Y Ü K L E N İ Y O R

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal Medya Pazarlama

Markaların bu pazarlama yöntemini tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden biri; geleneksel pazarlama’da hedef kitleye tam olarak ulaşılması mümkün değildir ya da çok daha fazla maliyetli olmaktadır. Ancak sosyal medya pazarlaması, daha az bütçe ile doğru hedef kitleye ve daha fazla kişiye erişmeye olanak sağlamaktadır. Diğer bir önemli sebebi ise; çift taraflı etkileşimin sağlanması ve bunun kısa sürede gerçekleşiyor olmasıdır. Örneğin, bir ürün ya da hizmet ile ilgili olumsuz bir durum yaşandı. Tüketicinin bu şikayetini, markanın sosyal medya hesaplarından iletmesi ve markanın ise bu şikayeti kısa sürede çözüyor olması, olası bir felaketten koruyabileceği gibi her iki tarafa da kolaylık ve zaman tasarrufu sağlamaktadır.


Sosyal Medyada Pazarlaması Örnekleri

 • Dimes Türkiye

Hayata başka bak sloganıyla çıktığı yolda; renkli, eğlenceli, motivasyon verici ve bunları yaparken de Dimes’in meyve sularının pazarlamasını yapıyor.

 • English Home

Sosyal medyayı en iyi kullanan markalardan biri olan English Home, çeşitli yarışmalar ile kullanıcıları sosyal medya hesaplarına çekmeyi ve yapmış oldukları indirimleri duyurmasıyla hem online satışlarını hem de mağaza satışlarını artırmayı başarıyor.

 • Altınyıldız Classics

#yıldızgibigiyin kampanyasıyla Burak Özçivit ile anlaşma yapan Altınyıldız Classics, markasını bir adım öteye taşıdı. Sosyal medyada erkeklere giyim konusunda verdikleri kısa ipuçları ile de  farkını ortaya koymaktadır.

 • Koton

“Rengini Göster” sloganıyla farklı bir sayfa yapısını ve renklerin gücünü kıyafetimize yansıtmamızı amaçlayan Koton, sosyal medya kullanımında ivme kazanmıştır.

 • Boğaziçi Üniversitesi

Farklı objektiflere yansıyan fotoğraf karelerini zaman zaman öğrencilere esprili dille aktardığı paylaşımları incelenmeye ve takip edilmeye değer….

Sosyal Medya Pazarlaması Stratejileri

Bir markanın, sosyal medya pazarlama stratejisinde başarıya ulaşması çok önemlidir. Ancak, markalar sosyal medya pazarlaması yaparken tüm potansiyellerini kullanmıyorlar. Birçok marka, takipçi sayısı ve postların beğeni sayısını başarı olarak görüyor. Ancak, bir markanın güvenilirliği bundan çok daha önemlidir.

 • Hedeflerinizi Belirleyin

Markanızın sosyal medya pazarlamada nerede olmak ve hangi duruşu sergilemek istediği, hedef kitlesinin kimler olacağı, ulaşmak istediği hedef kitlenin demografik bilgileri gibi markanın tüm hedeflerini doğru belirlemesi gerekmektedir.

 • Sosyal Medya Kanallarınızı Seçin

Sosyal medya platformlarının sayısı oldukça fazladır. Bir markanın tüm platformlarda yer alması çok zordur. Bu yüzden, belirlenen hedefe göre olunması gereken sosyal medya platformları seçilmelidir.

 • Çeşitli İçerik Stratejileri Oluşturun

Markanıza ait videolar, etkinlikler, oyunlar, yarışmalar, kendi hikayenizi anlattığınız içerikler gibi stratejiler ile fark yaratın. Bu stratejiler sizin diğer markalardan farklılaşmanızı ve daha fazla etkileşim almanızı sağlayacaktır.

 • Sosyal Medya Bütçesi Oluşturun

İster organik ister tanıtımlı paylaşımlar yapın; marka bilinirliğinizi artırmak, yeni müşterilere ulaşmak ve sadakat sağlamak istiyorsanız bütçe ayırmanız gerekmektedir.

 • Gerçek Hikayeler Anlatın

Markanızdan gerçek hikayeler anlatın. Bu tüketici ve marka arasında sıcak bir temas kuracaktır.

 • Planlayın

Haftalık, aylık planlar oluşturun. Görseli, içeriğini ve hatta saatine kadar hazırlayın. Bu size önünüzü daha iyi görmenizi sağlar. Ayrıca özel günler için nasıl duruş sergileyeceğinizi öngörmenizi sağlar. Ve planlarınıza göre bütçenizi doğru şekilde yönetebilmenize olanak sağlar.


0(543) 843 58 58