklar?” solucan, güçsüz hayvanların dertlerini dinleyen, onlara fikir gösteren bir sokak sakiniydi. Yaşlı ve güçsüzdü ama gerçek gücü aklıydı.

-“liderimiz bize yardımcı olmuyor. Bütün gününü bira kapaklarını koklayarak geçiriyor. Köpeklerin saldırısında yuvada bulunmuyor. Hayatımız tehlikede” dedi karınca.

Solucan, karıncaların şikâyetleri bitince onlara güzel bir hikâye anlattı.

“hayatta aldığımız kararlar, hayatımızı etkiler çocuklar. Onu siz lider seçtiniz. Şimdi sonuçlarına katlanmalısınız.” Solucanın sözlerini bir başka karınca kesti.

-“ne yani, lideri haklı mı buluyorsun?

-“tabiî ki hayır. Yapmanız gereken ya onu bu haliyle kabul etmek ya da yeni bir lider seçmek”

-“o liderliği asla bırakmaz”

Eğer yapılanlardan şikatetçiyseniz ülke kötüye gidiyor diyorsanız seçim sizin elinizde ya yeni bir lider seçersiniz yada böyle devam etmesine göz yumarsınız. Ve bir gün gelir sizin çocuklarınızda o liderin yönettiği ülkede mahvolur.

ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x