Zihninizi Nasıl Pozitif Eğitirsiniz?

81
Zihninizi Nasıl Pozitif Eğitirsiniz?
ads

Zihninizi Nasıl Pozitif Eğitirsiniz?

Tek ihtiyacımız olan zihnimizi pozitif olacak şekilde eğitmek için biraz pratik yapmak. Neyse ki, iyimserliğinizi artıracak birçok küçük rutin var ve birçoğu gerçekten eğlenceli. Tavrını değiştirmek ve iyi tarafından bakmak istiyorsan bunları deneyerek hayata bakış açını değiştirebilirsin. İşte size özel bir eylem planı: Bu sağlıklı alışkanlıkları deneyin ve tüm gün pozitif kalmayı kolaylaştırın.

1) Her güne olumlu bir notla başlayın.

 

Güne gülümseyerek uyanmak sabahınızı hemen aydınlatacaktır. Sizi mutlu bir zihin çerçevesine sokacak bazı rutinlere atlayın. Senin için, bu rahatlatıcı bir fincan yeşil çay yudumlamak ya da radyoda komik bir DJ dinlemek gibi görünebilir. Size neşe getiren her ne olursa olsun, yaptığınız ilk şey olduğundan ve kesinlikle dört gözle bekleyeceğiniz çok şey olacağından emin olun.

 • Sadece bir gülümseme stres hormonlarınızı düşürebilir ve beyninizi mutlu olduğunuza ikna edebilir.
 • Bir gülümseme de kalp sağlığınızı iyileştirebilir ve kapıdan çıktığınızda insanları size çekebilir.
 • Sizi gülümseten sabah rutini gerçekten benzersizse sorun değil – sizi neyin ayağa kaldırdığına ve hareket ettirip ettirmediğine odaklanın!

2) Minnettarlık alıştırması yapın.

Deneyimler için şükretmek hayatınızı takdir edersiniz. İyi bir şey olduğunu fark ettiğinizde, dünyanın size sunabileceği çok şey olduğunu fark edeceksiniz. Küçük ve önemli ayrıntılara dikkat etmeye devam edin. Geçmiş, şimdiki zaman veya gelecekle ilişki kurabilirler. Sevgi dolu bir anı, şu anda olanlara minnettarlık ya da ortaya çıkmak üzere olanlara dair umut kalbini ısıtabilir. Minnettarlığı alışkanlık haline getirmek için şu ipuçlarından bazılarını deneyin

 • Bir “teşekkür” mesajı gönderin, bit not defterine günlük bir giriş yazın veya biri size yardım ettiğinde zihinsel bir not yazın.
 • Şu anda sizi motive edecek bir ayrıntıya odaklanın. Örneğin, “Rüzgar çanları bu esintide kulağa harika geliyor” diyebilirsiniz.

3) Olumlu olumlamalar kullanın.

Güvenle konuşmak stresli olsanız bile moralinizi yüksek tutar. Ortaya çıkan herhangi bir slogan, ne kadar akıllı ve yaratıcı olduğunuzu güçlendirir. Kendinize söyledikleriniz performansınızı etkiler, bu yüzden “Hayatı nasıl idare edeceğimi bilmiyorum” derseniz, herhangi bir sorunu çözecek güce sahip olduğunuzu unutursunuz. Koşulların üzerinde çok fazla kontrolün olduğunu kendine hatırlat. Kendinize karşı nazik olun, inanılmaz değerlerinizi veya kendiniz hakkında sevdiklerinizi gündeme getirin ve şöyle bir şey söyleyin:

 • “Zeki ve becerikliyim. Bugünleri muhteşem hale getirmenin bir yolunu bulacağım.”
 • “Merhametten ilham alıyorum. Bugün karşılaştığım herkese karşı nazik olacağım.”
 • “Elimden gelenin en iyisini yapmam önemli ve önemli olan da bu.”

4) Negatif tetikleyicilerinizi tanımlayın.

Tepkilerinizi fark etmek, ilerlemenize ve ruh halinizi iyileştirmenize yardımcı olur. Olumsuz bir duygusal “tetikleyici”, stresli veya acı verici bir anıyı gündeme getiren her şeydir. Şu anda olanları geçmişle karşılaştırdığınızda, büyük bir fark olduğunu göreceksiniz. Önce kendine hangi duygunun ortaya çıktığını söyle. Ardından, eski bir deneyime bağlayın. Son olarak, şu anda nasıl davrandığınızı değiştirebileceğinizi kendinize hatırlatın. İşte bu üç adımlı sürecin bir örneği

 • “Şu anda çok hayal kırıklığına uğramış hissediyorum çünkü biri beni hizaya kesti.”
 • “Bu bana ailemin beni okula geç bıraktığı ve geç olduğum için başımın belaya girdiği zamanları hatırlattı.”
 • “Aslında şu an tamamen iyiyim çünkü bugün işim yok. Fazladan 30 saniye beklemek sorun değil.”

5) Olumlu konuşmalar kullanın.

Kendinize şefkatle davranmak, kim olduğunuzu kutlamanıza yardımcı olur. Özeleştiri yaptığınızı fark ederseniz, senaryoyu çevirin ve kelime seçiminizi değiştirin, böylece sizi teşvik eder. Önce adını söyle ki beynin kendi kendine konuştuğunu fark etmesin. Ardından, tek bir olumsuz ayrıntıya sahip olmayan yeni bir ifade kullanın. Son olarak, kendinle ilgili sevdiğin şeyle bitir. Kendi imajını değiştireceksin ve aynada harika birini göreceksin. Buna benzer üç adımlı bir kendi kendine konuşma etkinliğini deneyin.

 • Adınla başla. Örneğin, “Barış…” deyin.
 • Dilinizi değiştirin. Örneğin, kendinize “Bu partide kendinizi utandıracaksınız” demek yerine, “Bu gece kesinlikle bir sürü yeni insanla tanışacaksınız” gibi moral verici bir konuşma yapabilirsiniz.
 • Kendini severek bitir. “Gerçekten iyi bir dinleyicisin. Başkalarının söyleyeceklerini önemsemene bayılıyorum.

6) Gününüzde önemli noktalara bakın.

Üç iyi şeyi fark etmek mutluluğu refleks yapar. Çevrenizi “taradığınızda” ki öne çıkanları aradığınızda, beyninizin dünyayı nasıl gördüğünü eğitirsiniz. Sizi gülümsetecek her şeyi yakınlaştırdığınızdan emin olun ve hayatın eğlence ve merakla dolu olduğunu görmeye başlayacaksınız. 

 • “Bu kahve mükemmel tatlı, barista çok hoş ve yanımdaki köpek çok sevimli.”
 • “Bugün, inanılmaz bir duvar resmi gördüm, bazı sanat malzemeleri aldım ve inanılmaz bir indirim aldım.”
 • “Yaşlı bir kadının alışverişini taşıyan bir yabancı gördüm, gaziler için evler inşa eden ünlüleri okudum ve bir çocuğun kardeşleriyle şeker paylaştığına şahit oldum.”

7) Arkadaşların için iyi örnek ol.

Çevrenizdeki herkesi motive etmek hedeflerinize odaklanmanıza yardımcı olur. Sağlıklı ve üretken alışkanlıkları paylaştığınızda, sevdiklerinizi ayağa kaldıracak ve kendinize gerçekte neyin işe yaradığını hatırlatacaksınız. Başardıklarınız hakkında konuşun ve arkadaşlarınızın başarıya giden yol haritalarını oluşturmalarına yardımcı olun. Hem kendinizi hem de ağınızı sorumlu tutmak için şöyle bir şey söyleyebilirsiniz.

 • “Mesleki gelişim için bir kursa kaydoldum! Sizi bir sonraki seviyeye taşıyacak ne düşünüyorsunuz?”
 • “Sabah 7’de uyandım. Bu sabah koşturacağımdan emin olmak için. İlk başta zordu, ama kesinlikle buna değerdi. Size yardımcı olacak bir rutin nedir?”
 • “Hepiniz neyin peşindesiniz?! Arayı kapatırken kendimi hep çok ilham verici hissediyorum.”

8) Başkalarına yardım edin.

Nezaket eylemleri gerçekleştirmek özgüveninizi artırır. Başka birinin yaşam kalitesini artırabileceğinizi gördüğünüzde, anında güçlenmiş hissedeceksiniz. Gönüllü olun veya sadece diğer insanlara nasıl iyi davranabileceğinize odaklanın – her gün başkalarını canlandırma yeteneğine sahip olduğunuzu kanıtlayacaksınız. 

 • Çöp topluyor. Kimse bunu yaptığını görmese bile, her şeyin ne kadar dağınık olduğunu görecekler.
 • Evcil hayvan barınağına evcil hayvan maması bağışlamak. Personel malzemeler için minnettar olacaktır.
 • Bir yabancıya gülümsüyor. Dünyanın dost canlısı bir yer olduğunu görmelerine yardım edeceksiniz.

9) Kendinizle dahi olsa şakalaşın.

Gülmek gerginliğinizi yatıştırır ve ruh halinizi hafifletir. Çatladıktan sonra kendinizi harika hissetmenizin birçok nedeni vardır – akciğerlerinizi, kalbinizi ve kaslarınızı çalışan bir ton oksijen alırsınız. Bu fiziksel tepkiler, tüm vücudunuzu rahatlatacak endorfin salgılayacaktır. 

 • Favori bir stand-up komedyeni seçin ve günlük mizah dozu için podcast’lerine abone olun.
 • Karikatürler, fotoğraflar, alıntılar ve çizgi romanlardan oluşan fiziksel veya dijital bir albüm yapın.
 • Başınıza gelen komik şeylere dayanarak kendi şakalarınızı veya hikayelerinizi paylaşın.

10) Susuz kalmayın ve bol bol egzersiz yapın.

Yeterli su ve aktivite almak mutlu ve enerjik kalmanıza yardımcı olur. Günde en az 4-6 bardak su için ve 20 dakika veya daha fazla egzersiz yapın. Yeterli sıvı elde ettiğinizde, beyninizdeki dolaşım düzelir, böylece daha iyi uzun süreli hafızaya ve dengeli ruh hallerine sahip olursunuz. Düzenli bir fitness rutini de yardımcı olacaktır, çünkü beyin dokunuzu koruyacak ve konsantre olma yeteneğinizi artıracaktır. Her iki alışkanlığı birleştirdiğinizde, ruh sağlığınıza büyük bir yatırım yapacaksınız.

 • Gerçekten aktif olursanız, çok daha fazla nemlendirmeniz gerekir, bu yüzden yanınızda bir su şişesi taşıyın.
 • Kendinizi düzenli olarak susamış bulursanız, muhtemelen susuz kalırsınız – ne kadar su içtiğinizi arttırırsanız çok daha fazla enerjiniz olur.
 • Egzersiz planınıza bağlı kalmak için, sizin için neyin eğlenceli olduğuna odaklanın ( örneğin, tercih ediyorsanız dans egzersizlerini deneyin).

11) Birkaç pozitiflik egzersizi deneyin.

Bu aktiviteleri uygulamak umutlu bir tutum geliştirmenize yardımcı olur. Tekrarladığınız her mesaj, beyninizin inançlarınızı şekillendiren bir parçası olan “bilinçaltınıza” girer. “Bilinçaltınızın” o kadar çok gücü var ki, bütün gün nasıl hissettiğinizi etkiliyor. İyimserliği alışkanlık haline getirmek için bazı ipuçları:

 • Hendel’in “üçgen” tekniğini dene. Bir duyguyu tanımlayın, sıkıntı gibi, ve gerçekten düzeltmeniz gereken iki duyguyu, öfke ve korku gibi. Ardından, onları neşe ve heyecan gibi ruh halleriyle değiştirin.
 • “Dokunma”, bir “Duygusal Özgürlük Tekniği”  kullanın. Vücudunuzdaki farklı noktalara hafifçe dokunun ve “Sosyal durumlar beni endişeye soksa da, kendimi seviyorum ve kabul ediyorum” gibi güven verici bir şey söyleyin.
 • Kendinize “Nöro-Dil Terapisi” verin. Bir reaksiyon tanımlayın, yeni bir yanıt seçin ve bir hedef belirleyin. Örneğin, “Eleştiri aldığımda donuyorum, ama aslında kendimi geliştirmeyi seviyorum, bu yüzden her geri bildirim aldığımda kalbimin açıldığını hayal edeceğim” diyebilirsiniz.

12) İlham verici müzik dinleyin.

En sevdiğiniz şarkıların bir çalma listesini yapmak, aklınızı sorunlardan uzaklaştırır. Müzik farklı duygulara yansımanıza yardımcı olduğundan, istediğiniz türü seçebilirsiniz. Kendinizi klasik müziğe veya hip hop’a kaptırsanız da, zihniniz müzisyenlerin ne ifade etmek istediğini anlamaya çalışacaktır. Zamanla, sorunları çözmenin yollarını bulduğunuzda tüm bu odak devreye girecektir.

 • En sevdiğiniz sözleri yazın ve hayatın zorluklarına ilginç cevaplar bulabilirsiniz.
 • Bazı şarkıların neden belirli bir şekilde hissettirdiği hakkında günlük- kendinizi nasıl ifade edeceğinizi de öğreneceksiniz.
 • Üzerinde çalıştığınız bir projeyle ilgili müzik çalın. Örneğin, motive edici bir konuşma yazmak istiyorsanız, cesaret hakkında bir şarkı dinleyebilirsiniz.

13) Yatmadan önce meditasyon yapın.

Kendinizi sakinleştirmek, iyi bir dinlenme için sabırsızlanıyorsunuz. Uyumadan önce tüm düşünceleriniz için “birlikte var olmak” veya kabul etmek için biraz zaman ayırırsanız, gece boyunca fazla düşünmezsiniz. Rahat bir yere oturun, duruşunuza odaklanın, derin nefes alın ve sadece bir fikre konsantre olun. Geceyi olumlu bir notla bitirdiğinizde, rahatlayacaksınız, bu yüzden şöyle bir şey söyleyin:

 • “Güzel rüyalar için sabırsızlanıyorum.”
 • “Şu anda güvendeyim.”
 • “Daha güçlü ve sağlıklı uyanacağım.”
ads
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x